У сучасних людей виявили ознаки неандертальців: перевірте себе

Читать на русском

Ось як це впливає на наше здоров'я

Читать на русском
ДНК, вчені, наука, медицина, дослідження, гени, COVID-19
Близько 2% геномів сучасних євразійців містять ДНК неандертальців

Ось як це впливає на наше здоров'я

Звучить неймовірно, але факт! ДНК неандертальців впливає на наше здоров'я безліччю способів. Ще 250 тисяч років тому предки більшості сучасних людей в Європі та Азії покинули Африку і попрямували до холодних північних територій Євразії. Там вони зустріли наших найближчих, нині вимерлих родичів - неандертальців. Протягом тисяч років ці групи обмінювалися ДНК, пише LiveScience. Сьогодні ми все ще можемо бачити генетичну спадщину цих схрещувань: приблизно 2% геномів людей за межами Африки походять від неандертальців.

Завдяки знахідкам скам'янілостей і прогресу в технологіях секвенування геному, вчені зробили безліч відкриттів про ДНК, яку ми успадкували від наших давно померлих родичів, і про те, як вона може впливати на наше здоров'я. Ось 10 способів, як ДНК неандертальців може сприяти виникненню певних захворювань та фізичних особливостей у сучасних людей.

Ризик алергії

У 2016 році вчені виявили у деяких сучасних людей гени неандертальців, які кодують білки, що стимулюють реакцію імунної системи на патогени. Ці гени можуть бути схильними до алергій.

Сучасні люди успадкували від неандертальців варіанти генів сімейства білків під назвою Toll-подібні рецептори - TLR. Вони знаходяться на поверхні клітин і відіграють важливу роль у вродженому імунітеті - першій лінії захисту організму від патогенів. TLRs зв'язуються з мікробами і стимулюють імунну систему до відповіді.

Люди, які мають неандертальські версії цих генів TLR, можуть бути більш схильними до алергічних захворювань, виявили вчені. Це може бути пов'язано з тим, що ці рецептори надмірно пильні і частіше реагують на алергени навколишнього середовища.

ДНК неандертальців впливає на нашу здатність
ДНК неандертальців впливає на нашу здатність відчувати біль від порізу та вроджений імунітет.

Чутливість до болю

ДНК неандертальців також може зробити деяких людей більш чутливими до болю, спричиненого гострими предметами. Дослідження 2023 року показало, що люди в Латинській Америці, які мали один з трьох варіантів гена SCN9A, що відповідає за больову сигналізацію, були більш чутливими до болю після уколу гострим предметом. Ці варіанти частіше зустрічалися у людей з корінним американським походженням.

Отримані дані стосуються лише нормальної чутливості до болю, а не хронічного болю, коли біль триває більше трьох місяців.

Ризик діабету 2 типу

Мексиканці та інші жителі Латинської Америки можуть мати вищий ризик розвитку діабету 2 типу частково через неандертальську мутацію в гені під назвою SLC16A11.

Він бере участь у метаболізмі жирних кислот. Жирні кислоти, ймовірно, відіграють важливу роль у розвитку цукрового діабету, захворювання, що характеризується високим рівнем глюкози, або цукру в крові. Він є найпоширенішою формою діабету і, як відомо, непропорційно часто вражає іспаномовне та латиноамериканське населення.

Чутливість до сонячного світла та втрата волосся

На підвищену чутливість до сонячних опіків і облисіння можуть впливати варіанти генів, успадковані від неандертальців, свідчить дослідження 2021 року. Деякі варіанти генів неандертальців також пов'язані з більшим ризиком облисіння та сонячних опіків у сучасних людей. Вчені проаналізували велике сховище медичних і генетичних даних дорослих людей у Великобританії і виявили, що з 17 варіантів гена неандертальця, 15 були пов'язані з випадінням волосся, а не з його ростом.

Дослідники також виявили, що неандертальська ДНК, ймовірно, робить її носіїв більш чутливими до сонячного світла. Це свідчить про те, що ці риси могли бути корисними для сучасних людей, які проникли в Євразію, оскільки ці гени могли допомогти максимально використати більш обмежене сонячне світло.

Окреме дослідження, проведене в 2017 році, також виявило, що близько 66% європейців є носіями неандертальського геному, пов'язаного з підвищеним ризиком сонячних опіків у дитинстві та поганою здатністю до засмаги.

Ризики від COVID-19: протиріччя

Під час пандемії COVID-19 вчені отримали нове розуміння того, як ДНК неандертальців впливає на здоров'я людини сьогодні.

