Зуби можна чистити без пасти: стоматологи не говорять нам усієї правди

В інтернеті поширюється теорія про необов'язковість дідівського методу догляду за порожниною рота

зуби стоматологія діти
Хоча раз на рік і дітям, і дорослим корисна процедура фторування у стоматолога.

Підвалини, що здавались непорушними, руйнуються на очах - є пропозиція скасувати зубну пасту як безглуздий спосіб збереження здоров'я зубів. Причому просувають його не виробники паст, що не розорилися, і навіть не жадібні покупці, а деякі стоматологи. Мотивують тим, що головне у догляді за зубами - це щітка та фтор. І оскільки його “носієм” може бути не лише паста, а й рідкий фторид чи навіть просто вода зі фтором, навіщо платити більше? При цьому всі поважні офіційні стоматологічні організації заклинають нас чистити зуби пастою з фтором - двічі на день, по дві хвилини, повідомляє Big Think.

Наліт ополіскувачем не змиєш

Зубна паста не обов'язкова, щоб ваші зуби були чистими та здоровими. Чистка зубів пастою змушує рот почуватися свіжим і чистим, але насправді зубної пасти можна уникнути. Справжня чистка зубів досягається за допомогою зубної щітки, а не зубної пасти - ці крамольні висловлювання стоматологів, звичайно, заводять пересічну людину в безвихідь - адже лікарі поганого не порадять. Але де пояснення та докази того, що зубну пасту можна більше не купувати?

Чистка однією щіткою - краще ніж нічого, але від карієсу це не врятує.
Чистка однією щіткою - краще ніж нічого, але від карієсу це не врятує.

Поки що з виразних обґрунтувань є таке: можна почистити зуби просто щіткою, а потім прополоскати рота фторидом. Але для цього повинні бути дотримані умови - ополіскувач із фтором повинен містити таку концентрацію його, як і паста. Плюс має бути та ж тривалість контактування фтору із зубами, що й у випадку з пастою, тобто дві хвилини. Прямо скажемо, не найвиконуваніші вимоги.

Саме тому прихильники класичного догляду за зубами стверджують: рідкий фторид - це добре, але як допоміжний елемент або засіб у разі неможливості почистити зуби. Головним чином, оскільки наліт та залишки їжі фторидом нормально не видалиш. Хоча заради справедливості треба сказати, що у справі запобігання карієсу ополіскувач із фтором дуже важливий і може допомогти там, куди щітка і паста не дістають.

Фтор в інноваційній капсулі

Але, як не крути, досліджень, що доводять значущість зубної пасти з фтором, просто безодня, причому ведуться вони з 50-х років минулого століття. За цей час стало зрозуміло, що фторид у її складі запобігає руйнуванню зубів, зміцнює емаль і робить її більш стійкою до атак кислот, які спричиняють карієс. Має антимікробні властивості, допомагаючи в боротьбі з бактеріями, що викликають карієс і захворювання ясен. З його допомогою підтримується здоров'я та цілісність емалі, а ще він запобігає утворенню зубного каменю.

До того ж, зубні пасти з фтором – це не просто фтор та ароматизатори, вони нескінченно вдосконалюються та обзаводяться все новими властивостями. За свою 70-річну історію як вони тільки не покращувалися! І справа не тільки в смаках і текстурі, з появою нових досліджень про дію фтору на емаль зубів змінюються формули зубних паст із фтором для більш ефективного захисту від карієсу.

Потрібна кількість пасти - не більше горошини.
Потрібна кількість пасти – не більше горошини.

Пасти стали містити інші активні інгредієнти – антисептики, антибактеріальні компоненти, абразивні речовини видалення зубного нальоту, кальцій, фосфати - все, щоб додатково захистити зуби та ясна. Тепер існують спеціалізовані зубні пасти для різних потреб – для чутливих зубів, для відбілювання, для боротьби із зубним нальотом та зубним каменем, для дітей, діабетиків та різних інших категорій. І є інноваційні пасти, що доставляють все корисне до рота ще ефективніше. Наприклад, пасти з мікрокапсулами, вбудованими у її структуру. Під час чищення зубів ці мікрокапсули руйнуються, викидаючи свій вміст на поверхню зубів. Вважається, що так активні інгредієнти розподіляються рівномірніше і діють довше.

Тобто, поки дідівський метод чищення зубів здається все-таки ефективнішим, хоча в поєднанні з рідким фторидом він принесе ще більше користі. А для економії пасти можна просто менше її видавлювати - стоматологи радять визначати разову дозу як горошину.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube