Пацієнти не можуть вимагати направлення на обстеження на власний розсуд
Перевірити, наприклад, ті чи інші гормони, бо вам здається щось “підозріле”, можна доволі швидко. Берете гроші і прямуєте до приватної лабораторії. Якщо хочете зробити це безоплатно, швидко, на жаль, не вийде. Аналізи сімейний лікар призначає для того, щоб поставити правильний діагноз, а не заспокоїти пацієнта чи зберегти його кошти. Тож, думка про те, що лікар має виписати е-направлення на всі аналізи, які бажає зробити пацієнт, є хибною, повідомляє прес-служба НСЗУ.
Тут треба запам’ятати лише три речі: по-перше, аналізи призначає лікар, а не пацієнт. Як би нам не хотілося, ми не можемо вимагати направлення на аналізи за власним бажанням.
По-друге, головна умова для безоплатних аналізів — це направлення, якщо мова йде не про стаціонарне, а амбулаторне лікування. Його виписує лікуючий лікар — або лікар первинної ланки, або вузький спеціаліст, тобто, той, хто і призначає ці обстеження.
По-третє, аналізи потрібні для діагностики та визначення схеми лікування і є безоплатними для пацієнтів. За кожним медичним пакетом передбачено певний перелік, відповідно до специфіки надання медичної допомоги.
Важливо: якщо пацієнт лікується в умовах стаціонару, то всі необхідні аналізи передбачені стаціонарними пакетами надання допомоги і мають бути зроблені безпосередньо у лікарні.
Аби користуватися всіма можливостями Програми медичних гарантій, пацієнту слід мати декларацію з лікарем первинної медичної допомоги: сімейним лікарем - для дітей та дорослих, терапевтом - для пацієнтів старше 18 років або педіатром - для дітей.
Щодо безоплатних аналізів на первинній ланці, необхідних для діагностики, це:
Якщо ж пацієнт потребує інших досліджень, то лікар первинної медичної допомоги може видати направлення на проведення додаткових обстежень, які теж у такому разі безоплатні, або на консультацію до лікаря-спеціаліста.
Якщо мова йде про профілактику, коли пацієнта нічого не турбує, але він на всяк випадок хоче перевіритися, є низка безкоштовних профілактичних досліджень. Але зверніть увагу, що тут діють вікові обмеження.
Щодо груп ризику, обов’язкові обстеження щороку:
Раз на два роки:
Тобто, за направленням сімейного лікаря або вузького спеціаліста у відповідному віці можна зробити:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.