Співробітники JAXA всіма силами намагаються повернути сонячні генератори до життя
Японія успішно посадила на Місяці свій космічний апарат під назвою "Слім". Таким чином Японія приєдналася до ексклюзивного клубу країн, які змогли здійснити подібне. Але корабель має проблеми із сонячними генераторами, хоч і спілкується з диспетчерами на Землі.
Модуль SLIM (Smart Lander for Investigating Moon - розумний посадковий апарат для дослідження Місяця) був запущений ще у вересні 2023 року. 19 січня, близько 17:20 за київським часом апарат здійснив успішну, хоч і не безпроблемну посадку на поверхню природного супутника Землі, пише Тheguardian.
Однак після приземлення можливості сонячних панелей, схоже, було порушено, внаслідок чого космічний корабель став залежати від енергії акумулятора, - сказав Хітоші Кунінака, генеральний директор JAXA (Японське агентство аерокосмічних досліджень). За словами офіційних осіб, можливо, сонячні панелі посадкового модуля були неправильно спрямовані до сонця.
"Слім зараз працює тільки від своєї батареї, і ми приділяємо пріоритетну увагу передачі його даних на Землю", - заявив Хітоші Кунінака після того, як посадковий модуль приземлився.
Очікується, що батарея посадкового модуля розрядиться протягом кількох годин, протягом яких фахівці агентства спробують завантажити якомога більше даних про посадку, у тому числі відомості про траєкторію польоту та фотографії, зроблені під час спуску. Але, можливо, на борту можна буде виробляти електрику, якщо рух Сонця найближчим часом висвітлить сонячні елементи.
Однією з цілей цієї місії була посадка апарату на відстані менше 100 метрів від цільового місця поблизу кратера Шіолі на поверхні Місяця. Під час посадки апарат робив фотографії поверхні та порівнював їх із докладними картами кратерів, щоб у реальному часі коригувати роботу двигуна та приземлитися точно у заданому місці. Очікується, що потрібно близько місяця, щоб підтвердити цю мету.
Якщо зонд досягне бажаної точності, це ознаменує перехід від епохи "приземлення там, де ми можемо" до "приземлення там, де хочемо", сказали офіційні особи. Такі високоточні посадки матимуть вирішальне значення майбутнього дослідження Місяця.
Успішно посадивши свій космічний апарат на Місяці, Японія стала п'ятою країною в історії, якою вдавалося подібне. Незважаючи на те, що дослідження навколоземного космосу розвивається швидкими темпами, успішна посадка на Місяці є надскладним технічним завданням. Говорячи про державні космічні програми, лише близько половини всіх спроб досягти поверхні Місяця були успішними. Це вдавалося Радянському союзу, США, Китаю та Індії, яка увійшла до цього "клубу" лише минулого року.
"Той факт, що Слім відправляв і приймав сигнали, означає, що Японія стала п'ятою країною, яка здійснила м'яку посадку на Місяць", - сказала Кетрін Джой, професор наук про Землю в університеті Манчестера, яка вивчала місячні зразки в рамках програми "Аполлон". "Це чудова новина. Однак сонячні панелі не заряджаються, як планувалося. Що це означає для довговічності місії або досягнення наукових цілей, ми побачимо протягом наступних кількох годин чи днів".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.