Тести на інтелект не враховують багатьох природніх здібностей мозку.
Поняття IQ і того, що він взагалі вимірює, часто неправильно розуміють. Крім того, вчені почали ставити під сумнів достовірність тестів на intelligence quotient - так званий коефіцієнт інтелекту. І ось чому - давайте розбиратись.
В суспільній уяві IQ часто вважається золотим стандартом вимірювання інтелекту - таким собі куленепробивним мірилом розумових здібностей людини. Однак дехто стверджує, що він не здатен врахувати багате розмаїття всіх типів людських умів. У найгіршому випадку показники IQ можуть бути - і вже були - використані расистськими ідеологіями для поширення ненависті та дискримінації.
Показники IQ також використовувалися як зброя в порожній риториці. Деякі колишні президенти США неодноразово занижували IQ своїх суперників, вихваляючись при цьому власним, не надаючи жодних доказів своїм твердженням. Тому зрозуміти, чи мають ці показники справжню цінність, так принципово.
Тести на IQ змінили світ, але вони мають свій початок. Їхнє походження можна умовно віднести до 1905 року, коли психологи Альфред Біне та Теодор Сімон розробили тест, щоб визначити, які школярі у Франції потребують додаткової допомоги в навчанні.
Дітей оцінювали за трьома ключовими навичками - вербальним мисленням, робочою пам'яттю та візуально-просторовими навиками - у порівнянні з іншими дітьми їхнього віку, після чого їхні здібності зводилися до певного числа.
Це стало основою сучасних тестів на інтелект. Хоча сам термін IQ, що означає "коефіцієнт інтелекту", був запропонований німецьким психологом і філософом Вільямом Штерном лише у 1912 році, пише IFLScience із посиланням на Curious.
Сучасні тести на IQ все ще працюють за тим самим принципом, що й іспити, які складали французькі діти майже 120 років тому. Людей оцінюють за певним набором когнітивних навичок - вербальне мислення, робоча пам'ять, візуально-просторові навички - і порівнюють їхні показники з репрезентативною вибіркою населення.
Середній показник IQ дорівнює 100, тобто приблизно половина людей, які пройшли тестування, мають показник вище 100, а половина - нижче 100. Існує також стандартне відхилення в 15 балів, тобто приблизно дві третини всіх учасників тесту отримують бали від 85 до 115. Класифікації різняться, але все, що вище 120 балів, зазвичай вважається "дуже високим" або "високим". Тоді як нижче 80 балів називають "дуже низьким" або "на межі".
Незліченна кількість досліджень намагалася пов'язати показники IQ з різними явищами. Один з найпоширеніших зв'язків полягає в тому, що люди з вищими показниками IQ, як правило, досягають більшого успіху в професійній сфері. Деякі дослідження припускають, що люди з вищими показниками IQ, як правило, краще навчаються, мають більш успішну кар'єру і, швидше за все, насолоджуються економічним комфортом.
Втім, в інших дослідженнях цей зв'язок виявити не вдалося. Вони показали, що люди з кращими навичками раціонального мислення, як правило, переживають значно менше негативних життєвих подій, таких як серйозні борги за кредитною карткою, незапланована вагітність або відсторонення від навчання в школі.
Проте стандартизовані тести не враховують такі природні здібності мозку, як креативність, емоційний інтелект або практичні навички чи здатність до прийняття вагомих рішень і потужної комунікації. Прагненя звести інтелект людини до одного числа, тобто спростити його оцінку, здатне привабити в цю царину псевдонаку, вважають деякі вчені.
Наприклад, Леонардо да Вінчі приписують чудовий показник IQ десь між 180 і 220. Хоча немає жодних сумнівів, що ця архетипічна "людина епохи Відродження" мала справді неймовірний розум. Незрозуміло тільки одне, як можна дійти остаточного висновку про його IQ, не змусивши його сісти і пройти тест.
Одним з перших випадків широкого застосування подібних тестів був військовий відбір у США під час Першої світової війни. Щоб визначити, кого з новобранців призначити для виконання певних завдань, їм запропонували тест з інтелекту, розроблений Робертом Йеркесом. Важливо розуміти, що цей психолог згодом став головною фігурою в євгенічному русі.
Довідка. Євгеніка - набір вірувань і практик про селекцію по відношенню до людини, що має на меті покращити її генетичну якість (навіть звучить моторошно). Є псевдонаукою.
Близько 1,7 мільйона чоловіків були протестовані, надавши дослідникам величезний банк даних. Деяким вченим, які аналізували результати, здавалося, що вони доводять кілька істин: інтелект є генетичним, вродженим і може бути точно зведений до єдиного числа.
Результати були викрадені євгеніками, щоб зробити оманливі заяви про те, що певні расові групи, а саме чорношкірі люди, є принципово менш розумними. Вони не взяли до уваги безліч факторів навколишнього середовища, наприклад те, що для багатьох солдатів англійська не була рідною мовою. Тобто вони цілком могли відповідати на запитання гірше, бо просто не розуміли всього сенсу запитань.
Але цю ідею виявилося важко вбити. Вона вирувала під поверхнею американського суспільства протягом усього XX століття. А в 1994 році вийшла книга, яка наполягала, що фінансовий дохід, ефективність роботи та ймовірність скоєння злочину можна передбачити за допомогою тесту на IQ людини. Науковці та журналісти сильно критикували цю книжку.
Вся річ у тім, що расові меншини часто належать до маргіналізованих спільнот, які мають гірший доступ до охорони здоров'я та освіти, а також високий ризик дискримінації та насильства. Коли ці фактори середовища належним чином враховані або усунуті, значні відмінності у сприйнятті результатів тестів на IQ зникають.
Неважко знайти реальні докази на підтримку цього аргументу. У 1984 році дослідник Джеймс Флінн зробив революційне спостереження: покращення харчування, зниження рівня інфекційних захворювань, краща освіта та підвищення рівня життя в різних країнах призводили до стрімкого росту показників рівня інтелекту серед їхнього населення.
Цю закономірність можна також спостерігати в країнах, що розвиваються. Там дослідники виявили, що показники IQ швидко зростають, коли нації стають багатшими і забезпечують більший добробут для людей. Висновок простий: колективний інтелект людства розквітне за умов подолання бідності на насильства у всьому світі.
Підробляють все! Як фальшиві гроші потрапляють до терміналів поповнення.
Вікторія Куликовська розкрила одну з найрозповсюдженіших проблем - підроблені гроші, які легко потрапляють в термінали поповнення. Ви дізнаєтеся, як винахідливі українці обходять захист терміналів і чому це є дійсно небезпечним. Приготуйтеся до докладних відповідей, переглядаючи наше відео.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.