Собака виявився журналісткою або журналістка - собакою: тест на ДНК влаштував переполох

Канадська компанія з тестування ДНК собак осоромилася.

Собаки, вчені, аналіз, ДНК-тест, тварини, природа, журналісти, редакція, скандал
Послуги компанії обходилися замовникам від 80 до 200 доларів

Компанія тестування ДНК собак з Торонто опинилася в халепі після того, як ідентифікувала жінку як аляскинського маламута на 40%. Крім того, зразки, взяті у журналістки-розслідувачки, частково нібито належали шарпею та лабрадору. Таким чином, журналістське розслідування поставило під сумнів точність тестів на ідентифікацію порід собак. Однак компанія DNA My Dog захищається й відстоює якість власних послуг.

Представники компанії заявили, що надають своїм клієнтам "максимально можливу точність" у визначенні саме породи собаки. Вони також пропонують послуги з визначення алергії та "генетичного віку" собаки за допомогою аналізу мазка з щоки. Такі набори для тестування ДНК коштують від 80 до 200 доларів, повідомляє GlobalNews.

Незручна ситуація 

Команда журналістів WBZ News, що базується в США, вирішила перевірити цей сервіс та інші подібні сервіси ДНК домашніх тварин на міцність. Але замість того, щоб надіслати мазок зі щоки собаки, вони надіслали ДНК, взяту зі щоки своєї репортерки Крістіни Хагер. 

Дві компанії, Orivet і Wisdom Panel, проаналізували мазки і виявили, що надана ДНК не може дати достовірного результату. Але компанія DNA My Dog визначила, що Хагер була на 40% аляскинським маламутом, на 35% шарпеєм і на 25% лабрадором.

"Компанія, що займається тестуванням ДНК домашніх тварин, сказала, що зразок з моєї щоки показує, що я частково лабрадор", - написала журналістка в Х.

🐶 A pet DNA testing company said a sample from my cheek shows I’m part Labrador #wbz https://t.co/lpIXB8VzIt

— Christina Hager (@HagerWBZ) March 13, 2024

Чому засумнівались журналісти

Цікаво, що схожа ситуація вже виникала, щоправда тоді її фігурантом таки була собака. Рік тому редакція вже проводила подібне розслідування і попросила власницю домашнього улюбленця надіслати в офіс компанії кілька зразків.

Згідно зі звітом, та ідентифікувала песика як продукт генів різних порід - на 40% бордер-коллі, на 32% кане-корсо й на 28% бульдога. Тодішня директорка компанії пояснила, що такий результат був би неможливий на зразку людини. Ймовірно, новинарі вирішили це перевірити.

Реакція компанії 

Там роздратувалися, через недовіру висловлену журналістами.

"Прикро, що точність нашого тесту на собачу ДНК була поставлена під сумнів через повторне подання зразків людської ДНК", - написала директорка лабораторії. 

Вона додала, що тести компанії не призначені для роботи з ДНК, яка не походить від собаки.

"Наш тест призначений для вимірювання саме собачої ДНК, а не ДНК людини чи будь-якого іншого виду. Ці несобачі зразки не мають абсолютно ніякого відношення до точності нашого тесту на ідентифікацію собачої породи, таке порівняння є помилковою еквівалентністю", - зазначила генетик.

В маериканської журналістки "знайшли" гени ось таких порід собак :)
В американської журналістки "знайшли" гени ось таких порід собак :)

Неточний тест "заплутався" і зазбоїв

В компанії також додали, що перший тест таки виявив, що ДНК не собача. Але другий тест зазбоїв. Компанія надіслала журналістам скріншот електронного листа, з якого видно, що перший зразок дійсно не пройшов аналіз, тоді як другий зразок дав звіт про аналіз породи собаки.

Що стосується того, чому другий зразок зміг створити розбивку порід собак - навіть якщо в ньому була присутня тільки людська ДНК - то це тому, що система аналізу налаштована саме таким чином. Мовляв, алгоритм спершу вказав, що зразок не належать собаці, але вчені наполягали на своєму, тож він вдруге просто підставив дані в задану програму розбивки. 

"Якщо зразок містить не собачу ДНК, алгоритм може або взагалі не повідомити про результати, або надати помилкові результати щодо породи собаки. Отже, навіть коли алгоритм виявляє генетичну невідповідність, він все ж може асоціювати не собачі генетичні послідовності з собачими", - доповіла генетик.

Вихід знайдено!

Це здається кричущою проблемою алгоритму компанії, але її директорка зазначає, що ці дослідження були проведені в той час, коли DNA My Dog все ще використовувала "стару платформу для тестування, яка з тих пір була поступово знята з виробництва і замінена набагато більш надійною і високочутливою системою".

"Нова система не буде розглядати зразки, які не є на 100% собачою ДНК", - написала вона.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube