Мужики в прольоті: японська дієта добре допомагає тільки жінкам

Водорості та кимчі від деменції: японська дієта виявилася кориснішою для мозку, ніж середземноморська

деменція мозок японська дієта їжа
Традиційний раціон японців зберігає когнітивні функції.

Знамените японське довголіття ґрунтується передусім на харчуванні, і вже потім - на способі життя. Але традиційний раціон японців забезпечує як тривале життя, так і збереження здорового мозку та когнітивних функцій. На тлі загальної ситуації з поширеністю деменції, на яку страждають понад 55 мільйонів людей у ​​всьому світі, Японія виглядає якоюсь оазою в пустелі. І це ще раз доводить, що харчування впливає на ризик розвитку деменції, як і зайва вага, куріння, гіподинамія. І якщо найкращою моделлю харчування для здоров'я мозку завжди вважалася  середземноморська дієта, нове дослідження показує, що традиційна японська дієта діє набагато краще, повідомляє ScienceAlert.

Мало цукру та м'яса, багато риби та бобів

Японці цей режим дієтою, звісно, ​​не вважають, для них це не спосіб схуднути, помолодшати чи прожити довше, а культурна традиція та повсякденна звичка. Мало м'яса, цукру та кави, багато традиційних японських продуктів – морські водорості, соєві у всіх видах, гриби.

Японський стиль харчування виявився найкориснішим для здоров'я мозку.
Японський стиль харчування виявився найкориснішим для здоров'я мозку.

А для здоров'я мозку традиційна японська дієта така корисна завдяки багатому вмісту поживних речовин:

  1. Омега-3 жирні кислоти: риба, особливо сира чи приготовлена ​​на пару - ключовий компонент японської дієти. Омега-3 жирні кислоти у ній покращують когнітивні функції та знижують ризик розвитку деменції.
  2. Антиоксиданти: фрукти, овочі та зелений чай, звичайні для японської дієти, містять безліч антиоксидантів - вітамін С, вітамін Е та поліфеноли. Вони захищають мозок від вільних радикалів, які спричиняють пошкодження клітин.
  3. Ферментовані продукти: місо і натто - способи приготування соєвих бобів - багаті на пробіотики, які потрібні для здоров'я кишечника. А здорова кишкова мікрофлора безпосередньо пов'язана з настроєм та когнітивними функціями.
  4. Різноманітність корисних та мінімум оброблених продуктів: рис, риба, морепродукти, соєві продукти, водорості, багато овочів і фруктів - традиційна японська дієта включає дуже мало оброблених продуктів.
  5. Невелике споживання цукру: японці їдять менше цукру, ніж багато інших культур. Замість солодощів віддають перевагу фруктам як десерту. Це знижує ризик як для діабету, так і для проблем зі здоров'ям мозку.
  6. Помірність у їжі: характерна риса японської культури, що дозволяє легко підтримувати здорову вагу. Порції зазвичай невеликі, і люди їдять лише стільки, скільки їм потрібно для насичення. І це ще один фактор, який діє проти деменції.
Кава та солодкі напої японці замінюють зеленим чаєм.
Каву та солодкі напої японці замінюють зеленим чаєм.

Чоловіки гірше засвоюють корисне

У новому дослідженні взяли участь понад півтори тисячі людей від 40 до 89 років. Близько 700 учасників дотримувалися звичайного західного стилю харчування, не відмовляючи собі у вуглеводній їжі, жирних продуктах та алкоголі, близько 600 осіб харчувалися у традиційному японському стилі. Інші сиділи на овочево-фруктово-молочній дієті. Впродовж двох років усім учасникам експерименту регулярно робили МРТ, щоб простежити у динаміці, як прогресує атрофія чи стиснення мозку, оскільки вікова атрофія - один із головних маркерів зниження когнітивних функцій та деменції.

Коли за два роки вчені проаналізували прогресування атрофії, виявилося, що у тих, хто харчувався за класичною японською моделлю, спостерігалося менше скорочення мозку. Дослідники пов'язують це з антиоксидантними та протизапальними властивостями продуктів, на яких тримається традиційна японська дієта – вони допомагають мозку та нейронам працювати максимально ефективно та довго.

Жіночий мозок японська дієта захищає набагато ефективніше.
Жіночий мозок японська дієта захищає набагато ефективніше.

Цікаво, що чарівна дія японського харчування в ході дослідження вплинула лише на жінок. У чоловіків не виявилося жодної різниці в ступені атрофії мозку між тими, хто харчувався по-японськи та всіма іншими. Вчені вбачають причину у вічних відмінностях між статями. Біологічні відмінності в тому, що деякі корисні речовини, наприклад, магній та рослинні естрогени на жіночий мозок діють сильніше. Тобто чоловіки можуть старанно харчуватися рибою, молюсками, цільнозерновими та бобовими, але результат буде менш відчутним, ніж у жінок.

А відмінності у способі життя зводять користь від їжі до мінімуму через шкідливі звички - куріння, алкоголь та пристрасть до рафінованих вуглеводів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube