Лазер влучив у світловідбивач на посадковому модулі, який має розмір із печиво
NASA лазером обстріляло індійський посадковий апарат на Місяці. Лазерний промінь вразив ціль, розміром з печиво, що знаходиться на земному супутнику. В Національному управлінні з аеронавтики та дослідження космічного простору США зазначили, що застосували такий підхід вперше.
Місячний розвідувальний апарат NASA успішно випустив лазер на індійський посадковий модуль Vikram на Місяці. Лазер пройшов приблизно 100 кілометрів від орбіти до поверхні Місяця, вразивши ціль шириною всього 5 сантиметрів. Це був перший випадок, коли лазер вистрілив з орбіти Місяця до цілі на його поверхні, повідомило видання IFLScience.
Крихітну ціль розміром з печіво - решітку лазерного ретрорефлектора - розмістила на посадковому модулі Vikram Індійська організації космічних досліджень (ISRO). Лазер відскочив від цілі, і NASA його знову зафіксувало, коли він обертався довколо Місяця.
Світло, що відбивається від супутників, використовується на Землі, щоб знати, де вони знаходяться. На Місяці цей підхід можна використовувати для визначення точного розташування нерухомого об’єкта, пояснили вчені.
"Ми показали, що можемо визначити місцезнаходження нашого пристрою на поверхні з орбіти Місяця. Наступним кроком є вдосконалення техніки, щоб це могло стати рутинною справою для місій, які в майбутньому хочуть використовувати світловідбивачі ", - сказав керівник місії з Центру космічних польотів імені Годдарда NASA.
Команда розробила ретрорефлектор на Vikram у рамках партнерства між NASA та ISRO. Пристрій може відбивати світло, що йде з будь-якого напрямку. Він також повністю оптичний, тому не потребує живлення чи обслуговування.
Це означає, що дослідники зможуть знаходити точне місцезнаходження місяцехода знову і знову, протягом наступних десятиліть. Vikram більше не працює, тому надалі він не представлятиме наукової зацікавленності. А от визначати місцезнаходження наступних місячних місій NASA - справді є ціллю.
Місяць щороку віддаляється від нас на 3,8 сантиметра. NASA використовувало єдиний на даний момент лазерний інструмент навколо Місяця – висотомір Lunar Orbiter LOLA. Він працює вже 13 років після своєї основної місії, і НЕ був розроблений, щоб вражати таку маленьку ціль. Зазвичай цей висотомір цілився в зону шириною 10 метрів.
"Ми хотіли б, щоб LOLA щоразу влучала в ціль розміром з печіво Oreo. Але це важко", - додали науковці.
Натомість LOLA знадобилося аж вісім ходів, щоб потрапити в ціль на Місяці. Втім, сам факт кінцевого успіху цієї місії свідчить про те, що подібне - можливо. Таким чином спеціалізовані лазери майбутнього зможуть зробити ретрорефлектори важливою технологією для використання під час польотів на Місяць.
NASA також має ретрорефлектор на японському SLIM, який приземлився на Місяць у п’ятницю. А отже LOLA спробує знову повторити те саме вражаюче досягнення вже незабаром.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.