На Олімпійські ігри цього року вже привезли 650 тонн льоду.
На думку експертів, Олімпійські ігри в Парижі стали демонстрацією не лише спортивної майстерності, але й таких методів лікування, як крижані ванни та остеопатія. Нагадаємо, що останні не мають науково доведеної медичної цінності, пише ScienceAlert. Та все це - не дивно. Адже Олімпійські ігри вже давно є сприятливим ґрунтом для сумнівних медичних процедур.
Спортсмени всіляко прагнуть покращити свою продуктивність і зменшити біль. У спорті ведеться велика пропаганда альтернативної медицини - через великий попит з боку спортсменів, свідчать французькі неврологи. Так, на Іграх у Ріо вісім років тому останньою псевдонауковою модою став купінг.
Довідка. Купінг-терапія - це форма альтернативної медицини, при якій на шкіру наносяться нагріті чашки.
Попри те, що в той час його хвалив олімпійський плавець від США з плавання Майкл Фелпс, мало наукових доказів того, що нанесення нагрітих чашок на шкіру має більшу користь, ніж плацебо. Нині ж на Олімпійських іграх, які стартували в Парижі минулої п’ятниці, в моді - лід.
Федерації, що беруть участь в паризьких Іграх, разом запросили понад 16 тисяч тонн льоду – вартістю 2,5 мільйона євро. Про це написав британський журнал спортивної медицини. Жоден постачальник не зміг поставити таку величезну кількість, тому Олімпіаді доведеться обійтися 650 тоннами льоду. Це все ще в 10 разів більше, ніж на Іграх у Токіо лише три роки тому.
Довідка. Кріотерапія - включає плавання в холодній воді, крижані ванни та більш досконалі охолоджувальні камери, що рекламуються, щоб допомогти спортсменам відновитися після інтенсивних вправ.
Попри те, що крижані ванни можуть лікувати деякі захворювання, такі як тепловий удар, спортсмени часто використовують їх для отримання переваг, які не є доказовими, пишуть спортивні медики. Оскільки лід може мати ефект, протилежний очікуваному, наприклад уповільнення регенерації тканин або погіршення їхнього відновлення. Не кажучи вже про шалені витрати на логістику задля транспортування та зберігання такої кількості мерзлої води.
Ще одна альтернативна медицина, яку використовують спортсмени – остеопатія – не новачок на Олімпійських іграх. Остеопати входять до штату федерацій та інтегровані в команди офіційної олімпійської клініки, яка щодня спостерігає за спортсменами. Втім, остеопатія, яка обіцяє відновити здоров’я за допомогою маніпуляцій з тілом, майже не має наукового підґрунтя, а її ефективність залишається предметом суперечок. Водночас наукові експерименти виявили, що широкі сегменти остеопатії просто не мають ефекту.
Довідка. Остеопатія - система альтернативної медицина, заснована на вірі в те, що організм - єдине ціле та легкому масажі.
Інші остеопатичні маніпуляції, які ближче до тих, що виконуються фізіотерапевтами, не мають особливої переваги перед традиційною фізіотерапією. Клінічне дослідження 2021 року порівнювало ефект остеопатичних маніпуляцій з фіктивними методами лікування. Рівень впливу на пацієнтів порівняли з легкими дотиками, які не мали жодного ефекту для 400 спортсменів із болем у спині.
"Остеопати пропонують спортсменам відчуття благополуччя без лікувальних властивостей", - переконана президентка Ради фізіотерапевтів Франції. Лікарка висловила побоювання щодо того, аби в майбутньому остеопатія не потрапила в лікарні.
При цьому остеопатія нині представлена на Олімпійських іграх, де звичайний догляд часто є сумішшю фізіотерапії та остеопатії. Крім того, деякі компанії вже також звинуватили в використанні Олімпіади для продажу товарів сумнівної медичної цінності. Так, французький фармацевтичний гігант Sanofi продає пластир, який нібито містить частинки, що відбивають інфрачервону енергію, випромінювану тілом у певну область, щоб полегшити біль.
"Продукт рекламують як диво, але це чистий піар, і дуже далеко від науки", - висловили свою думку медики.
Sanofi повідомила пресу, що клінічне випробування пластиру було "схвально сприйняте науковою спільнотою". Проте фахівців з болю це не переконало.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.