В Узбекистані з помідорів зробили вакцину від коронавірусу: їси і лікуєшся

Читать на русском

На основі помідорів та генетичних векторів вчені з Узбекистану створили рослинний захист від COVID-19

Читать на русском
помідор, вакцина
Можливо, скоро з'явиться можливість щепитися їстівними вакцинами - без уколу.

На основі помідорів та генетичних векторів вчені з Узбекистану створили рослинний захист від COVID-19

На зміну CoronaVac, здається, йде TOMAVAC для порятунку від ковіда, що надійно оселився на планеті. Перші дані, отримані під час невеликих перевірочних досліджень, обіцяють можливість проведення недорогих, екологічно чистих та безпечних програм імунізації рослинними їстівними вакцинами проти COVID-19, повідомляє Anhor.uz.

Помідори "зі смаком" білка-антигена S1

Таких висновків дійшли узбецькі вчені, які взяли фрагмент гена, що кодує антигенний білок S1 коронавірусу, вставили його в спеціальні вектори, а потім вбудували в геном клітин помідора. В результаті було отримано рослину томату, яка стабільно та регулярно виробляла білок-антиген S1. Самі плоди, одержані від цих рослин, теж синтезують стабільний антигенний білок S1 у кількості 0,77 мкг/г. Вони і були обрані як вакцина TOMAVAC.

Інформація про дослідження та їхні результати була опублікована у журналі Frontiers in Nutritional Immunology

На першому етапі випробування проводили на мишах, яким перед кожним ранковим годуванням давали помідори з антигенним білком S1. У другому етапі брали участь вже люди – 14 добровольців від 30 до 52 років. Група приймала 50 г TOMAVAC натщесерце щодня впродовж трьох днів поспіль за 20-30 хвилин до їжі. У всіх учасників були взяті зразки крові перед початком випробувань, а також на 7, 14 та 21 дні.

Насущне питання - перетравлення томатів у шлунку

Результати показали, що і миші, і люди-добровольці виробляють високі рівні нейтралізуючих антитіл IgA у сироватці крові та IgG – у кишечнику. Збільшення їхнього змісту помітно прогресувало вже з сьомого дня. Жодних побічних ефектів, окрім відчуття тиску в животі в ті дні, коли учасники їли помідори, не виявлено. Але томати і без антигенного білка не всі добре перетравлюють.

Як зазначають дослідники, попереду ще багато роботи та питань, на які потрібно отримати відповідь. Наприклад, вплив білка S1 на шлунково-кишковий тракт, оптимальне дозування, термін придатності білка у зрілих томатах. Потрібні дослідження з тривалим наглядом за вакцинованими, щоб оцінити довгостроковість імунної відповіді. Потрібно спробувати розробити капсули на основі вакцини для спрощення доставки.

Але вчені сподіваються, що TOMAVAC стане безпечною вакциною, що забезпечує довгостроковий двофазний захист – слизова оболонка кишечника та кров. А з помідорами в Узбекистані проблем точно немає.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.