Олімпійську традицію Гітлера так і не скасували: Ігри проходять за заповітами нацистів

Ось дивовижна історія естафети олімпійського вогню.

Олімпійський вогонь, Гітлер, нацисти, Греція, Париж, Олімпійські ігри 2024
Це була вибоїста дорога.

Як відомо, естафета Олімпійського вогню приносить невгасаючий вогонь з Олімпії туди, де проводяться Ігри. Цьогоріч, 26 липня, Олімпійський вогонь прибув до Парижа, і був використаний для урочистого запалення Олімпійського котла, який освітлюватиме небо впродовж усіх Олімпійських ігор. Це неймовірне видовище, але його походження має деякі несподівані повороти, пише IFLScience.

Нині естафета олімпійського вогню є могутнім символом порозуміння та братерства між народами, стверджують в Олімпійському музеї. Традиційно факел запалили в грецькій Олімпії, а звідти передавали протягом трьох місяців перед прибуттям до Парижа. Вогонь провів вісім днів, мандруючи Грецією, перш ніж вирушити з Афін на кораблі до Марселя, звідки зрештою потрапив у французьку столицю. 

Проте раніше було не так. Може здатися, що це продовження красивої стародавньої традиції, але насправді їй менш як 100 років. Сам Олімпійський вогонь вперше запалили на Дев’ятих Олімпійських іграх в Амстердамі в 1928 році.

"Високий вогонь показував на милі навколо, де в Амстердамі проходили Олімпійські ігри", - йшлося в офіційному Олімпійському звіті 1928 року.

Ідея полум'я була натхненна стародавньою грецькою традицією підтримувати перед своїми храмами вічні вогні, запалені теплом сонця. Навіть сьогодні Олімпійський вогонь запалюють на церемонії в Олімпії. Промені сонця вловлюються та відбиваються всередині параболічного дзеркала, щоб запалити вогонь. Бувають і виключення, так хмарна погода цього року змусила покластися на резервне полум’я.

Ідея перенести цей вогонь з Олімпії аж до місця проведення Ігор була вперше запропонована 1936 року в Берліні. Так, саме так, олімпійський вогонь поширив по світу німецький "Третій рейх". Висвітлювач Ігор висловлював вдячність Нової Еллади Новій Німеччині - за започаткування естафети Олімпійського вогню!

Труднощі на шляху до мети 

Лише планування та підготовка естафети тривала цілих два роки. Це була продумана хореографія, якій у звіті присвятили аж 25 сторінок опису. Повний звіт організації Ігор в Берліні в 1936 році займає тисячу сторінок, включаючи всі результати – досить захоплююче читання.

Тоді факел безперервно мандрував від Олімпії до Берліна протягом 12 днів, причому весь цей час несли вогонь - спортсмени. Це була подорож довжиною 3187 кілометрів, де приблизно кожен кілометр долав інший бігун. Кожен зі своїм факелом. В естафеті взяли участь три тисячі бігунів. 

"Всі усвідомлювали символічне значення цієї естафети, яка представляла собою, так би мовити, зв’язок між стародавнім і сучасним фестивалем", - йшлося в  офіційному олімпійському звіті 1936 року.

Існувала і проблема того, щоб вогонь не згас. Олімпійський вогонь не повинен згаснути з моменту його запалювання до кінця Ігор. Він повинен витримати естафету і продовжувати горіти в чаші під час Ігор, попри спеку, дощ, шторм чи падіння. Сьогодні вогнище розділили, тому якщо згасне основне, його запалять з іншого джерела, він вогню, привезеного з Греції. 

В минулому, повернувшись у Берлін, організатори Ігор експериментували з новим пропановим газом для самого полум’я. Пропан у той час був новим в Німеччині, хоча він використовувався в США вже кілька десятиліть.

"Оригінальна ідея полягала в тому, щоб наслідувати приклад стародавніх греків, які [...] носили стеблі кущів, знайдені у високогір’ї Ефесу, і серцевина яких довго зберігала вогонь. Було сумнівно, чи горітиме він 12 днів", - йдеться в офіційному олімпійському звіті 1936 року.

Зрештою німці зробили магнієвий факел із двома запобіжниками, який міг продовжувати горіти, навіть якщо щось трапилося з верхнім полум’ям. Досить геніально, оскільки це, по суті, механізм, який ми використовуємо й досі, щоб підтримувати смолоскипи запаленими!

Так, німці мали бігунів та смолоскипи, але їхні проблеми на цьому поки що не закінчилися. У той час до Олімпії не було гарної дороги. Грецький уряд планував з цієї нагоди побудувати шосе від Олімпії до Тріполі, але не встиг закінчити це вчасно. На щастя, цього вистачило, щоб естафета таки відбулася. Крім того, проблемою в Греції було й пекуче сонце, яке підвищувало температуру до 50°C. Що ж, очевидно, бігунам було непросто, але вони впоралися.

"У своїй подорожі цей Вогонь повідомлятиме про священний олімпійський дух для Всесвіту, щоб цей дух, як і в давні часи, міг надихати нації, що зібралися на Олімпійському стадіоні в Берліні, просвітлювати їхні думки та вселяти в них силу служити людству та своїм країнам шляхом благородства, миру та лицарства Діяльності", - сказав генеральний комісар з організації естафети Олімпійського вогню через Грецію, підполковник Леонідас Птеріс, коли естафета нарешті полишила Грецію, щоб продовжити свій шлях до Берліна в Болгарії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube