Робить людину безстрашною: у популярного знеболювального виявлено дивну побочку

Читать на русском

Парацетамол може не тільки прибирати біль, але й впливати на різні психологічні процеси

Читать на русском
риск таблетки головний біль ліки
Препарат підвищує схильність до ризику та змінює поведінку.

Парацетамол може не тільки прибирати біль, але й впливати на різні психологічні процеси

"Одне лікуємо, інше калітимо" - це вираз застосовно до цілого ряду ліків, серед яких і  найпоширеніші, які хоча б раз у житті приймали усі. Тепер у цій компанії опинився і парацетамол, який ми знаємо і під іншими назвами – панадол чи тайленол. Вчені з'ясували, що прийом цього безрецептурного препарату робить людину безстрашною і навіть безрозсудною і не найкраще змінює її поведінку, повідомляє Science Alert.

Знижує емпатію та погіршує когнітивні функції

І це не дуже приємна новина з огляду на те, що парацетамол або ацетамінофен є найпоширенішим анальгетиком у всьому світі. Головний, зубний, менструальний біль, при застуді та грипі, при болі в м'язах та суглобах, для зниження температури – у всіх цих випадках ми звикли приймати парацетамол. І все, що до цього було відомо про небезпеки, з ним пов'язані – це лише суворе дотримання дозування через вплив на печінку. Але поведінка теж опинилася в небезпеці.

Препарат впливає як на біль і температуру, а й у психологію.
Препарат впливає як на біль і температуру, так і на психологію.

Хоча “досьє” на цей препарат збиралося вже якийсь час, у попередніх дослідженнях вчені виявили, що парацетамол знижує не тільки біль, а й сприйнятливість людей до образ, і емпатію як відповідь на біль інших, і навіть когнітивні функції.

У експерименті, що провели нейробіологи з Університету штату Огайо, взяли участь 500 студентів. Частина отримала плацебо, частина - максимальну разову дозу парацетамолу для дорослих у 1000 мг. Учасники отримали завдання - накачати здуту повітряну кулю на екрані комп'ютера, і чим сильніша вона надута, тим більше віртуальних грошей отримує учасник. Якщо ти перестарався і куля лопнула - гроші зникли. 

Хто не ризикує, не п'є парацетамол

У порівнянні з групою, яка отримала плацебо і надувала свої кулі обережно, люди “на парацетамолі” демонстрували схильність до ризику - їхні кульки надувались і лопалися набагато частіше.

Випив "таблетку від голови" - і на тарзанку.
Випив "таблетку від голови" - і на тарзанку.

“У тих, хто приймає ацетамінофен, у міру збільшення розміру кульки знижується занепокоєння та зменшуються негативні емоції з приводу того, що кулька може розірватися. А у тих, хто приймав плацебо, у міру збільшення кульки посилюється тривога через можливий вибух. Коли занепокоєння стає надто сильним, вони припиняють надувати її. Ацетамінофен може зменшити цей неспокій, що призведе до більшого ризику», - йдеться у дослідженні.

Крім надування кульок, було проведено ще два експерименти, в процесі яких учасники заповнювали опитувальники, щоб оцінити рівень ризику в різних гіпотетичних ситуаціях. Наприклад, пустити свій денний прибуток на ставку на спортивну подію, стрибнути з високого мосту з тарзанки, вести автомобіль без використання ременя безпеки. Одне дослідження підтвердило тенденцію до ризикованої поведінки після вживання парацетамолу, друге – ні.

У буль-якому разі вчені продовжать вивчати вплив парацетамолу на сприйняття ризику людьми, оскільки це один із найважливіших і найчастіше використовуваних препаратів у світі. Крім того, він продається без рецепта і входить до складу ще багатьох ліків, тож поведінкові сюрпризи від нього людству точно ні до чого.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.