Ось, що згубило стародавню цивілізацію Майя. Це може трапитися і з нами

Читать на русском

Відсутність опадів та їжі виганяли майя з регіону, що зрештою призвело до занепаду цивілізації

Читать на русском
Цивілізація майя, стародавні цивілізації, Америка, Мексика, археологи
Посуха призвела до громадянського конфлікту серед майя - вчені вважають це попередженням!

Відсутність опадів та їжі виганяли майя з регіону, що зрештою призвело до занепаду цивілізації

Вчені переконані, що знайшли приичину, яка стала спусковим гачком для розпаду цивілізації стародавніх майя. Дослідники зазирнули на 800 років назад та дійшли висновку, що Майяпан - столиця культури та політики народу майя на півострові Юкатан (сучасна територія Мексики), свого часу був зруйнований посухою. На їхню думку, це сталося в XIII - XIVстоліттях нашої ери.

На думку дослідників, ця посуха призвела до громадянського конфлікту, який, у свою чергу, призвів до політичного колапсу, пише ScienceAlert. Тоді люди відступили до безпечніших поселень, проте без кривавих подій не обійшлося.

Реакція людини на тиск навколишнього середовища, такий як посуха, є складною й залежить від регіону та епохи, вважають вчені. Існує безліч факторів для аналізу, коли йдеться про те, чому історичне населення діяло так чи інакше, доповнюють історики.

Попередження для майбутніх поколінь

Так, дослідження 2022 року не лише дає корисну інформацію про історію цього стародавнього народу, але й слугує попередженням: про те, як зміни клімату можуть швидко спричинити тиск навіть на найбільш усталені та процвітаючі цивілізації.

"Тривала посуха призвела до ескалації та напруженості між конкуруючими групами майя. Та подальші адаптації забезпечили стійкість політичних й економічних структур майя, що проіснували до контактів з європейцями на початку XVI століття нашої ери", заключили науковці.

Війни та переселення через природні катаклізми

Команда проаналізувала людські останки на наявність ознак травматичних ушкоджень та клімат того часу. Виявилося співвідношення між зменшенням кількості дощів в регіоні та збройними конфліктами там. Тривала посуха протягом 1400-1450 років нашої ери, найімовірніше, призвела до занедбання Майяпану, кажуть дослідники. Натомість ріст кількості опадів привів до росту чисельності населення в регіоні. 

Нестача води могла вплинути на сільське господарство й торговельні шляхи, що призвело до напруження в житті майя. Коли їжі ставало все менше, люди або помирали, або переселялися. В останньому масовому похованні знайшли багато останків, що можуть належати членам сімей вождів майя. На думку вчених, всіх їх було вбито. 

"Наші знахідки підтверджують легендарний колапс Майяпану між 1441 і 1461 роками нашої ери. Він став наслідком громадянського конфлікту, (...) свідчення про який є в письмових джерелах раннього колоніального періоду", - пишуть дослідники.

Переміщення людей до інших частин півострова Юкатан, зокрема до процвітаючих прибережних міст і політично незалежних поселень, допомогло культурі майя продовжувати процвітати на інших територіях. До початку іспанського панування було мало доказів будь-якого конфлікту між цими регіонами.

Ці ж регіони, разом з рештою світу, знову стоять на порозі кліматичної кризи, попереджають вчені.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.