Кінь - це великий собака: вчені це майже довели

Читать на русском

Ці два види схожі між собою ще більше, ніж ми думаємо.

Читать на русском
Коні, собаки, тварини, природа, люди, світ
Коні й собаки - справжні друзі людини!

Ці два види схожі між собою ще більше, ніж ми думаємо.

Чи звертали ви увагу, що коні й собаки дещо схожі. Якщо не брати до уваги більш очевидні відмінності - копита, грива, відсутність іржання - ви побачите, що ці два види тварин насправді набагато більш схожіші, ніж здається на перший погляд.

Найкращі друзі людини

З усіх видів тварин, яких людство одомашнило протягом тисячоліть, собаки і коні, безсумнівно, виділяються серед інших. Ми зблизилися з цими тваринами більше, ніж з будь-якими іншими - з ними можуть конкурувати хіба що котики, але ці пухнасті друзяки людей навідріз відмовляються виконувати накази, на відміну від їхніх кінних та собачих побратимів, пише IFLScience.

І хоча ми звикли до думки, що наші собаки люблять нас, ми не часто думаємо про коней як про тварин, що мають такий самий зв'язок з нашим видом. Частково це тому, що собаки просто виражають свої емоції у більш зрозумілий для людини спосіб. Собаки стрибають на нас, запрошують погратися і шукають з нами безпеки. Коні демонструють свою прихильність дещо стриманіше. Однак, вони так само "закохуються" в людей. І це, безумовно, взаємно. 

Ну як їх не любити?
Ну як їх не любити?

Коні й собаки прив'язуються до людини

Коли мова заходить про прихильність, коні демонструють подібні фізіологічні та поведінкові реакції на людей, подібні до тих, що виникають в них на представників власного виду. Ми знаємо, що дружня поведінка, спрямована на людину, опосередковується гормоном окситоцином, який відіграє важливу роль у соціальних зв'язках. Коні, як і собаки, зрештою прагнуть догодти людині. 

Дослідження також виявили, що, як і собаки, коні вважають людину "безпечним притулком" і відчувають стрес, коли власник відсутній. Але не було ніякої різниці в тому, як коні реагували на господаря чи незнайому людину. Це може бути більше пов'язано з узагальненою позитивною асоціацією з людиною, ніж з "любов'ю".

Але деякі інші докази показують, наскільки коні пристосовані до нашого виду. Вони здатні розуміти вказівні жести людини. Так само вони здатні привернути нашу увагу до чогось, що їх цікавить. Вони використовували вказуючі жести, а також кивки й потиски у відповідних умовах тесту, переключаючись з візуальних на тактильні сигнали. Це показало дослідження 2016 року.

Як і собаки, коні можуть розрізняти позитивний і негативний вираз обличчя людини - їх навіть може здивувати поєднання щасливого голосу із сумним обличчям. А ще вони чутливі до ще більш тонких людських сигналів.

Схожість собак та коней

Важко уявити собі інший вид тварин, чия історія настільки ж тісно переплетена з нашою, як у собак і коней. Але хоча ми схильні вважати, що ці два види займають різні ніші, правда полягає в тому, що вони напрочуд багато в чому перетинаються.

Обидва види використовуються для багатьох цілей і проходять інтенсивне навчання в різних людських культурах. І хоча коні були одомашнені набагато пізніше, ніж собаки - близько 4 тисячі років тому - вони також розвинули особливі навички спілкування з людьми. Не цураються вони й одне одного!

Коненята та песики сигналізують про свою відкритість до дружби радісною поведінковою мімікою. Насправді, ці два види тварин настільки співзвучні, що навіть грають так одне з одним, зменшуючи ймовірність непорозуміння і переростання в агресію, - йдеться в одному з досліджень 2020 року. І це попри страх коней до тварин, що нагадують вовків, і страх собак до того, що коні набагато більші за розмірами. 

Створені для успіху

А тепер порівняймо собак та коней буквально, за фізіологічними характеристиками. Візьмемо, наприклад, хорта: найшвидша з усіх порід собак, вони були виведені з витонченим тілом, потужними м'язами задніх ніг і спини, великим серцем і легенями, а також безліччю інших спеціалізованих фізіологічних характеристик, які допомагають їм розвивати максимальну швидкість до 72 кілометрів на годину.

Порівняйте ці риси з чистокровним скакуном - загальновідомим як найшвидший з усіх порід коней, що здатен розвивати швидкість, дуже схожу на швидкість хорта, - і ви можете помітити певну схожість. Велике серце, спеціалізована шерсть, накачані задні м'язи. І це лише початок. Майже для кожної ролі, для якої був виведений один вид, існує інший: якщо ви не можете дістати коня, придбайте їздових собак. А для тих, хто не хоче мати собаку-поводиря, є кінь-поводир, який чудово його замінить.

Як і собаки, коні бувають різних форм і розмірів - і так само, як і собаки, це безпосередньо пов'язано з втручанням людини. Одомашнення зробило обидва види дуже успішними і поширеними по всьому світу.

Коні та собаки - корисні для людського здоров'я!
Коні та собаки - корисні для людської психіки :)

Терапевтичні тварини

Догляд за кіньми та собаками приносить терапевтичний ефект здоров'ю людини, це доведено. Але окрім усього цього, коні також мають деякі несподівано милі риси, власне, як і їхні собачі друзі. Наприклад, вони надзвичайно соціальні, люблять обійми та ласку, їм також не менше подобається валятися в снігу!

Тож не дивно думати про коней як про великих собак. Як ми бачимо, ці тварини мають досить багато спільного - і для деяких культур це завжди було очевидно. Мовою народу Індії конем - називається "великий собака".

Зв'язок між кіньми і собаками в мові іовай та інших мовах корінних народів підкреслює дещо важливе. У певному сенсі можна вважати коня великою собакою - принаймні, однією з тих небагатьох тварин, які охоче йдуть на тісні стосунки з людьми, переконані дослідники.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.