П'ять версій науки, чому зменшився людський мозок

Читать на русском

І є ймовірність, що його скорочення, що досягло 13 відсотків, ще не остаточне

Читать на русском
мозок еволюція інтелект
За однією з версій, на це зменшення знадобилося сто тисяч років

І є ймовірність, що його скорочення, що досягло 13 відсотків, ще не остаточне

Людський статус вершини еволюції, на жаль, пов'язаний з  безліччю ризиків для мозку, який все-таки є об'єктом тендітним і, як виявилося, не постійним навіть у розмірах. Наш мозок сьогодні приблизно на 13% менший, ніж у Homo sapiens 100 тисяч років тому. Так, він все ще набагато більше, ніж у всіх інших тварин, але тенденція очевидна. І це дивно ще й тому, що з того моменту, як наш вид востаннє мав спільного предка з шимпанзе, мозок протягом 6,5 мільйонів років лише ріс, збільшившись за цей час у чотири рази. Що змусило його почати зменшуватись 100 тисяч років тому, і чи справді саме тоді почалося це зменшення – про це досі сперечаються дослідники, палеонтологи та антропологи, повідомляє ВВС. Із цього приводу існує кілька теорій, причому в кожної їх свій час початку зменшення мозку і різні причини.

Вся справа у винаході мови

Цієї версії дотримується палеоантрополог та почесний куратор Американського музею природної історії в Нью-Йорку Ян Таттерсолл. Він вивчав обсяги черепних коробок з найдавніших видів до сучасних людей і виявив, що в останніх черепа на 12,7% менше, ніж у людей, які жили в часи останнього льодовикового періоду.

Теорія ця не нова, майже 100 років тому вчені припускали, тільки не змогли довести, що у Європі людський мозок зменшився протягом останніх 10-20 тисяч років.

Виникнення мов, таких як шумерська, могло призвести до зміни нервових шляхів мозку та його зменшення.
Виникнення мов, таких як шумерська, могло призвести до зміни нервових шляхів мозку та його зменшення.

Таттерсолл |пояснює це переходом від інтуїтивного стилю мислення до абстрактного, коли люди, за його словами, почали створювати символічні артефакти та гравюри зі значними геометричними зображеннями. А передував цьому спонтанний винахід мови, що змусило нервові шляхи мозку реорганізуватись.

«Подібний тип символічного мислення, мабуть, вимагав набагато складнішого набору зв'язків усередині мозку, ніж існував раніше. Я припускаю, що наявність цих додаткових зв'язків дозволило мозку функціонувати набагато енергоефективнішим способом», - пояснював учений.

Великий мозок став не потрібен, оскільки менший і краще організований міг виконувати більш складні завдання.

Вся справа в кліматі

Вчений-когнітивіст Джефф Морган Стайбел із Музею природної історії в Каліфорнії вважає, що причиною зменшення мозку стала зовсім не мова, а зміни клімату. І почалося це не 100, а лише 17 тисяч років тому, коли закінчився останній льодовиковий період і почалося потепління.

Вивчивши черепа майже 300 чоловік розумних і кліматичні дані за той період, Стайбел виявив залежність між зменшенням мозку та періодом потепління. Чим тепліше – тим менше мозок, чим холодніше – тим він більший.

Глобальне потепління може ще зменшити розмір людського мозку.
Глобальне потепління може зменшити розмір людського мозку.

Є версія, що зміни мозку так само, як зміни тіла, дозволяли людям швидко остигати. Тільки тіла ставали вищими і стрункими, а мозок зменшувався.

“Мозок важить близько 2% маси нашого тіла, але споживає понад 20% нашої метаболічної енергії у стані спокою. Якщо мозок є величезним споживачем енергії та тепла, він також повинен адаптуватися до клімату. Наша теорія у тому, що мозок меншого розміру краще розсіює тепло, а також має меншу тепловіддачу», - заявив Стайбел.

І за такою логікою, у міру того, як неухильне глобальне потепління захопить світ, людський мозок має ще більше зменшитися.

Вся справа в цивілізації, землеробстві та дружелюбності

Кілька років тому антрополог із Дартмутського коледжу в США Джеремі ДеСільва після аналізу черепів від стародавніх людей, які жили близько 10 мільйонів років тому, до сучасних людей, які жили від 300 тисяч до 100 років тому, перерахував час початку скорочення мозку. За попередніми висновками, це сталося лише 3 тисячі років тому, хоча згодом він відсунув цей термін на менш конкретний - від 20 до 5 тисяч років тому. Вчений пов'язав це з виникненням цивілізацій та складних суспільств, де всі обов'язки були розподілені. Людям не потрібно було багато думати, щоби вижити, внаслідок чого їхній мозок став зменшуватися.

А якщо за людей думатимуть роботи, зменшення мозку може придбати лякаючі розміри.
А якщо за людей думатимуть роботи, зменшення мозку може придбати лякаючі розміри.

Є й дієтологічне пояснення цього явища авторства Марти Лар із Центру досліджень еволюції людини у Леверхалмі Кембриджського університету. За її версією, найбільший мозок у людини був 20-30 тисяч років тому, а зменшуватись став 10 тисяч років тому. А причиною цього став перехід від полювання до землеробства і викликаний ним дефіцит вітамінів та поживних речовин, що призвело до затримки зростання мозку.

Нарешті, одна з найнесподіваніших теорій полягає в так званому самоодомашнюванні за аналогією з собаками та кішками. Цих тварин стали заводити через їх дружелюбність, і їхній мозок зараз теж на 10-15% менше, ніж у диких предків.

Самоодомашнення людини передбачає більшу дружелюбність, товариськість, здатність до співпраці, соціальність. За версією прихильників цієї теорії, якби більш доброзичливі люди були успішнішими з погляду еволюції, їхній мозок зменшився б з часом.

У кожному разі, щоб зрозуміти, чому мозок став менше, треба бодай знати, коли це сталося, А це дуже складно через відсутність стародавніх скам'янілостей. Але зменшення мозку точно не загрожує людству тотальною дурістю, оскільки розмір – це ще не все.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.