Допомагає забути колишніх: після розлучення в мозку відбуваються біологічні зміни

Читать на русском

Нейронаука переконана, цей механізм допомагає впоратися з розбитим серцем - дослідження

Читать на русском
Наука, вчені, мозок, гормони, кохання, стосунки, колишні
Розлучитися важко, але, схоже, у мозку є механізм, який допомагає пережити цю неприємність.

Нейронаука переконана, цей механізм допомагає впоратися з розбитим серцем - дослідження

Вчені дослідили мозок закоханих і встановили, що гормональні зміни в його роботі сприяють забуванню колишніх партнерів після розставання. Виявляється, стрибки гормону задоволення дофаміну зменшуються після розлуки. Нейронаука переконана, такий механізм допомагає впоратися з "розбитим серцем". 

Дослідження провели на гризунах - науковці вивчали лугових полівок. З'ясувалося, що гризуни, які формують моногамні стосунки, переживають в мозку викид гормону задоволення - дофаміну, шукаючи партнера та возз’єднуючись з ним. Однак після тривалої розлуки вони більше не відчувають такого сплеску, йдеться в матеріалі The Guardian з посиланням на Current Biology.

"Ми схильні думати про це як про "подолання розриву", тому що ці полівки насправді можуть утворити новий зв’язок після цієї зміни в динаміці дофаміну – те, чого вони не можуть зробити, поки зв’язок неушкоджений", – пояснили автори роботи.

Хід експерименту

Команда описала серію експериментів, під час яких полівки натискали важелі, щоб отримати доступ або до свого партнера, або до невідомої полівки, розташованої з іншого боку прозорих дверей.

Вчені виявили, що у гризунів, які натискали важелі та відкривали двері для зустрічі зі своїм партнером, викид дофаміну в мозок був більшим, ніж під час зустрічі з новою полівкою. Вони також більше тулилися саме до партнерів, і при цьому відчували більший підйом дофаміну.

"Схоже, ця різниця пов’язана з наміром возз’єднатися з партнером, і відображає, що це приємніше, ніж гуляти з новою незнайомою полівкою", - переконалися дослідники.

Результат виявився цікавим

Проте цих відмінностей у рівнях дофаміну більше не було після того, як вчені на чотири тижні розділили пари полівок – значний період у їхньому житті. Гризуни також перестали охоче тулитися до старих партнерів. Дослідники не вважажють, що ті забули одне одного. Вони схиляються до думки, що їхні емоційні зв'зки зменшились. Вчені наразі досліджують той самий механізм у людей. 

"Якщо сигнал дофаміну має вирішальне значення для зміцнення та підтримки людських зв’язків, це означає, що дії, які допомагають підтримувати цей сигнал сильним, мають важливі наслідки для задоволеності стосунками", - пояснили вони.

Допомога людям 

Робота може стати надактуальною для людей, яким важко рухатися далі після втрати. Вчені мають на меті розібратися в роботі аналогічного механізму в мозку людини, аби виявити біологічні зміни, що допомагають прийняти втрату та повернутися до життя.

"Цілком можливо, що для цих людей дофаміновий сигнал від їхнього партнера не адаптується після втрати, що фактично затримує її обробку мозком. Мета дослідження полягає в тому, щоб знайти способи допомоги людям із тривалим розладом переживання втрати", - резюмували вчені.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.