Жертв обирали не навмання: кровожерливий ритуал майя став більш зрозумілим

Тисячолітня ДНК відкриває нові деталі релігійних ритуалів стародавніх майя.

ДНК, генетика, історія, вчені, наука, дослідження, племена майя
Стародавні геноми показали, яких дітей майя обирали для жертвоприношень.

Людські останки вперше виявили в стародавньому місті майя Чичен-Іца в 1960-х роках, коли робітники розкопували землю для будівництва злітно-посадкової смуги VIP-аеропорту. Навесні 1967 року робітники, які будували невелике летовище за стародавнім містом майя в Мексиці, зіткнулися з проблемою: розкопки виявили людські останки. Роботи довелося призупинити, доки кістки не дослідили, пише NYTimes.

Будь-яка надія на швидке вирішення проблеми зникла, коли археологи, яких викликали на місце події, виявили чультун - підземний контейнер для зберігання дощової води, який у міфології майя вважався входом до підземного царства мертвих. З цистерною була пов'язана печера, що містила понад 100 наборів людських останків, майже всі з яких належали дітям. Зрештою дослідникам дали лише два місяці на розкопки та ексгумацію схованки з кістками.

Майже 60 років потому стародавня ДНК, витягнута з 64 дитячих останків, надало нове розуміння релігійних ритуалів стародавніх майя. Виявилось, що всі діти були принесені в жертву між 500 і 900 роками нашої ери. Всі вони були місцевими хлопчиками майя, яких вірогідно спеціально відбирали для вбивства в парі з братами. Вчені зізналися, що були вражені цим відкриттям. 

Не цнотливі дівчата, а хлопчики-близнюки

Дослідження геному хлопчиків майя почалося не з вивчення давніх ритуалів майя. У середині 2000-х років відомий імуногенетик сподівався виявити генетичну спадщину найсмертоноснішої пандемії в Мезоамериці. 

У 1545 році спалах сальмонели - Salmonella enterica - поширився на території сучасної Мексики, немов лісова пожежа. Протягом наступного століття хвороба вбила до 90% корінного населення. Подібні пандемії часто залишають свій слід в імунних генах тих, хто вижив. Щоб виявити цю генетичну спадщину, вчені порівняли ДНК з доколоніальних останків з ДНК людей, які народилися після цієї катастрофи.

Діти, знайдені на розкопках, були однією з груп, що ніколи не стикалася з пандемією за життя. Тож у 2015 році команда дослідила невелику частину їхніх черепів для секвенування ДНК. Минув рік, перш ніж з'явилися перші результати. Всі 64 черепа належали хлопчикам. Вчені провели повторні досліди, та результат виявився тим самим. 

Ранні археологи, які вивчали майя, припускали, що ця культура була заклопотана принесенням у жертву молодих незайманих жінок. В останні десятиліття ця теорія була поставлена під сумнів, коли з'ясувалося, що більшість людей, яких приносили в жертву у священному сеноті - були дітьми. Це суперечить аргументу, що в сенот кидали переважно молодих незайманих жінок. 

Подальше генетичне тестування показало, що багато хлопчиків були родичами, зустрічались серед них і близнюки. Чому саме ці хлопчики були обрані для жертвоприношення, невідомо. Не виключено, що їх обрали, аби відобразити випробування близнюків-героїв, ключових фігур в космології майя, які за їхніми віруваннями проходили цикли жертвоприношень і перероджень.

Місцкві в цьому регіоні генетично пов'язані з племенами майя.
Місцкві в цьому регіоні генетично пов'язані з племенами майя.

Нащадки майя стійкі до сальмонели 

Вчені також виявили імунітет до сальмонели в генах сучасних місцевих жителів поблизу локації, де знайшли стародавній жертовник. А отже, всі вони дійсно пов'язані з тими, хто збудував славнозвісні піраміди майя. 

Предки ж майя вперше переїхали в цей регіон близько 9 тисяч років тому. З тих пір численне населення півострова не зазнало значних міграцій чи генетичних обмінів відтоді, як найдавніші предки майя вперше оселилися на цій території.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube