Не залишайте складні справи на вечір: як гормони чоловіків впливають на їхній мозок
Нове дослідження мозку чоловіків показало, що його об’єм постійно зменшується протягом дня, а потім збільшується протягом ночі. Молодий, 26-річний хімік з українським прізвищем Павло Шаптуренко пройшов 40 сканувань мозку протягом місяця. Воно проказало, що щоденні припливи та відпливи гормонів у чоловічому організмі можуть відігравати важливу роль у скороченні мозку протягом дня. Після втрати обсягу вдень мозок перезавантажується протягом ночі, починаючи цикл знову, пише LiveScience.
У чоловіків з ранку до вечора рівень стероїдних гормонів знижується на 70%. Ступінь зміни між ранком і увечері звужується з віком, але ця загальна закономірність зберігається протягом усього життя. Жінки також відчувають щоденний потік гормонів, але це не так виражено, тому що менструальний цикл одночасно викликає довгострокові зміни гормонів.
У чоловіків же протягом дня загальний об’єм мозку зменшується, як і товщина кори – зовнішнього шару мозку. Дві області кори головного мозку, відомі як потилична та тім’яна кори, скоротилися найбільше. Зміни також спостерігалися в більш глибоких структурах мозку, включаючи мозочок, стовбур мозку та частини гіпокампа.
Ці частини мозку відповідно беруть участь у координації рухів, передачі інформації між мозком і тілом і зберігання спогадів. Обсяг сірої речовини, яка містить клітинні тіла нейронів і зв'язки між ними, знизився в середньому приблизно на 0,6%. При цьому кожне сканування МРТ робили о 7 ранку або о 8 вечора, коли рівні тестостерону, кортизолу та естрадіолу є найвищими та найнижчими відповідно.
Інше дослідження теж показало зміни у зв’язках мозку, які відбуваються за 24-годинним циклом. У цьому іншому дослідженні вчені дивилися на схеми взаємодії між різними частинами мозку того самого піддослідного. Дослідники виявили, що міра синхронізації в мозку зростає й падає разом із рівнями стероїдних гормонів.
Цікаво, що області мозку, які обробляють візуальну інформацію, виникли в обох дослідженнях. Ці ділянки мозку показали як втрату об’єму, так і втрату продуктивності протягом дня. Тож, ця мінливість може вплинути на роботу мозку, вважає сам піддослідний.
Наступним кроком може бути дослідження того, як відмінності у сні змінюють цю динаміку в мозку. Порушення сну пов’язані з хворобами тіла та психіки, тому було б цікаво побачити, як щоденний цикл мозку вписується в цю картину, переконані вчені.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.