Звичка використовувати будь-яку рідину, що опинилася під рукою, може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям
Правило прийому медикаментів насправді звучить дуже просто: якщо в інструкції немає спеціальних вказівок, можна запивати тільки водою. Вона повинна бути чистою, кімнатної температурою і в обсязі – не менше половини склянки. Будь-яка інша рідина може спрацювати так, що в кращому разі ліки не засвоїться, у гіршому – станеться передозування та посилення побічних ефектів.
Ось основні та найпоширеніші варіанти запивання таблеток, про які потрібно назавжди забути.
Кофеїн, що міститься в них, є сечогінним засобом і може прискорити виведення ліків з організму, перш ніж вони встигнуть засвоїтись - тобто таблетка буде випита дарма. До того ж, кофеїн посилює дію деяких ліків: це антидепресанти, симпатоміметики та стимулятори центральної нервової системи. Це може призвести до підвищення артеріального тиску, почастішання серцебиття, безсоння та інших побічних ефектів.
Містить кальцій, який може зв'язуватися з деякими лікарськими речовинами та знижувати їхню всмоктуваність, тобто, ефективнсіть. Це особливо актуально для антибіотиків, протигрибкових ліків, препаратів заліза. До того ж, з деякими ліками молоко может утворювати нерозчинні сполуки, які ускладнюють їхнє засвоєння організмом.
Містить вуглекислий газ, який може дратувати слизову оболонку шлунка та кишечника та спровокувати нудоту, блювання та діарею. Крім того, вуглекислий газ може знижувати ефективність деяких ліків - антибіотиків, противірусних, препаратів для лікування кислотозалежних захворювань, для поліпшення травлення, сечогінних ліків та тих, що містять кальцій.
Містить речовини, які пригнічують ферменти печінки, що беруть участь у метаболізмі деяких ліків, наприклад серцево-судинних. Це може підвищити концентрацію цих препаратів у крові у 2-3 рази і, відповідно, посилити їхню дію. У деяких випадках це небезпечно серйозними побічними ефектами, наприклад, ушкодженням печінки, серцевими захворюваннями, судомами.
Інші цитрусові соки не такі небезпечні, але теж не годяться для запивання, оскільки заважають лікам всмоктуватися як слід. Тому лікарі радять не пити їх навіть "навколо" ліків, тобто протягом двох годин до і після прийому.
Корисний за інших обставин напій може як послабити дію ліків, так і посилити її. А може посилити лише побічні ефекти, властиві препарату. Загалом, річ підступна і для запивання не годяща. Більше того, як і у випадку із соками, трав'яні настої краще не пити протягом двох годин до та після прийому ліків.
Поєднання алкоголю з ліками може бути небезпечним, навіть якщо ви випили зовсім небагато. Він посилює дію багатьох ліків, що може призвести до передозування та небезпечних побічних ефектів. Це стосується антидепресантів, протиалергічних препаратів, ліків проти серцевої недостатності, діабету, епілепсії, психічних захворювань.
Алкоголь може знижувати ефективність ліків, наприклад, антибіотиків, противірусних препаратів, тих, що лікують кислотозалежні захворювання шлунка. А може посилити всі побічні ефекти, що є у ліків, і це особливо небезпечно при прийомі серцевих пігулок, антидепресантів та антибіотиків.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.