Бісить чавкання або залізом по склу: у вас хвороба мізофонія

Огида до скреготу по склу та хропінню може бути більш поширеною, ніж вважалося.

Страх, слух, емоції, медицина, наука, вчені, дослідження
Страх та злість як неприємна реакція на звуки виникає у багатьох людей.

Більшість з нас може відчути сильну, пронизливу відразу, коли почує, як хтось, скажімо, шкрябає нігтями по склу. Але у деяких людей таку сильну реакцію на шум можуть викликати і набагато більш звичні, буденні звуки, наприклад, хропіння. Така чутливість до звуків називається мізофонією. 

Тригерні звуки включають такі речі, як жування, ковтання, хропіння і дихання, а реакція може варіюватися від легкого роздратування і гніву до апатії, який заважає повсякденному життю. Нещодавнє дослідження британських учених та висновки психологів Оксфордського університету свідчать про те, що від мізофонії страждає більше людей, ніж вважалося раніше, пише ScienceAlert.

Виявилося, що цю проблему мають 18,4 % британців. Приблизно один з п'яти людей має ознаки мізофонії, проте вони не були в курсі, як це називається. Це означає, що більшість людей з мізофонією не мають назви для опису того, що вони відчувають. І лише менше 14 % опитаних знали про мізофонію до початку дослідження.

Довідка. Мізофонія - це більше, ніж просто роздратування від певних звуків, це відчуття пастки або безпорадності, коли ви не можете втекти від цих звуків і втрачаєте через це самоконтроль. Це захворювання, що у певних випадках потребує лікування. 

Експеримент

Добровольців старше 18 років розподілили за статтю, віком та етнічною приналежністю. 772 з них заповнили анкету про потенційні звуки-тригери та їхні емоційні реакції. Дослідники також опитали 26 осіб, які визнали, що мають мізофонію, і 29 осіб, які не визнали її.

Відчуття паніки від того, що ви не можете втекти від неприємного звуку - це і є мізофонія.
Відчуття паніки від того, що ви не можете втекти від неприємного звуку - це і є мізофонія.

 Звуки, які нас дратують 

Гучне жування викликало найбільшу огиду у респондентів, тоді як багато інших звуків викликали загальне роздратування. Проте є дві ключові відмінності між людьми з мізофонією та звичайними людьми.

По-перше, негативні почуття до звуків, які не подобаються всім, частіше супроводжувалися гнівом і панікою у більш чутливої підгрупи населення. Вони повідомляли, що відчувають себе у пастці або безпорадними і не можуть врятуватися від шуму.

"Йдеться про відчуття, що з вами щось не так через те, як ви реагуєте на звуки, але при цьому ви не можете нічого з цим вдіяти. Це може призвести до почуття провини, сорому, тривоги і замкнутості", - пояснили психологи.

Нарешті, людей з мізофонією частіше турбують такі звуки, як звичайне дихання і ковтання, в той час як вони не викликають жодної реакції у більшості інших людей.

"Це може бути полегшенням - дізнатися, що ти не самотній, що інші люди теж так реагують на звуки. Врешті решт, дізнатися, що існує слово для того, що ти відчуваєш", - додали психологи.

А отже, мізофонія є відносно поширеним станом, і необхідні подальші дослідження, щоб визначити, в який момент цей стан стає "невпорядкованим" з точки зору дистресу й потреби в лікуванні, підсумували дослідники.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube