Японський місяцехід Slim довелося приспати: він не впорався із завданням - фото

Розробники все ще сподіваються, що несправний місячний апарат врятує сонячне світло.

Космос, вчені, наука, місія, Місяць, Японія
Місяцехід Slim приземлився на ніс

Японський місячний посадковий модуль приземлився на ніс, здійснивши свою історичну посадку на місячну поверхню. В результаті такої посадки космічний апарат був пошкоджений, також повідомляється, що він розвернувся на 90 градусів від того, як мав би приземлитися. Це викликало труднощі з виробленням електроенергії, необхідної для його роботи. 

Slim привіз із собою на Місяць невеликий робот, розміром з бейсбольний м'яч під назвою Sora-Q. Той катапультувався з нього за мить до приземлення минулої суботи. Саме Sora-Q робить фото "Сліма", які пояснюють інженерам на Землі, що саме сталося в космосі з їхнім винаходом, повідомляє BBC.

Щоб доставити знімок на Землю, Sora-Q спочатку мав передати його на другий катапультований робот, місячний екскурсійний апарат 1, або "Лев-1". Цей стрибучий робот має радіообладнання, яке може зв'язатися з центром управління місії незалежно від "Сліма".

Сам апарат вимкнули через три години після прибуття, оскільки він не зміг запустити свої сонячні батареї. Батарея швидко розряджалася, й представники Jaxa прийняли рішення перевести "Слім" у сплячий режим.

Японське космічне агентство Jaxa пояснило, що аномалія сталася в головному двигуні. Це й вплинуло на посадку космічного апарату. Схоже, один з двох великих двигунів на Slim - розумний спусковий апарат для дослідження Місяця, як назвали його розробники - перестав працювати під час спуску.

Попри це, спусковий апарат "Слім" все ще може повернутися до життя, якщо його сонячні батареї зможуть запрацювати. Вчені все ще сподіваються розбудити Slim, коли кути освітлення в місці посадки зміняться.

Геолокація "Сліма" на Місяці

Перед тим, як "Слім" увійшов у сплячку, диспетчери змогли витягти серію знімків поверхні, зроблених його бортовою інфрачервоною камерою. Мозаїка з цієї камери складається з 257 окремих ракурсів. На них видно, що космічний апарат знаходиться на схилі, оточеному невеликими скелями. Місце приземлення Сліма знаходиться на краю екваторіального кратера, відомого як Шиолі.

Місяцехід планують розбудити, коли Сонце змінить кут освітлення.
Місяцехід планують розбудити, коли Сонце змінить кут освітлення.

Чого місії вдалося досягти 

Ця посадка на Місяць в суботу, 20 січня, зробила Jaxa лише п'ятим національним космічним агентством, яке здійснило м'яку посадку на Місяць - після США, колишнього Радянського Союзу, Китаю та Індії.

За статистикою, здійснити м'яку посадку на місячну поверхню дуже складно. Лише близько половини всіх спроб були успішними. Jaxa зробила ставку на нові технології точної навігації. Бортовий комп'ютер спускового апарату використовував швидку обробку зображень і картографування кратерів, щоб уникнути небезпек і досягти точки приземлення.

Інженери хотіли потрапити в межах 100 м від наміченого місця. Цього вдалося досягти. Аналіз даних, отриманих перед вимкненням живлення, підтвердив, що "Слім" досяг поверхні Місяця приблизно за 55 метрів на схід від початкового місця посадки. Бортовий комп'ютер також прийняв рішення в останні моменти спуску перемістити апарат дещо бік, щоб уникнути перешкод.

Це радує розробників, як і успіх двох марсоходів. Sora-Q не тільки пересувався по поверхні Місяця і робив його фото, але й "Лев-1" зміг здійснити стрибок. Як і "Слім", "Лев-1" також вимкнув живлення.

Здійснення стрибкоподібних рухів "Лева-1" на поверхні Місяця, міжробочий зв'язок між "Левом-1" і "Сора-К", а також повністю автономні операції є революційним досягненням. Набуті знання і досвід будуть застосовані в майбутніх місіях, зазначили в агентстві. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube