Вчені влізли в голови спортивним фанатам, і пораділи
Дослідження показали, що люди, які дивляться спортивні змагання, почуваються більш благополучно, ніж ті, хто цього не робить. І це, ймовірно, пов'язане із соціальними аспектами перегляду спортивних змагань. Ці неймовірні злети, якщо ви виграєте, гнітюче падіння, якщо програєте, і безліч стресових відчуттів між ними може бути схожим на катання на американських гірках.
Під благополуччям ми маємо на увазі психологічний стан людини - наскільки добре вона почувається, пише ScienceAlert. Люди з більш високим благополуччям, як правило, мають краще фізичне здоров'я і живуть довше, ніж люди з нижчим благополуччям.
Дослідження, проведене групою в Університеті Англії Раскін під керівництвом Хелен, використало дані 7209 дорослих віком від 16 до 85 років, які проживають в Англії, які взяли участь в опитуванні Taking Part, замовленому урядом Великобританії. В результаті виявили, що люди, які минулого року відвідали живий спортивний захід, більш задоволені своїм життям, вважають його більш вартісним і менш самотніми, ніж люди, які її не відвідували. Ці висновки узгоджуються з результатами інших досліджень, які показали, що люди, які дивляться спортивні змагання особисто хоча б раз на рік мають менше симптомів депресії, ніж ті, хто цього не робить.
До того ж перегляд спортивних змагань по телевізору та онлайн також може бути корисним для вашого здоров'я. Дослідження показали, що люди, які дивляться спортивні змагання по телевізору або в Інтернеті, також менш схильні до депресії, ніж ті, хто цього не робить, а у тих, хто дивиться спортивні змагання частіше, симптоми депресії виявляються ще рідше.
Всі ці результати мають кореляційний характер, тобто ми не можемо бути впевнені, який фактор впливає на інший або ж на них може впливати інший фактор (наприклад, багатство або кількість друзів). Проте теорія соціальної ідентичності та дослідження з використанням нейровізуалізації говорять, що перегляд спортивних змагань може забезпечити основний стимул до благополуччя, а не інші фактори.
Позитивний ефект від перегляду спортивних змагань, швидше за все, стосується соціальної ідентичності. Ми шукаємо зв'язок через формування груп: спільнот людей, із якими ми поділяємо щось спільне. Ці спільноти формують частину нашої ідентичності, і через них ми знаходимо соціальну та емоційну підтримку. Прикладом формування внутрішньогрупової структури є спільнота, яку ми поділяємо з людьми, які підтримують ті самі спортивні команди, що й ми.
Та завдяки нашій спільній соціальній ідентичності ми також поділяємо соціальні та емоційні переваги успіхів у нашій групі. Дослідники з KU Leuven у Бельгії охрестили це "грітися у відбитій славі". Але коли наша команда програє, ми, швидше за все, дистанціюємося від неї, щоб захистити себе від негативних соціальних та психологічних наслідків: "відсікаючи відбиту невдачу".
Також роль соціальних процесів, що пов'язують спортивне видовище та благополуччя, продемонстрована в японському дослідженні, в якому використовувалася нейровізуалізація. Вони виявили, що області мозку, пов'язані з психологічною винагородою (хороше самопочуття), були активнішими, коли учасники дивилися популярний видовищний вид спорту, наприклад бейсбол, ніж менш популярний видовищний вид спорту, наприклад гольф.
Таким чином, соціальні переваги перегляду спортивних змагань не обов'язково обмежуються відвідуванням заходів у прямому ефірі з друзями та родиною. Тобто ми можемо насолоджуватися почуттям спільності, яке створюють наші улюблені спортсмени, незалежно від того, чи ми дивимося спортивні змагання особисто, чи не виходячи з дому, і, як наслідок, ми також можемо отримувати психологічну користь. Незалежно від того, чи вболіваєте ви за свою команду вдома чи на грі, ви можете насолоджуватися всіма радощами спортивного вболівальника, знаючи, що це корисно для вас, але за умови, що ви ділитеся цим досвідом з іншими.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.