Наприклад, дослідження 2020 року, опубліковане в журналі Nature, показало, що неандертальська ДНК на хромосомі 3, носіями якої є 16% європейців і 50% жителів Південної Азії, пов'язана з підвищеним ризиком важких захворювань після інфікування SARS-CoV-2, вірусом, відповідальним за COVID-19.

Однак картина не однозначна: у 2021 році ті ж автори виявили, що окрема неандертальська ДНК на хромосомі 12, носіями якої є до 50% людей в Євразії та Америці, може знизити ризик того, що хтось потребуватиме інтенсивної терапії після інфікування COVID-19, приблизно на 22%.

ДНК неандертальців впливають на нашу здатність протистяти
ДНК неандертальців впливає на нашу здатність протистояти COVID-19.

Нікотинова залежність

Деякі неандертальські послідовності можуть мати зовсім інший вплив на наше здоров'я сьогодні, ніж тоді, коли ми вперше успадкували їх від наших вимерлих родичів десятки тисяч років тому. Варіанти генів неандертальців можуть впливати на нашу здатність кинути палити.

Дослідження, опубліковане в 2016 році в журналі Science, показало, що люди європейського походження, які є носіями специфічної для неандертальців мутації в гені SLC6A11, мають більше шансів стати залежними від нікотину, ніж ті, хто її не має. SLC6A11 кодує білок, який бере участь у передачі сигналів між різними ділянками мозку.

Неандертальці не курили тютюн, тому цілком можливо, що цей ген мав зовсім інший корисний ефект, коли він був відібраний в ході еволюції.

Фертильність

У 2020 році дослідження показало, що майже кожна третя жінка в Європі є носієм неандертальського варіанту гена, який пов'язаний з підвищеною фертильністю, а також меншою схильністю до кровотеч на ранніх термінах вагітності і меншою ймовірністю викиднів.

Зокрема, ці жінки успадкували від неандертальців рецептор статевого гормону прогестерону. У жінок прогестерон допомагає підготувати слизову оболонку матки до можливої імплантації заплідненої яйцеклітини під час репродукції. Якщо запліднення відбувається успішно, прогестерон також підтримує ранній розвиток ембріона.

Ризик депресії

Як правило, ДНК неандертальця рідше зустрічається в тих частинах нашого геному, які відповідають за роботу мозку, наприклад, у генах, пов'язаних з розумовими функціями. Однак у дослідженні 2016 року вчені виявили варіанти неандертальської ДНК, які пов'язані з розладами настрою, такими як депресія, у людей європейського походження.

Незрозуміло, чому сучасні люди зберегли ці гени, але з еволюційної точки зору це може бути пов'язано з впливом сонячного світла, припускають автори у своїй статті. У сучасних людей на ризик депресії впливає рівень освітленості. Неандертальські варіанти генів пов'язані із захистом від ультрафіолету.

Ризик хвороби вікінгів

Варіанти генів, успадковані від неандертальців, також можуть підвищувати ризик розвитку захворювання рук, яке називається контрактурою.

Ця хвороба виникає, коли тканина під шкірою на долоні потовщується і стає менш еластичною. Це може призвести до того, що один або кілька пальців скорочуються і застигають у зігнутому положенні. Захворювання іноді називають "хворобою вікінгів", оскільки воно дуже поширене в країнах Північної Європи, де селилися вікінги.

У дослідженні 2023 року серед людей переважно європейського походження вчені виявили 61 варіант гена, пов'язаний з підвищеним ризиком цієї хвороби, три з яких були неандертальського походження. Серед них - ген EPDR1 на хромосомі 7, який відповідає за скоротливість м'язів.

Неандертальські варіанти генів пов'язані із захистом від ультрафіолету.
Неандертальські варіанти генів пов'язані із захистом від ультрафіолету та ризиком хвороб кишечника.

Аутоімунний ризик

Гени, пов'язані з імунною системою, успадковані від неандертальців, також можуть сприяти виникненню аутоімунних захворювань, при яких імунна система організму помилково атакує власні клітини.

Дослідження 2014 року показало, що певні варіанти генів неандертальців у сучасних людей пов'язані з ризиком розвитку двох хронічних захворювань: вовчака, який вражає багато частин тіла, включаючи суглоби, шкіру й нирки, й запального захворювання кишечника.

Дослідники виявили варіант, пов'язаний з вовчаком, приблизно у 10% європейців і менш ніж у 1% жителів Східної Азії, тоді як приблизно 26% європейців і 8% жителів Східної Азії були носіями іншого варіанту, пов'язаного з хворобою кишечника.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.