Побічний ефект культового перекусу: спочатку заспокоює нерви, але потім посилює тривогу

Читать на русском

Тривожність здебільшого проявляється в беспідставних страхах та безсонні

Читать на русском
Дієта, жири, їжа, продукти, харчування, корисні поради, здоров'я
Ретельніше обирайте їжу для заспокоєння.

Тривожність здебільшого проявляється в беспідставних страхах та безсонні

Багато хто з нас любить заспокоїти розхитані нерви у фаст-фудній - бургерній, KFC чи McDonalds. І це справді діє - поїли і стало легше, не так нервово. Проте, тільки на деякий час. Вчені з'ясували, що жирна їжа має відкладений ефект: спочатку вона заспокоює, а потім посилює тривожність та стрес. Так, вживання насичених жирів з продуктів тваринного походження порушує мікробіом кишечника та змінює поведінку щурів, пише ScienceAlert. У людей, схоже, це працює так само.

Експеримент на щурах 

Вчені використали щурів-самців, розділивши їх на дві групи і годуючи різними дієтами протягом дев'яти тижнів. Одна група отримувала стандартний раціон лабораторних щурів з вмістом жирів близько 11%. Інша група отримувала раціон з вмістом жирів близько 45%. Через дев'ять тижнів науковці провели поведінкові тести.

"Група з високим вмістом жирів, по суті, мала молекулярний "підпис" про стан підвищеної тривожності в мозку", - пояснили вчені.

Щури, які сиділи на дієті з високим вмістом жирів, не тільки набрали вагу, але й мали значно менше різноманіття кишкових бактерій, ніж щури з контрольної групи. На додаток до меншого мікробного різноманіття, у щурів на дієті з високим вмістом жирів було більше бактерій з класу Firmicutes і менше з класу Bacteroidetes - співвідношення, яке у людей пов'язане з ожирінням.

Дослідники також помітили підвищену експресію трьох генів у групі з високим вмістом жирів. Ці гени беруть участь у виробництві та сигналізації серотоніну, нейромедіатора, що виконує низку важливих функцій. Серотонін має потужний вплив на настрій - і не завжди в кращий бік. Деякі нейрони, що виробляють його при активації, здатні викликати в тварин і людей тривогу. Крім того, серотонін має багатогранну природу. Наприклад, він допомагає викликати блювоту і відіграє ключову роль у загоєнні ран і травленні.

Жирний бургер шкодить психіці 

В тварин виникала нейромедіаторна активність, пов'язана в мозку з впливом на серотонін, що відповідає за тривожність. Тобто, простими словами, попри відому шкоду для серця та ваги, бургер може нанести шкоду вашій психіці. 

"Всі знають, що це нездорова їжа, але ми схильні думати про неї виключно з точки зору невеликого збільшення ваги. Але все набагато серйозніше", - говорять медики.

Тривожні розлади - найбільш поширені з-поміж інших розладів психіки. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, 300 мільйонів людей у світі живуть з тривожними розладами. Хтось час від час переживає загострення, а комусь тривожність псує життя увесь час. Тривожність здебільшого проявляється в беспідставних страхах та безсонні, пов'язаному з ними. Людина постійно напружена й дратівлива тощо. 

Тривога - це складне, мінливе почуття, й вплив дієти на нього залишається недостатньо вивченим. Та попередні дослідження теж показали подібний зв'язок між дієтами з високим вмістом жирів і тривожністю у щурів. Є натяки на подібний зв'язок і в людей.

Смажена у фритюрі курка.
Смажене у фритюрі м'ясо, яке здатне шкідливо впливати на психічний стан людини.

Існує багато типів жирів, зазначають автори дослідження, і було б нерозумно змішувати їх усі разом. Певні жири, такі як риб'ячий жир та оливкова олія, наприклад, мають протизапальну дію та покращують роботу мозку. Але насичені жири тваринного походження - це зовсім інша історія. Адже дієта, багата на ці жири, може сприяти короткостроковій і довгостроковій тривожності, особливо у молоді.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.