Собаки довели вченим, що набагато розумніші, ніж вважалися

Читать на русском

Домашні улюбленці фонетично впізнають слова, які означають для них щось важливе.

Читать на русском
Собаки, тварини, природа, вчені, наука, дослідження
Собаки здатні розуміти значення іменників - нове дослідження.

Домашні улюбленці фонетично впізнають слова, які означають для них щось важливе.

Собаки здатні розуміти більше за прості команди - принаймні, коли йдеться про речі, які їх цікавлять. Лабораторні дослідження показують, що мозок собаки виходить за рамки сприйняття таких команд, як "принеси" і "сидіти". 

Нове дослідження показало, що чотирилапі можуть розуміти значення іменників, пише The Guardian. Собаки розуміють, що означають певні слова, стверджують дослідники, які спостерігали за мозковою активністю охочих песиків, коли їм показували м'ячі, капці, повідці та інші цікавинки собачого побуту.

Тварини запам'ятовують і фонетично розпізнають значення слів, якими названі важливі для них предмети. Вчені вважажють, що така здатність є у всіх собак. Це змінює розуміння мовної еволюції і уявлення про те, що це є унікальним тільки для людини.

Тварини здатні розуміти слова

Науковців давно цікавило, чи справді собаки здатні вивчати значення слів, і вони накопичили певні докази, які це підтверджують. Опитування, проведене у 2022 році, показало, що власники собак вважають - їхні пухнасті улюбленці реагують на слова, причому їх може бути від 15 до 215 (слів).

Більш прямі докази мовно-когнітивних здібностей собак з'явилися в 2011 році, коли американські психологи повідомили, що після трьох років інтенсивних тренувань бордер-коллі на прізвисько Чейзер вивчив назви понад тисячі предметів, включаючи 800 тканинних іграшок, 116 м'ячів і 26 фрісбі.

Поки що дослідження мало що говорять про те, що відбувається в мозку собаки, коли вона запам'ятовує слова. Щоб заглибитися в цю таємницю, вчені запросили 18 власників собак з їхніми улюбленцями до лабораторії разом з п'ятьма предметами, які тварини добре знали. Це були м'ячі, капці, фрізбі, гумові іграшки, повідці тощо.

У лабораторії господарів проінструктували промовляти слова, що позначають предмети, перш ніж показувати собаці правильний або неправильний предмет. Наприклад, власник міг сказати: "Дивись, ось м'яч", але замість цього показати фрізбі. Експерименти повторювалися кілька разів з відповідними та невідповідними предметами.

Під час тестів дослідники відстежували активність мозку собак за допомогою електроенцефалографії. Сліди виявили різні патерни активності, коли об'єкти збігалися або не збігалися зі словами, які вимовляв їхній власник. Різниця в слідах була більш вираженою для слів, які, на думку господарів, їхні собаки знали найкраще.

Вчені зазначають, що їхні результати надають перші нейронні докази того, що тварини здатні розуміти слова. Потрібна подальша робота, щоб зрозуміти, наприклад, чи можуть собаки узагальнювати та мислити образами у відповідь на сприйняття тих чи інших слів. Тепер також зрозуміло, що ваш собака може розуміти, що ви йому говорите, але не діяти. Чому так відбувається, вчені поки що не знають. 

"Це особливо цікаво, тому що навряд чи почалося під час одомашнення й може бути широко поширеним серед ссавців. Це дуже захоплююче саме по собі, оскільки проливає нове світло на еволюцію мови", - резюмують вони. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.