Позатілесний досвід вбиває людське его і змушує любити людей
Яких тільки див не відбувається з людиною, коли вона трошки не в собі - будь то сеанс гіпнозу чи перебування на межі смерті. Досвід виходу з тіла залишає незабутнє враження, а закінчившись, найчастіше змінює ставлення до світу. Ті, хто пережив вихід із тіла, повідомляють про підвищення власної просоціальної поведінки, зокрема більш мирні відносини, альтруїзм, терпимість і співчуття. І ці відчуття можуть зберігатися і, зрештою, навіть змінити особистість, повідомляє Science Alert.
Вихід із тіла чи ВТО може відбуватися з різних причин, і з наявної статистиці, хоча б раз у житті це дивне відчуття покидання свого тіла та спостереження за ним з боку пережили близько 15% людей.
Ось що може викликати його:
Але що б не спонукало цей “погляд із боку”, зрештою розчиняється людське его, настає його смерть, що означає повну втрату суб'єктивної самоідентичності. Середньовічні єврейські каббалісти називали це "поцілунком смерті", але цей стан трактується і як просвітлення, що позбавляє егоцентризму.
«Ми досліджуємо ідею про те, що ВТО може породжувати ці зміни за допомогою розчинення его, яке сприяє почуттю єдності, що глибоко вкоренилося, і взаємозв'язку з іншими», — йдеться в дослідженні, проведеному нейробіологами з Університету Вірджинії.
Інакше кажучи, звідки не візьмися виникає відчуття єдності з іншими людьми, емпатія, співчуття та розуміння, альтруїзм і терпимість, здатність розділяти почуття та розуміти потреби оточуючих.
Тобто спершу ти "розвтілюєшся" і виходиш із фізичної сфери, втрачаєш власне его, а потім це трансформується у зміцнення відносин з іншими людьми.
Дослідники вважають, що ВТО за своєю природою справді схоже на наркотичний кайф, котрому притаманна зміна свідомості, і за яким слідує втрата себе і відчуття зв'язку та єдності з іншими.
Але досвід ВТО, на відміну від наркотичного, у половині випадків не є короткочасним і надає помітний та тривалий вплив на життя людей - тут і зміни у відносинах, і посилення просоціальної поведінки, і навіть глобальні зміни у світогляді.
А ось механізми зв'язку між ВТО та емпатією вченим не дуже зрозумілі, поки вони припускають, що в процесі задіяна лобно-тім'яна область мозку, яка найбільш активна, коли людина не зосереджена на зовнішньому світі або коли вона думає про інших.
Так чи інакше, у потенціалі ВТО виховувати емпатію ще є, що дослідити, і хто знає, як це вміння побачити себе збоку ще знадобиться.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.