Безкоштовна профілактика: які аналізи та обстеження за нас оплачує НСЗУ

Будь-який пацієнт, який уклав декларацію з сімейним лікарем, може отримати їх за Програмою медичних гарантій

обстеження
Для проведення базових обстежень необхідно направлення від сімейного лікаря або вузького фахівця.

Попередити хвороби, як відомо, простіше та дешевше, ніж лікувати їх. На жаль, більшість людей йдуть до лікаря, тільки коли “притиснуло”, але є надія, що можливість зробити якісь обстеження безкоштовно стане поштовхом і для профілактики недуг. Особливо, якщо ви хочете жити довго та якісно.

На допомогу - гід за рекомендованими базовими обстеженнями, платити за які не потрібно. А з повним переліком безкоштовних послуг можна познайомитись на сайті НСЗУ в розділі "Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій".

Обов'язкові аналізи

Щорічно, незалежно від віку, відсутності скарг і супутніх захворювань, треба здавати:

  • загальний аналіз крові, 
  • аналіз крові на рівень глюкози чи кров «на цукор». Він обов'язковий, якщо у вас є близькі родичі з діабетом або надмірна вага,
  • аналіз крові на загальний холестерин, 
  • аналіз крові на глікований гемоглобін - тільки у разі, якщо рівень цукру виявився підвищеним,
  • загальний аналіз сечі, 
  • біохімічний аналіз крові.

Усі пацієнти, які уклали декларацію із сімейним лікарем, можуть отримати у нього направлення та здати ці аналізи або в цій же медустанові, або в лабораторії, з якою лікарня уклала договір. Вона може бути як державна, так і приватна.

Базові аналізи потрібно здавати щорічно, навіть якщо немає жодних скарг.
Базові аналізи треба здавати щорічно, навіть якщо немає жодних скарг.

Обов'язкові обстеження

Направлення на обстеження виписує сімейний лікар чи вузький фахівець, у якого лікується пацієнт. Безкоштовно його можна зробити в будь-якій медустанові, яка уклала договір з НСЗУ щодо пакету “Медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах”.

Адресу та контакти повинен надати лікар, який видав направлення. Або це можна дізнатися у контакт-центрі НСЗУ за номером 16-77. Про всяк випадок краще заздалегідь уточнити в обраній лікарні, чи проводиться потрібне обстеження, чи є фахівець, і тоді записатися.

Щорічно необхідно зробити:

  • УЗД органів черевної порожнини,
  • УЗД органів малого тазу - для жінок,
  • рентгенографія органів грудної клітки або флюорографія, електрокардіографія.

З 30 до 40 років

Для чоловіків перелік не поповнюється нічим новим, а ось жінкам рекомендується раз на рік проходити обстеження молочних залоз у мамолога. Якщо лікар вважатиме за необхідне, він видасть направлення на додаткове обстеження – УЗД молочних залоз. З направленням його також можна зробити безкоштовно.

З 40 до 50 років

У жінок до списку додається мамографія - один раз на рік, направлення видає сімейний лікар або мамолог.

У чоловіків - огляд уролога, теж раз на рік. До нього потрапляють із направленням від сімейного лікаря, а вже він після огляду у разі потреби випише направлення на аналіз крові на ПСА-тест (простат-специфічний антиген) – для виявлення раку простати.

Від 50 років і старше

У цьому віці жінкам один раз на 5 років потрібно проходити ще й колоноскопію. НСЗУ оплачує не лише проведення процедури, а й анестезію та гістологічне дослідження матеріалу.

Чоловікам рекомендується не лише колоноскопія кожні п'ять років, а й щорічне здавання аналізу калу на приховану кров.

А якщо вимагають грошей?

Буває всяке: розповіді про те, що  безкоштовно тільки у стаціонарі або у лікарні за місцем проживання, що без благодійного внеску аналізи не беруться, а обстеження не проводяться. Що робить у таких випадках адекватний пацієнт: не влаштовує скандал і не лізе у бійку, а ділиться усією зібраною інформацією. А саме: повідомляє, що йому відомо про перелік безкоштовних послуг, що він перевірив на сайті НСЗУ наявність договору з лікарнею, що інформація про пакет послуг, який його цікавить, є на сайті. За потреби можна показати все це у телефоні.

А якщо не допомогло, робить три кроки:

  1. йде до завідувача відділення або головного лікаря,
  2. пише скаргу до Департаменту охорони здоров'я міста чи області,
  3. подає електронну скаргу на сайті НСЗУ та звертається до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Подписывайтесь на наш Telegram-канал, чтобы не пропустить важные новости. За новостями в режиме онлайн прямо в мессенджере следите на нашем Telegram-канале Информатор Live. Подписаться на канал в Viber можно здесь.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube