Проста, але захоплююча головоломка здатна зняти тривожні симптоми після пережитої травми (ПТСР)
З початку повномасштабної війни в Україні лякаюче зростає кількість людей, які страждають на посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Офіційна статистика говорить про збільшення вчетверо, але до лікарів з цими проблемами звертаються, на жаль, не часто, тому реальна кількість таких пацієнтів набагато більша.
Можливо, для тих, хто не звертається за допомогою, засобом порятунку або хоча б полегшення симптомів, стане відома ще з 80-х гра “Тетріс”. Дослідження, які ще йдуть, дають обнадійливі результати її позитивного впливу на боротьбу з ПТСР, повідомляє ScienceAlert .
"Тетріс" залишається однієї з найпопулярніших ігор вже майже 40 років, вона доступна безкоштовно онлайн та на численних ігрових платформах. На перший погляд, вона напрочуд проста, але й так само напрочуд “затягує” в себе.
Гравцю пропонується керувати геометричними фігурами, що падають та складаються з чотирьох квадратних блоків, які називаються тетроміно. Мета гри – розмістити ці фігури на дні ігрового поля таким чином, щоб вони заповнили горизонтальні лінії повністю без проміжків. Коли лінія повністю заповнена, вона зникає, і гравець отримує очки. У процесі швидкість падіння тетроміно збільшується, що робить гру складнішою і вимагає від гравця швидких реакцій.
Здавалося б, до чого тут ПТСР, і як “Тетріс” може допомогти з ним упоратися? Для цього потрібно розуміти, з якими симптомами найчастіше стикаються ті, хто пережив важкі травматичні події.
Тривалість цих симптомів залежить від кожного індивідуального випадку, проте людський мозок має обмежену здатність обробляти або знову і знову відтворювати важкі спогади. І ось тут може допомогти "Тетріс".
Ще в 2009 році вчені з Оксфордського університету припустили, що гра в "Тетріс", що змушує мозок зберігати зорові спогади, перевантажує його можливості та "відволікає" ланцюги зорової пам'яті. Виходить, якщо грати після події, що травмує, робота цих обробних центрів в мозку порушується. А це зменшує повторення тяжких візуальних спогадів, пов'язаних із травмою. Вчені припустили, що “Тетріс” є своєрідною "когнітивною вакциною", що захищає від нав'язливих зорових спогадів.
З того часу було проведено ще кілька клінічних досліджень, які довели, що гра в “Тетріс” зменшує тяжкі симптоми у біженців, ветеранів війни, жінок, які перенесли пологову травму, людей після автомобільних аварій. Причому гра показала свою ефективність не тільки при застосуванні невдовзі після події, що травмує, але й через кілька років. Дослідження ще будуть проводитися на більш масштабних групах, крім того, потрібно перевірити ефективність “Тетрісу”, коли учасники грають самі, без професійної підтримки, як це було у недавніх дослідженнях.
Але зрозуміло, що “Тетріс” при ПТСР працює з кількох причин:
До речі, допомогти може лише “Тетріс”, а будь-які ігри, спрямовані на візуально-просторові завдання. Це можуть і головоломки типу судоку, і лего-конструктори, і ігри з просторовим сприйняттям.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.