Скільки чашок кави на день справді багато - відповідь науки

Кому варто обмежувати вживання кофеїну.

Кава, кофеїн, здоров'я, лікарі, корисні поради, медицина
Три-чотири чашки кави на день - вже багато чи ще норма.

Кава - продукт доволі корисний для людини. Проте вона також містить всім відому речовину - кофеїн, що й становить головну загрозу для нашого здоров'я, якщо ним зловживати. 

Багато хто з нас любить каву, як ранковий ритуал, культурну традицію та засіб для підвищення продуктивності. Дослідження ж показують, що люди, які п’ють каву, живуть довше і мають менший ризик ряду хвороб, серед яких:

  • діабет II типу,
  • хвороба Паркінсона,
  • серцево-судинні захворювання,
  • деякі види раку.

Загалом кава приносить більше користі, ніж шкоди, дійшли висновку лікарі. Проте чи це не забагато - кава на сніданок, обіднє лате та післяобіднє еспресо? Ескперти дали відповіді у матеріалі NYTimes.

Безпечні межі 

Більшість дорослих можуть безпечно вживати 400 міліграмів кофеїну на добу - це до шести порцій еспресо. Вагітним рекомендовано не більше 200 міліграмів. Врахуйте також, що кофеїн також можна знайти в деяких чаях, газованих напоях, чорному шоколаді, ліках від головного болю та деяких енергетичних і спортивних добавках.

Майте на увазі, що розміри чашок і міцність кави можуть відрізнятися. Типова чашка містить приблизно до 100 міліграмів. Але, скажімо, в Starbucks "велика" кава середнього обсмаження містить приблизно 235 міліграмів кофеїну - приблизно стільки ж, скільки й потрійна порція еспресо.

Крім того, люди розщеплюють кофеїн з різною швидкістю. Комусь 400 міліграмів може здатися забагато, тоді як інші можуть зазвичай приймати більше без будь-яких побічних ефектів. Залежно від вашої генетики, для виведення половини дози кофеїну з крові може знадобитися від двох до 10 годин.

Якщо у вас цей процес відбувається довше, післяобіднє еспресо може призвести до проблем зі сном. Тоді як, якщо ви метаболізуєте кофеїн швидше, вас це може не турбувати. Куріння тютюну також може значно пришвидшити метаболізм кофеїну, тому тим, хто курить, може знадобитися споживати більше кофеїну, щоб відчувати себе бадьорими. 

Зрештою, слухайте своє тіло, радять лікарі. Якщо ви починаєте відчувати нудоту, нервозність або занепокоєння, чи якщо це впливає на ваш сон, скоротіть кількість чашок кави, випитих протягом дня.

Дослухайтесь до свого тіла!
Дослухайтесь до свого тіла, зокрема серцевого ритму та АТ!

Наслідки перебору

Кава містить тисячі хімічних сполук, багато з яких можуть впливати на здоров’я. Але кава також є найбільшим джерелом кофеїну, і саме звідси походить більшість ризиків, пов’язаних з її споживанням.

Кофеїн може спричинити короткочасне підвищення артеріального тиску та частоти серцевих скорочень, особливо якщо ви не вживаєте його регулярно. Але зазвичай це не шкідливо. Дослідження показують, що звичне вживання кави не підвищує артеріальний тиск або ризик порушення серцевого ритму в довгостроковій перспективі. А от надмірне споживання кофеїну під час вагітності пов’язане з підвищеним ризиком викидня.

Тим не менш, якщо ви схильні до аномальних серцевих ритмів або якщо ви помічаєте серцебиття після кофеїну, ви можете бути більш чутливими до його впливу і не повинні споживати більше, ніж звикли. Тим більше, не вживайте великі його дози з концентрованих джерел, таких як харчові добавки або енергетичні ін'єкції. За даними медичних токсикологів, занадто багато кофеїну може спричинити:

  • прискорене серцебиття,
  • нервове збудження,
  • тремтіння,
  • тривогу,
  • нудоту,
  • блювоту,
  • проблеми зі сном,
  • головний біль,
  • кислотний рефлюкс.

Більшість людей нічого подібного після вживання кави не відчувають, а отже їхня добова доза - не перевищена. Передозування ж кофеїну зазвичай є результатом прийому занадто великої його кількості - з концентрованих форм, таких як порошки або добавки - за короткий проміжок часу. 

Смертельне передозування кофеїном також можливе, але для цього слід спожити принаймні 10 тисяч міліграмів кофеїну - це еквівалент приблизно 50-100 чашок доволі міцної кави.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube