Фісташки найлютіші вороги пожежників. І це не анекдот

Читать на русском

Вчені вкотре здивували, пояснивши, чому перевезення цих ласощів - небезпечне

Читать на русском
Горіхи, фісташки, паливо, відкриття, пожежа, вчені, наука
Фісташки містять велику кількість олії та жирів, тому здатні легко самозайматися

Вчені вкотре здивували, пояснивши, чому перевезення цих ласощів - небезпечне

Вчені вкотре здивували, пояснивши, чому перевезення фісташок - небезпечне. Виявляється, цей не-горіх - легкозаймистий. Але, як годиться, про все по порядку! Фісташки настільки смачні, що ми готові скидатися на білочок, розламуючи їхню тугу шкаралупу і на мить забуваючи про довколишній світ. 

Та перш ніж ми підемо далі, фісташки - це, звичайно, "кістянки", а не горіхи. Тобто плід, що містить шкаралупу, яка, в свою чергу, містить насіння. Так, фісташки стоять в одному ряду з іншими кістянками, зокрема, мигдалем і кешью. Втім, уважно, дива тільки починаються!

Виявляється, що транспортування фісташок набагато небезпечніше, ніж ви думаєте. Почнемо з того, що при розкладанні жирів вони виділяють вуглекислий газ і забирають кисень, тому їх потрібно зберігати в добре провітрюваному приміщенні. Тож, фісташки є досить хорошим паливом, враховуючи вміст олії та жирів в них.

Справжня ж небезпека настає, коли фісташки намокають, пише IFLScience з посиланням на Reddit. Якщо критичний вміст води в фісташкових горіхах перевищено, це сприяє (...) процесу з утворенням вуглекислого газу і води, пов'язаному зі значним виділенням тепла.

Оскільки в результаті реакції виділяється вода, це може спровокувати ланцюгову реакцію, яка пошириться на інші фісташки, що знаходяться поруч.

"Самозігрівання фісташок є надзвичайно енергійним процесом, оскільки споживання жирних кислот у ньому пов'язане зі значно більшим виділенням тепла. Процес псування протікає за типом ланцюгової реакції, оскільки тепло і вода утворюються за рахунок жирних кислот, що, в свою чергу, сприяє посиленню процесу", - пояснюють вчені.

Для самозігрівання фісташкових горіхів потрібна лише невелика кількість вологи. Всього за кілька годин у вологих точках може відбутися нагрівання, на яке в сухих фісташках пішли б тижні чи навіть місяці. 

Тож чи варто відмовлятися від фісташок і переходити на більш безпечні, але менш смачні кісточки. Не поспішайте. Адже всі горіхи мають високий вміст жиру і здатні до самозаймання у вологих умовах. В статті у Вікіпедії, де саме фісташки згадуються як такі, що здатні до самозаймання, можливо, йдеться лише про них через їхню популярність у споживачів. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.