Люди роблять таке щодня, але наука не розуміє, як воно працює

Це неможливо пояснити: шість звичайних, але незбагненних дій

вчений досвід велосипед наука
Винайти велосипед можна, пояснити, чому він не падає - набагато складніше.

Зберегти життя людству, відкривши ліки, вакцини та способи лікування, зрозуміти різні загадки - від  Тунгуського метеорита до терміну життя  відрубаної голови, але не знати, чому діють таблетки, які від головного болю п'є весь світ - це дійсно дивно. "Механізм дії не до кінця зрозумілий або вивчений" - під такою вивіскою існують речі, які ми робимо часто, а іноді й щодня. Просто тому що наука неспроможна їх пояснити, повідомляє IFLScience.

Приймати парацетамол

Краще не замислюватись, а то перестане допомагати.
Краще не замислюватись, а то перестане допомагати.

Якщо вам на думку спало роз'яснити, як він працює, його інструкція попереджає: «Хоча аналгетичний ефект ацетамінофену добре відомий, місце та механізм дії досі чітко не з'ясовані». І це один із найпопулярніших препаратів!

  • Є версія, що він блокує фермент, який виділяє хімічні речовини простагландини, що змушують наш організм відчувати біль.
  • Деякі дослідження показують, що він впливає на ендоканабіноїдну систему, яка відіграє роль у відчутті болю в організмі. 
  • І є теорія, що парацетамол може підвищувати активність “гормону щастя” серотоніну у мозку.

Можливо, працюють усі три процеси одночасно, але це теж не точно.

Пити антидепресанти

І про депресію, і про пігулки від неї мало що зрозуміло.
І про депресію, і про пігулки від неї мало що зрозуміло.

Кетамін, що спочатку використовувався як анестетик, в останні роки отримав визнання як засіб для лікування депресії. На відміну від традиційних антидепресантів, яким потрібно кілька тижнів для прояву ефекту, кетамін часто показує значне поліпшення протягом кількох годин чи днів після введення.

Його механізми дії відрізняються від традиційних антидепресантів, але остаточно не з'ясовані. Але якби справа була тільки в кетаміні - ні інші методи лікування, ні сама депресія ще остаточно не зрозумілі навіть фахівцям. 

Вони визнають: пояснення депресії як «хімічного дисбалансу» чи «дефіциту серотоніну» насправді нічого не пояснює. Вчені не знають, що викликає депресію та як вона впливає на мозок.  Як не знають і того, як антидепресанти покращують симптоми.

Позіхати

Позіхають усі - і кожен зі своїх причин.
Позіхають усі - і кожен зі своїх причин.

Напевно, всі знають пояснення цієї дії як підвищення рівня кисню в крові та підтримання бадьорості, але, на жаль, ця теорія була спростована ще 35 років тому.

Туманність механізму позіхання пов'язана з кількома причинами.

  • По-перше, воно проявляється у різних ситуаціях - втома, нудьга, зміна активності мозку, страх і навіть соціальна взаємодія. Різноманітність цих ситуацій ускладнює виявлення одного механізму чи причини.
  • По-друге, позіхають багато видів тварин, зокрема ссавці, птахи і навіть деякі риби. Це вказує на його давнє еволюційне коріння і унеможливлює визначення початкової функції позіхання.
  • По-третє, позіхання може бути пов'язане із соціальною поведінкою, такою як "заразне позіхання", коли позіхання однієї людини викликає ту ж реакцію в іншої. 

Фізичні причини у позіхання чи психологічні, а може, ті й інші - науці про те невідомо.

Носити окуляри або пити зі склянки

Ні риба, ні м'ясо - ні тверде, ні рідке.
Ні риба, ні м'ясо – ні тверде, ні рідке.

Так, і те, й інше – скло, але як воно влаштоване – точно ніхто сказати не може. А все тому, що скло є складним матеріалом, що знаходиться на межі між твердою та рідкою фазами. Тобто атоми у склі розташовані безладно, як у рідинах, але при цьому воно зберігає форму як тверде тіло.

Крім того, перехід скла з рідкого стану в склоподібне відбувається не за певної температури, як у кристалів, а в широкому температурному інтервалі. Це називається склювання, і воно лише ускладнює розуміння змін, що відбуваються в цьому процесі.

На основне питання, чому рідина та скло мають однакову структуру, але поводяться по-різному, відповіді ще немає.

Їздити на велосипеді

Пояснити, як і чому він їде, жоден велосипедист не зможе.
Пояснити, як і чому він їде, жоден велосипедист не зможе.

Багато навичок, необхідних для їзди на велосипеді, згодом стають автоматичними. І досвідчені велосипедисти взагалі не замислюються про те, як вони тримають рівновагу чи повертають – вони роблять це інтуїтивно. А якщо замислитись, мабуть, можна впасти.

І ніхто не може пояснити “комплексно”, чому велосипед може залишатися у вертикальному положенні. Фізик скаже про гіроскопічний ефект, який створюється обертанням коліс, інженер шукатиме причину в матеріалах чи геометрії велосипеда. А біомеханік розгляне позу, положення тіла, координацію рук та очей, рухи ногами велосипедиста.

Але чи працює це разом, чи окремо, чи взагалі не працює, а причина в чомусь іншому – питання відкрите.

Мати попу

Закони розподілу жиру на попі - загадка та таємниця.
Закони розподілу жиру на попі - загадка та таємниця.

Зрозуміло, що люди мають сідниці з кількох анатомічних, фізіологічних та еволюційних причин. Людська здатність ходити на двох ногах змінила структуру тіла - розвиток великих сідничних м'язів допоміг стабілізувати таз та спину при вертикальній ходьбі.

Сідничні м'язи працюють разом з іншими м'язами нижньої частини спини та стегон для підтримки корпусу під час різних рухів – стояння, ходьба, біг і стрибки.

Але якщо з м'язами та кістками все більш-менш зрозуміло, то звідки і навіщо розрісся жир, який зробив наші попи монументальними? Так, жирова тканина на сідницях виконує кілька важливих функцій, зокрема захист, амортизацію, енергозбереження та теплоізоляцію. Але чому через жир вони мають різні форми, а жир розташовується в різних місцях попи - з цим наука поки не розібралася.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube