Соплі назавжди: через цю помилку у людей виникає залежність від назальних спреїв

Читать на русском

Усього за тиждень може виявитися, що дихати і жити без “пшикалки” вже неможливо

Читать на русском
алергія нежить назальний спрей
Ставши засобом порятунку, спрей може викликати і сильну залежність

Усього за тиждень може виявитися, що дихати і жити без “пшикалки” вже неможливо

Весняний сезон алергії, обтяжений цього року одночасним цвітінням всього й одразу, дуже ускладнює життя всім, хто зіткнувся з цією недугою. Один із порятунків - спреї для носа, які знімають набряк та закладеність і дозволяють нормально дихати. І як колись ходили страшні історії про “нафтизинову залежність” – якщо почав капати, то вже не зупинишся, так і зараз говорять про швидке звикання до якісних та дорогих спреїв. Понад те, вони нібито здатні “вбити” слизову, котрій після застосування цих ліків вже нічого не може допомогти.

Отоларингологи вважають, що виною тому щонайменше дві причини: активні компоненти у складі деяких спреїв, які створюють додаткову закладеність носа, змушуючи користуватися ними довше та частіше. Але не можна скидати з рахунків самих алергіків, які часто неправильно застосовують спреї, повідомляє The New York Times.

Судини в носі не хочуть жити без ліків

Алергічний риніт дуже погіршує якість життя під час активного цвітіння алергенів - безперервний потік з носа, набряк слизової, утруднене дихання, проблеми з нюхом. На тлі цього назальні спреї стають паличкою-виручалочкою, але доводять до того, що ти можеш піти на роботу без штанів, але заповітний флакон забути не можна.

Алергічний риніт здатний зробити життя нестерпним.
Алергічний риніт здатний зробити життя нестерпним.

Усе це зрештою призводить до медикаментозного риніту, Коли носові пазухи стають ще більш закладеними, ніж до використання спрею, і летить до біса та сама слизова. Але "офіційно" це не вважається звиканням, кажуть експерти, оскільки ліки не змінюють хімію мозку як справжні наркотики.

Але фізична залежність велика і неприємна - судини в носі, звикнувши до ліків, більше не бажають без них жити. Змінити ситуацію тут можуть два шляхи: по-перше, потрібно чітко дотримуватись інструкції. Спреї, що викликають звикання, суворо обмежені у вживанні - двічі на день впродовж трьох днів. І якщо пшикати в ніс кожні три години тиждень і довше, залежність утворюється міцно і надовго.

Лікарі радять дотримуватися правила трьох днів при використанні протинабрякових спреїв. Якщо за три дні зупинитися неможливо, треба йти до лікаря. Інакше тривале використання спрею призведе до пошкодження хряща, що розділяє ніздрі.

По-друге, потрібно уникати ліків, що містять активні компоненти, які викликають звикання - крім них, на ринку є й інші спреї, які не прив'язують до себе людину.

Судинозвужувальні краплі та спреї призводять до повторної закладеності носа.
Судинозвужувальні краплі та спреї призводять до повторної закладеності носа.

Як розпізнати спрей, який не викликає звикання

При покупці назального спрею експерти радять звернути увагу на наявність у них активних компонентів. Щоб не прив'язатися до ліків, у протинабряковому спреї не повинно бути оксиметазоліну та фенілефрину.

Протинабрякові чи протизастійні спреї не рекомендується використовувати при сезонній алергії та хронічній закладеності носа. Вони підходять |для короткочасного триденного застосування, тобто найкраще - у разі застуди.

Їхня особливість - звуження кровоносних судин, через які в носі з'являється більше місця для циркуляції повітря. Але припинення прийому означає моментальне збільшення та набрякання судин, що не залишає місця для нормального дихання.

У випадку з алергією потрібні спреї, які не викликають повторної закладеності і звикання  - вони бувають трьох видів.

Якщо триденне застосування спрею не допомогло, потрібно йти до лікаря.
Якщо триденне застосування спрею не допомогло, слід йти до лікаря.

По-перше, стероїдні - з активними компонентами мометазон або флутиказон. Єдиний мінус у тому, що ефекту доведеться почекати, стероїди не діють моментально, зате можна користуватися місяць і довше.

По-друге, антигістамінні з активною речовиною азеластин. Вони діють швидше, ніж стероїдні, найефективніше працюють проти нежитю, тоді як стероїдні - проти закладеності.

По-третє, сольові - без ліків, тільки  сіль та фізіологічний розчин, вони зменшують сухість, очищають ніс від мікробів, знімають запалення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.