Чи дійсно коти нас ненавидять - експеримент на любов

Насправді котики здатні встановлювати справжній емоційний зв'язок із людьми, щоправда, за певних умов.

Наука, вчені, котики, тварини
Котів звинувачують у відстороненості та відсутності справжньої емпатії до господарів

Деякі наукові дослідження говорять нам про те, що коти не в захваті від людей. На відміну від собак, котрі люблять нас беззастережно, котів часто звинувачують у тому, що вони лише використовують господарів для задоволення власних потреб. Буцімто, їм байдуже, що з нами відбувається. Та чи є справедливим цей відсторонений стереотип, розбирався Інформатор.

В цих звинуваченнях таки є частка правди, говориться в матеріалі LIVEScience. Численні дослідження знайшли докази того, що коти не люблять нас так, як це роблять собаки, проте змушують нас бути прихильними до них. Проте й про повну відсутність емпатії мова не йде. Хоч трошечки, але ми все ж таки подобаємось власним пухнастикам. 

П'ять досліджень зв'язку між котами та людьми 

У дослідженні 2015 року для документального фільму ВВС "Коти проти собак" нейробіологи взяли зразки слини 10 котів і собак. Після цього вони виявили, що погладжування збільшує рівень окситоцину - гормону любові - як у котів, так і у собак. Однак його кількість була набагато вищою у собак. В них він збільшувався у середньому на 57,2%, порівняно з лише 12% у котів.

У дослідженні 2021 року дослідники вивчали зв’язок між котом і людиною. Вони виявили, що відчужена поведінка котів була менш поширеною, ніж очікувалось.

"Коти встановлюють тісні емоційні стосунки з людьми, але насправді про це мало що відомо", - пояснив автор роботи та фахівець з поведінки тварин з Університету Лінкольна. Він додав, що такі стосунки не є простими, та залежать від залученості обох сторін. 

Автори дослідження опитали майже чотири тисячі власників кішок і визначили п’ять різних стосунків між котами та власниками, а саме:

  • відкриті стосунки,
  • віддалена асоціація,
  • випадкові стосунки,
  • співзалежність,
  • дружба.

Зрозуміло, що дружба – є найтіснішим зв’язком. Вона виникає за умови емоційного інвестування людиною у взаємодію з котом. Близько половини опитуваних  мали саме такий результат. Простіше кажучи, коти схильні відповідати нам взаємністю!

Науковці дійшли висновку, що між котом і його господарем існує емоційний зв’язок, особливо якщо вони проводять разом велику кількість часу. Проте окреме дослідження 2019 року зазначило, що порівняно з собаками власникам котів потрібно більше зусиль, щоб побудувати з ними зв’язок.

Коти мають власний характер, і з цим сперечатись складно!
Коти мають власний характер, і з цим сперечатись складно!

Звісно, коти - не собаки. Але і вони здатні відповідати емпатією на любов  чи просто хороше ставлення. Ще одна умова - надання котові чи кішці того рівня незалежності, до якого вони прагнуть. Коти не люблять, коли зайвий раз порушують їхній особистий простір, і навіть можуть вороже поставитись до людей, які це роблять. 

Попереднє дослідження 2008 року показало, що кров'яний тиск котів підвищується, коли вони зустрічаються з добре знайомою їм людиною. Це говорить про те, що стосунки між котом і власником є важливими.

Ще одне дослідження 2021 року показало, що коти тяжіють до людей, які зчитують їхні тонкі поведінкові підказки. У той час як собаки були першими тваринами, які одомашнилися 23 тисячі років тому, котів приручили набагато пізніше.

Коти одомашнилися приблизно 10 тисяч років тому, прибившись до фермерів стародавньої Азії й ласуючи гризунами, які пожирали їхнє зерно. З тих пір ще одним важливим фактором для виникнення зв'язку між котом та людиною є простір, до якого остання допускає тварину. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube