Єврейські кабалісти мали рацію: поцілунок смерті повністю змінює людину

Позатілесний досвід вбиває людське его і змушує любити людей

вихід з тіла сон медитація
Подивившись на себе збоку, можна сильно змінитись.

Яких тільки див не відбувається з людиною, коли вона трошки не в собі - будь то сеанс гіпнозу чи перебування  на межі смерті. Досвід виходу з тіла залишає незабутнє враження, а закінчившись, найчастіше змінює ставлення до світу. Ті, хто пережив вихід із тіла, повідомляють про підвищення власної просоціальної поведінки, зокрема більш мирні відносини, альтруїзм, терпимість і співчуття. І ці відчуття можуть зберігатися і, зрештою, навіть змінити особистість, повідомляє Science Alert.

Від сну до наркотиків

Вихід із тіла чи ВТО може відбуватися з різних причин, і з наявної статистиці, хоча б раз у житті це дивне відчуття покидання свого тіла та спостереження за ним з боку пережили близько 15% людей.

Ось що може викликати його:

  • сон - у напівсні, коли людина ще не повністю прокинулась, може виникати відчуття виходу з тіла.
  • змінена свідомість - це може бути глибока медитація, гіпноз чи трансові стани;
  • екстремальні переживання - при сильному емоційному чи фізичному стресі, наприклад, аварії чи нападі, людина може відчувати вихід із тіла як механізм психологічного захисту;
  • близькість до смерті - кома, клінічна смерть або перебування на межі життя та смерті;
  • неврологічні стани - такі відчуття можуть виникати при деяких формах епілепсії або у людей із дисоціативними розладами у моменти стресу чи тривоги;
  • психоактивні та наркотичні речовини - такі досліди може бути викликані деякими психоделическими речовинами, а іноді й звичайним наркозом. 
Стан на межі життя та смерті може викликати виходи з тіла.
Стан на межі життя та смерті може викликати виходи з тіла.

Але що б не спонукало цей “погляд із боку”, зрештою розчиняється людське его, настає його смерть, що означає повну втрату суб'єктивної самоідентичності. Середньовічні єврейські каббалісти називали це "поцілунком смерті", але цей стан трактується і як просвітлення, що позбавляє егоцентризму.  

«Ми досліджуємо ідею про те, що ВТО може породжувати ці зміни за допомогою розчинення его, яке сприяє почуттю єдності, що глибоко вкоренилося, і взаємозв'язку з іншими», — йдеться в дослідженні, проведеному нейробіологами з Університету Вірджинії.

Его померло, народився альтруїзм

Інакше кажучи, звідки не візьмися виникає відчуття єдності з іншими людьми, емпатія, співчуття та розуміння, альтруїзм і терпимість, здатність розділяти почуття та розуміти потреби оточуючих.

Тобто спершу ти "розвтілюєшся" і виходиш із фізичної сфери, втрачаєш власне его, а потім це трансформується у зміцнення відносин з іншими людьми. 

Деякі практики медитації можуть призвести до відчуття, що свідомість відокремлюється від тіла.
Деякі практики медитації можуть призвести до відчуття, що свідомість відокремлюється від тіла.

Дослідники вважають, що ВТО за своєю природою справді схоже на наркотичний кайф, котрому притаманна зміна свідомості, і за яким слідує втрата себе і відчуття зв'язку та єдності з іншими. 

Але досвід ВТО, на відміну від наркотичного, у половині випадків не є короткочасним і надає помітний та тривалий вплив на життя людей - тут і зміни у відносинах, і посилення просоціальної поведінки, і навіть глобальні зміни у світогляді.

А ось механізми зв'язку між ВТО та емпатією вченим не дуже зрозумілі, поки вони припускають, що в процесі задіяна лобно-тім'яна область мозку, яка найбільш активна, коли людина не зосереджена на зовнішньому світі або коли вона думає про інших. 

Так чи інакше, у потенціалі ВТО виховувати емпатію ще є, що дослідити, і хто знає, як це вміння побачити себе збоку ще знадобиться. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube