Підніме настрій навіть криворуким: нехитрий спосіб впливати на людський мозок

Мозок винагороджує людину за будь-яку складну ручну працю, навіть якщо результат плачевний

в'язання гончарне коло робота руками
Це дає почуття впевненості та знижує стрес

У перелік дій, які важко пояснити, можна сміливо внести зберігання зроблених колись своїми руками речей. Криві, кострубаті і нефункціональні - їх ніяково показувати, але чомусь неможливо викинути. І припадають пилом потім у дальніх кутах будинку глиняна ваза, яка не може стояти, картина з каменів, де тільки вам зрозуміло, що зображено, шпаківня, в яку ні залетіти, ні вилетіти ніяка пташка не зможе. А просто все, що ми створюємо - навіть якщо результат жахливий, є частиною нашої ідентичності, яку не винесеш на смітник, повідомляє The New York Times.

Роботу руками мозок оцінить і віддячить.
Роботу руками мозок оцінить і віддячить.

Який би вигляд “твори” не мали з боку, автору вони допомагають набути почуття впевненості, гордості та задоволення. Коли годину тому ти ще не уявляв, як влаштований глиняний круг, і ось готова чашка - чим це не привід для самоповаги та відчуття власної майстерності, яку у повсякденному житті ніде не отримаєш?

До того ж, це самовираження, вкладені емоції, витрачений час, зрештою, унікальність речі – ну як це все викинути. 

Але річ ще й у тому, що створення чогось своїми руками корисно для мозку. Як кажуть нейробіологи, більша його частина відведена для руху, і особливо для довільного руху рук. А ми робимо все менше та менше ручної роботи, натискаючи на кнопки, клавіші, екрани. Тому будь-яка витівка за участю рук буде оцінена мозком і винагороджена, а найпростіші дії здатні зменшити стрес і навіть підвищити рівень щастя. Дослідження виявили, що безліч звичайних занять на зразок садівництва, в'язання, розфарбовування покращують когнітивну та емоційну сферу, зокрема покращення пам'яті та уваги, а також зниження симптомів тривожності та депресії.

Головне - процес, а не результат.
Головне – процес, а не результат.

Що ж до користі для мозку, це добре з кількох причин:

  1. Поліпшуються когнітивні функції : ручна робота вимагає координації рухів, а це стимулює активність у різних частинах мозку, включаючи ті, що відповідають за планування, організацію та вирішення проблем.
  2. Розвивається дрібна моторика: так, це корисно не тільки дітям. Дрібна моторика пов'язана з розвитком та зміцненням нейронних зв'язків у мозку у будь-якому віці.
  3. Знижується стрес: малювання, в'язання або робота з деревом можуть діяти як форма медитації, допомагаючи знизити рівень стресу та тривоги.
  4. Поліпшується настрій: результат, який можна побачити та показати, відчуття виконаної роботи сприяють виробленню ендорфінів та покращенню настрою.
  5. Стимулюється нейропластичність мозку: освоєння нових навичок та технік тренує здатність мозку змінюватись та адаптуватися у відповідь на новий досвід та навчання.

Тим, хто хоче зробити своєму мозку таке задоволення, а собі - користь, експерти радять почати з простого: озирнутися навколо на предмет того, що ви купуєте, а було б цікаво зробити це самому. Це може бути будь-що: зібраний і висушений набір запашних трав для чаю, салатна заправка, засіб для чищення, зібраний з екологічно чистих інгредієнтів, скраб для тіла з натуральних продуктів.

Хороший спосіб - запитати друзів про їхні власні навички, яким вони хотіли б навчити. І ще одна рада експертів – не прагнути досконалості та результату, а просто отримувати задоволення від процесу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube