Сіхендж був зроблений із 55 напіврозщеплених дубових стовбурів, поміщених в овальну форму з великим перевернутим дубовим пнем посередині
4 тисячі років тому на узбережжі Норфолка стародавні люди побудували споруди, призначення яких невідоме сучасним людям. Проте нещодавно у вчених з'явилася теорія, яка може розкрити цю таємницю. Вчені припускають, що його побудували з ритуальною метою.
Коли приливна ерозія оголила загадкову споруду бронзового століття на пляжі в Норфолку, Англія, вона захопила уяву як археологів, так і язичників, які визнали, що це місце може мати духовне значення, пише ScienceAlert. Нове дослідження підтверджує цей здогад, припускаючи, що пам'ятник і подібну споруду поблизу було створено для кліматичних ритуалів у той час, коли в регіоні лютували суворі зими.
Доісторична пам'ятка, відома в просторіччі як "Сіхендж", а офіційно як "Пагорб I", являє собою перевернутий пень, оточений 55 щільно підігнаними дубовими стовпами. Спочатку він був побудований на солончаку з колод, датованих весною 2049 року до нашої ери.
Спочатку дерев'яне коло знаходилося в захищеній зоні, далеко від моря, з піщаними дюнами і мулистими мілинами. Згодом утворився шар торфу, який покрив і зберіг колоди. І протягом кількох тисяч років накопичувався мул і пісок, зрештою приховуючи містичне коло.
Доктор Девід Ненс з Абердинського університету також досліджував Пагорб II, друге сусіднє кільце, на відстані приблизно 100 метрів від першого, датоване тим самим роком, у центрі якого є дві плоскі дубові колоди. Його дослідження поєднало археологічні дані з кліматичними, екологічними, астрономічними та біологічними свідченнями, а також регіональним фольклором.
Попередні теорії припускали, що ці споруди, єдині відомі британські пам'ятники, збудовані разом, могли позначати смерть людини. Проте Девід припустив інше пояснення: Сіхендж і прилегле дерев'яне коло були побудовані в холодний кліматичний період для ритуалів, покликаних подовжити літо і повернути теплу погоду.
"Ми знаємо, що період, у який вони були побудовані 4000 років тому, був тривалим періодом зниження атмосферних температур, суворих зим і пізньої весни, що піддавали ці ранні прибережні суспільства стресу", - розповів Ненс. "Найімовірніше, ці пам'ятники мали спільний намір покласти край цій екзистенціальній загрозі, але у них були різні функції".
Він зазначає, що колоди були зрубані навесні і розташовані так, щоб збігатися зі сходом сонця в день літнього сонцестояння.
"Літнє сонцестояння було датою, коли згідно з фольклором зозуля, що символізує родючість, традиційно припиняла співати і поверталася в Потойбічний світ, і разом з нею йшло літо", - пояснив Девід.
Доктор Ненс вважає, що пам'ятники було створено для того, щоб "спіймати" зозулю і в такий спосіб подовжити літо.
"Форма пам'ятника, схоже, імітує два передбачуваних зимових житла зозулі, що пам'ятаються у фольклорі: дупло дерева або "альтанки потойбічного світу", представлені перевернутим дубовим пнем у його центрі", - додав Ненс. "Цей ритуал згадується в "міфі про замкнену зозулю", де зозулю, яка не оперилася, поміщали в терновий кущ, а птаха "замуровували", щоб продовжити літо, але він завжди відлітав".
Щодо Пагорба II, доктор Ненс посилається на легенди про «священних королів» залізної доби в Ірландії та північній Британії, яких приносили в жертву під час нещасть, щоб заспокоїти богиню Венеру і відновити гармонію.
Він припускає, що Холм II, який, як підозрюють, містив людське тіло, був побудований для «розміщення ритуально принесеного в жертву тіла смертного супутника божества Венери», того, на кого покладалася відповідальність за забезпечення добробуту і родючості громади, але хто, як вважають, не впорався з цим завданням.
"Факти свідчать про те, що їх ритуально приносили в жертву кожні вісім років у Самайні (нині Геловін), що збігається з восьмирічним циклом Венери", - сказав Ненс. "Кріплення в Пагорбі II, яке, як вважають, тримало труну, орієнтоване на схід сонця на Самайн у 2049 році, коли Венера була ще видима".
За його словами, хоча обидва пам'ятники мали різні функції та пов'язані з ними ритуали, їхньою спільною метою було покласти край суворим холодам.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.