Обід, як у Київській Русі: на жаль, котлети по-київськи ще не придумали

Читать на русском

Рецепти борщу з буряковим квасом, каші з грибами та в'яленої риби

Читать на русском
Рецепт, їжа, продукти, харчування, корисні поради, лайфхак
Готуємо за рецептами наших пращурів

Рецепти борщу з буряковим квасом, каші з грибами та в'яленої риби

Рецепти борщу, каші з грибами та в'яленої риби сподобаються усім. Готувати їх просто. А щоб сподобалось ще більше, Інформатор має для вас смачну пораду. 

Наші пращури часів Київської Русі збирали гриби, сушили їх для додавання зимою в кашу. Білок грибів часто замінював їм м'ясо. Також у лісах збирали ягоди, горіхи, дикі груші та яблука, коріння і велику кількість лікарських рослин. Ліс давав і дичину. Проте в стародавный Русі м'ясну і молочну їжу вживали в меншій мірі. А от рибу залюбки смажили, солили, коптили і в'ялили.

Основними стравами наших предків були борошняні і круп'яні вироби. У період Київської Русі найпопулярнішим блюдом була каша: пшенична, житня, гречана, пшоняна. Причому кашами називали не тільки крупи, але взагалі всі страви з подрібнених продуктів. Готували їх по різному - вимочували, запарювали, варили, змішували різне пшоно, додавали сухофрукти.

За часів Київської Русі котлет по-київськи ще не було, а от борщ - вже був!
За часів Київської Русі котлет по-київськи ще не було, а от борщ - вже був! Тож, ця страва, як відомо, походить саме з українських територій.

У Київській Русі готували й борщ - за стародавньою рецептурою. Ми сьогодні зробимо те саме!

Борщ за стародавнім рецептом з буряковим квасом

Вам знадобиться:

  • Свинина - 300 г.
  • Копчені ребра - 200 г.
  • Чорний перець горошком - 10 штук.
  • Сіль - до смаку.
  • Сирий буряк - 1 штука.
  • Квашений буряк - 1 штука.
  • Смалець - 1,5 столові ложки.
  • Буряковий квас - 350 мл.
  • Цибуля - 2 штук.
  • Морква - 3 штуки.
  • Борошно - 1 столова ложка.
  • Білокачанна капуста - 1 шт.

Як готувати: 

Готуємо м'ясо. Для борщу беремо свинину та копчені реберця. Нарізаємо на шматочки, заливаємо водою та ставимо варитися. Якщо немає копчених ребер, можна готувати лише на свинині.

Готуємо буряки. Поки вода вариться, чистимо сирий буряк від шкірки, нарізаємо та ділимо на дві частини. Половину ми зваримо, а половину будемо тушкувати. Квашений буряк нарізаємо соломкою й також розділяємо на дві частини. Коли вода закипить, знімаємо шум, який утворився, - щоб бульйон був чистим.

Солимо воду за смаком. Для аромату та смаку додаємо чорний перець горошком. Додаємо в каструлю до м'ясного бульйону половину сирих та квашених буряків. Другу половину буряків сирих і квашених приготуємо на пательні.

Кидаємо на пательню смальцю та трохи нагріваємо, щоб розтопився. Кидаємо два види буряків, квашені та сирі і починаємо помішуючи готувати 5-7 хвилин. Щоб вони жиру віддали трохи кольору та аромату. Додаємо буряковий квас.
Вливаємо 100-150 мілілітрів бурякового квасу. Тушкуємо ще хвилин 15-20, щоб буряки приготувалися.

Поки тушкуються буряки, на другу пательню кладемо ще пів ложки смальцю і підігріваємо. Кидаємо дві нарізані цибулини і починаємо пасерувати. До цибулі кидаємо натерту моркву. 5-8 хвилин обсмажуємо її разом з цибулею на малому вогні. Коли морква стала м'якою додаємо трохи борошна, робимо таку собі запражку, щоб борщ пізніше вийшов трохи густіший.

Постійно помішуємо. За 15 хвилин до кінця готування, додаємо в борщ половину білокачанної капустини. За дві три хвилини до кінця додаємо всі наші засмажки в борщ, бурякову і з морквою. Та готуємо ще три хвилини.

Для приготування бурякового квасу вам знадобиться:

  • 500 г буряка,
  • 200 г цукру,
  • 2,5 л води.

Візьміть буряк, вимийте й очистіть від шкірки, потім наріжте невеликими кубиками. Візьміть банку та засипте на 2/3 об'єму. У банку додайте 200 г цукру та залийте охолодженою кип'яченою водою так, щоб вона покрила буряк на 3-5 см. 

Банка не повинна бути повною, потрібно залишити місце для того, щоб квас бродив. Накрийте банку марлею, складеною в 4 рази шари та залиште в темному місці на 3-4 дні. Коли на поверхні з'являться бульбашки, це говорить про те, що процес бродіння пішов. Готовий квас зберігайте в холодильнику.

Буряковий квас також приготувати джуе просто.
Буряковий квас також приготувати дуже просто.

Гречана каша з грибами

Вам знадобиться:

  • Гречка - 1 стакан.
  • Гриби (шампіньони, лисички) - 150 г.
  • Цибуля - 1 штука.
  • Морква - половинка.
  • Вода - 2 стакани.

Як готувати: 

Гречку промийте та залийте водою. Поставте на середній вогонь. Гриби обробіть, а коли вже будуть готові - зварені, смажте до скоринки.

Покладіть цибулю, моркву і потушіть. Додайте гриби до майже готової каші, посоліть до смаку й птушіть до готовності.

Порада від Інформатора: подавайте з кисляком чи сметаною, а також зеленню або томатним соком та чорним хлібом!

По черзі приготуйте кожну зі страв і відчуйте кулінарний зв'язок із предками.
По черзі приготуйте кожну зі страв і відчуйте кулінарний зв'язок із предками.

В'ялена риба 

Вам знадобиться:

  • Риба - 1 кг.
  • Сіль - 1,5-2 кг. 

Як готувати: 

Свіжу рибу слід спершу заморозити, а потім розморозити. Викладіть в металеву каструлю з отворами на дні діаметром 5-6 см. Насипте туди шар крупної солі, зверху викладіть рибу, і знову засипте поверх риби сіль.

Сенс в тому, що під час соління зайва волога виходитиме через отвори, і риба засолиться! Рибу потрошити не слід. Так можна викласти кілька шарів риби, пересипаючи її сіллю. Накрийте зверху кришкою, а каструлю поставте в прохолодне місце - на миску, аби туди стікала волога. Викладіть на кришку грузики. 

За тиждень рибу з верхніх шарів можна дістати, промити протягом 15 секунд від солі, підв'ялити протягом дня на сонці і їсти. Рибу з нижніх шарів слід солити далі, а за тиждень проробити з нею ті самі процедури. Смачного!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.