Знайдено еліксири молодості та старості: вони безкоштовні

Вчені вкотре дослідили сон і зрозуміли, що він - запорука молодості.

Сон, здоров'я, медицина, лікарі, корисні поради, вчені, дослідження
Кілька ночей безсоння змусять вас почуватися на роки старшими.

Дві ночі недосипання можуть змусити людей почуватися на роки старшими, виявило нове дослідження. Окрім простого відчуття старіння, сприйняття себе старшим може впливати на здоров'я, заохочуючи до нездорового харчування та зменшення фізичної активності. Тобто від безсоння включаються руйнівні психологічні механізми, які дійсно вас старять, і це скидається на замкнене коло. 

"Якщо ви хочете почуватися молодим, найважливіше - берегти свій сон", - кажуть автори дослідження, йдеться в матеріалі The Guardian.

Якщо не мати нормального, сталого й тривалого сну протягом кількох ночей, то можна відчути себе старшим на кілька років, вважають дослідники. Вони стверджують, що стабільний, спокійний сон є ключовим фактором, який допомагає запобігти відчуттю свого справжнього віку.

Психологи зі Швеції виявили, що в середньому добровольці відчували себе більш ніж на чотири роки старшими, коли дві ночі поспіль спали лише по чотири години. А деякі з них стверджували, що сонливість змушувала їх відчувати себе старшими на десятиліття.

Протилежна картина спостерігалася, коли людям дозволяли залишатися в ліжку дев'ять годин, хоча ефект був скромнішим. Тоді учасники дослідження стверджували, що після повноцінного відпочинку відчували себе в середньому на три місяці молодшими за свій реальний вік.

"Сон має великий вплив на те, на скільки років ви себе почуваєте, і справа не лише у довготривалому режимі сну. Навіть якщо ви спите менше лише дві ночі, це має реальний вплив на ваше самопочуття", - переконались автори експерименту.

Несимпатичні наслідки неякісного сну

Окрім того, що люди відчувають себе більш дряхлими, відчуття того, що вони набагато років старші може впливати на їхнє здоров'я, - заохочуючи до нездорового харчування, зменшуючи фізичні вправи та знижуючи бажання спілкуватися та отримувати новий досвід.

Дослідники провели два дослідження. У першому 429 людей у віці від 18 до 70 років відповіли на запитання про те, на скільки років вони себе почувають і скільки ночей вони погано спали за останній місяць. Їхню сонливість оцінювали за стандартною шкалою психологічних дослідженнях.

Вчені виявили, що за кожен день поганого сну добровольці відчували себе в середньому на три місяці старше. Водночас ті, хто не повідомляв про погані ночі, відчували себе в середньому майже на шість років молодше за свій справжній вік. 

У ще одному дослідженні вчені опитали 186 добровольців у віці від 18 до 46 років про те, наскільки старшими вони почувалися після двох ночей повноцінного сну і двох ночей, коли вони спали лише по чотири години на добу. Після двох ночей обмеженого сну учасники відчували себе в середньому на 4,5 роки старше, ніж коли вони спали достатньо. Не дивно, що відчуття старшого віку було пов'язане з тим, що вони відчували себе більш сонними.

"Сон - запорука буквальної та психологічної молодості", - дійшли висновку вчені.

У статті, опублікованій в журналі Proceedings of the Royal Society, психологи описують відмінності у реакції людей на втрату сну в залежності від того, чи були вони "жайворонками" чи "совами". Вечірні типи зазвичай відчували себе старшими за свій справжній вік навіть після тривалого сну, але ранкові типи відчували себе старшими, коли їхній сон порушувався.

"Важливо усвідомлювати, наскільки гнучким є суб'єктивний вік. Якщо ми зможемо допомогти людям відчути себе молодшими, вони зможуть отримати пов'язані з цим переваги, такі як більша готовність до нового досвіду, соціальна та фізична активність", резюмували науковці.

Ще одна важлива річ, яку слід враховувати в майбутніх дослідженнях, - це вивчення цих механізмів з плином часу, додали психологи. Поганий нічний сон може вплинути на наше самопочуття на наступний день, але ще слід дослідити кумулятивні ефекти поганого сну протягом місяців і років. Адже недостатня або погана якість сну має важливе значення для способу життя, який в кінцевому підсумку впливає на здоров'я в довгостроковій перспективі.

"Сон має негайний, помітний вплив на здоров'я. Наслідки неправильного харчування та низької фізичної активності стають помітними не одразу. Наслідки недосипання є негайними і впливають на всі інші 24 години життя", - наголосили медики.

Зворотній взаємозв'язок: займайтесь спортом

Інше 10-річне дослідження, в якому взяли участь понад 4 тисячі європейців, показало, що ті, хто постійно займався фізичними вправами два-три рази на тиждень, значно рідше страждали від безсоння, ніж малоактивні люди, і краще висипалися на рекомендовані шість-дев'ять годин нічного сну.

Дослідники проаналізували анкети людей щодо їхніх звичок до фізичних вправ, того, як добре і як довго вони спали, і наскільки сонливими вони себе почували протягом дня. За добровольцями в дев'яти країнах спостерігали протягом десяти років.

Виявилось, що ті, хто займався фізичними вправами два або більше разів на тиждень мали на 42% менше шансів на безсоння, ніж малоактивні люди. Вони також мали на 55% більше шансів отримувати достатню кількість здорового сну щоночі.

"Це переконливо свідчить про те, що постійна фізична активність може бути важливим фактором оптимізації тривалості сну і зменшення симптомів безсоння", - довели лікарі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube