Отримати ліки стане простіше: з ланцюжка прибрали кардіологів

Звернутися до фахівця первинної ланки медичної допомоги за е-рецептом можна й ще при деяких станах

ліки електронний рецепт лікар призначення
Проблему можна вирішити і без вузького спеціаліста.

Програма “Доступні ліки”, що включає понад 500 найменувань препаратів та медичних виробів, поширюється на пацієнтів з різними хронічними захворюваннями. Серед них значна частка - люди із серцево-судинними патологіями, які потребують постійного прийому певних ліків. І багато хто вважає, що для отримання електронного рецепта на ці ліки потрібно звертатися до кардіолога, що дуже ускладнює процес.

Проблема в тому, що до нього не так просто потрапити відразу і швидко навіть у великих містах, не кажучи вже про села, а препарати від серцево-судинних захворювань треба приймати постійно та безперервно. Але щоб почати отримувати їх за програмою “Доступні ліки”, тобто безоплатно або з частковою доплатою, потрібен електронний рецепт, а запис до кардіолога можлива, наприклад, тільки на наступний місяць - і ось замкнуте коло.

Але проблему можна вирішити і без вузького спеціаліста, лише за допомогою сімейного лікаря, повідомляє прес-служба НСЗУ, треба тільки розібратися, що входить до його компетенції, а що  - ні.

Що стосується рецепта на “Доступні ліки”  за серцево-судинним напрямом, його на підставі обстежень та діагнозу виписує сімейний лікар, терапевт чи педіатр. Тобто лікарі, які надають первинну медичну допомогу, підбирають пацієнтові препарат та дозування, тож, для цього не треба чекати запису до кардіолога.

Як зазначають у НСЗУ, у рецепті лікар первинної ланки медичної допомоги  вказує не комерційну назву препарату, яку надає лікам виробник, а міжнародну непатентовану назву - МНН. Це те, що називається активний інгредієнт лікарського засобу або діюча речовина. 

У рецепті міститься назва не таблеток, а діючої речовини.
У рецепті міститься назва не таблеток, а діючої речовини.

А вже в аптеці пацієнт самостійно обирає, яку конкретну торговельну назву препарату від серцево-судинних захворювань він бажає отримати, з урахуванням наявності на даний час. Звернутися при цьому можна до будь-якої аптеки, головне, що вона брала участь у програмі реімбурсації та мала договір із НСЗУ. Прикмета таких аптек - наліпка “Тут є “Доступні ліки”.

Щодо інших компетенцій сімейного лікаря стосовно ліків та рецептів: він, педіатр або терапевт можуть виписувати рецепти за всіма напрямами, але тут є два моменти.

По-перше, у п’яти випадках сімейний лікар має право виписувати рецепт лише на підставі призначення вузького спеціаліста, і це:

  • при розладах психіки та поведінки - психіатр; 
  • при епілепсії - психіатр або невролог; 
  • при нецукровому діабеті та для пацієнтів з діабетом, які потребують терапії інсуліном - ендокринолог; 
  • при хворобі Паркінсона - невролог; 
  • для пацієнтів після трансплантації - імуносупресивні препарати виписує трансплант-координатор.

По-друге, сімейний лікар, терапевт або педіатр можуть не тільки виписати рецепт, а й самостійно призначити ліки у таких випадках:

  • при серцево-судинних захворюваннях,
  • при цукровому діабеті ІІ типу,
  • при бронхіальній астмі,
  • при хронічному обструктивному захворюванні легень.

А ось електронний рецепт на тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові пацієнтам із цукровим діабетом І типу  може виписати як ендокринолог, так і сімейний лікар.

   Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube