Заміряти свій біологічний вік - небезпечно: але загроза не для здоров'я

Відомий лікар розкрив сучасну методику обдурювання пацієнтів

Здоров'я, корисні поради, лікар Комаровський, біологічний вік
Насправді біологічний вік вимірюється виключно лабораторно, зокрема шляхом складних досліджень ДНК

Коли нас питають, скільки нам років, ми зазвичай (якщо відповідаємо чесно) називаємо свій хронологічний вік, зазначений в паспорті. Це, принаймні, є доволі зрозумілим маркером спершу дорослішання, а потім і старіння. Останнє є прогресуючим зниженням в організмі основних його функцій та накопиченням пошкоджень, що зрештою призводить до хвороб і смерті. Але існує ще й біологічний вік - він характеризує накопичення в організмі пошкоджень, які можна виміряти, пояснив популярний в Україні лікар Євген Комаровський

Біологічний вік використовується медиками як альтернатива хронологічному для оцінки інтенсивності старіння. Тобто для визначення, як швидко людина старіє на клітинному рівні. І це швидше інформація наукового штибу. Звичайному пацієнтові вона мало про що розповість. За словами медика, на біологічний вік також можуть посилатись судмедексперти та косметологи. Проте, на думку лікаря Комаровського, на цій темі спекулюють охочі заробити легкі гроші. Втім, медична наука не визнає жодних швидко-тестів в цій царині, оскільки всі вони зазвичай є профанацією.

"Жоден з методів оцінки біологічного віку жодної з серйозних організацій на кшталт американської FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів - прим. ред.) ніколи не рекомендувався для використання широким загалом чи масовим користувачем", - пояснив медик. Він порівняв ефективність походу в клініку, де вам пообіцяли нашвидкоруч встановити й навіть знизити біологічний вік, зі зверненням, скажімо, до астролога чи ворожки. 

Як вимірюють біологічний вік

Біологічний вік вимірюють шляхом оцінки так званих біомаркерів. Вони допомагають передбачити, як саме старітиме той чи інший організм. Лікар Комаровський пояснив, що існує велика кількість класифікацій біомаркерів. До клінічних належать виміри зору, слуху, тиску, пульсу, холестерину, рухливості суставів тощо. 

Також є гістологічні біомаркери, на кшталт епігенетичного годинника (сукупність міток ДНК, що дозволяє оцінити вік клітин). Такі біомаркери дозволяють оцінити хімічні зміни в клітинах, що старіють. Деякі з них виявляють накопичення старіючих зомбі-клітин, а інші - так званих метаболітів у клітинах, що також впливає на погіршення їхнього метаболізму й старіння. Всі ці аналізи проводять в умовах масштабних спеціалізованих лабораторій. 

Що впливає на біологічний вік людини

  • Генетика (чи є в сім'ї довгожителі).
  • Соціальні зв'язки. 
  • Звички сну.
  • Шкідливі звички: паління тощо.
  • Фізичні навантаження.
  • Водний баланс організму.
  • Стрес.
  • Вага.
  • Дієти.

Цікавий факт. Вагітність та пологи стрімко знижують біологічний вік, а екстрені операції - збільшують його. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube