Скільки нафти залишилося на планеті і коли вона закінчиться: експерти приголомшили своїм прогнозом

Читать на русском

Протягом десятиліть галузеві експерти заявляли, що запасів нафти, виходячи з розвіданих запасів, вистачить приблизно на 50 років.

Читать на русском
Нафта та промисловість
Це цінний ресурс, від якого залежить наше виживання

Протягом десятиліть галузеві експерти заявляли, що запасів нафти, виходячи з розвіданих запасів, вистачить приблизно на 50 років.

Нафта - основа сучасної економіки. Близько 165 років тому ми почали видобувати цей природний ресурс - для виробництва пластмас, бензину, асфальту та багатьох інших продуктів. І в якийсь момент вона має закінчитися. Але скільки її залишилося і коли вона закінчиться?

Упродовж сотень мільйонів років нафта накопичувалася в резервуарах глибоко під нашими ногами, побудованих упродовж тисячоліть з решток тварин і рослин, що занурилися в Землю та були вкриті шаром піску, намулу та каміння, пише Live Science. Тепло і тиск повільно перетворили їх на рідку форму. 

Якщо коротко, то сама планета ніколи повністю не вичерпає запаси нафти, тому що частина нафти знаходиться в недоступних місцях, таких як Антарктида, а частина може утворитися настільки глибоко всередині Землі, що ми не зможемо навіть оцінити її кількість, не кажучи вже про те, щоб дістатися до неї. Але є приблизна картина в цілому.

"Говорячи в загальних рисах, ми знаємо, де знаходиться більша частина світової нафти", - сказав Девід Макдональд, почесний професор нафтової геології Абердинського університету у Великій Британії.

Це тому, що тектоніка плит багато в чому відповідальна за те, де опинилися нафтові резервуари, і ми досить добре це розуміємо. Також розвиток океанських басейнів створює сприятливі умови для швидкого поховання рослинної і тваринної речовини, в той час як рух земної кори створює тепло і тиск, які перетворюють ці речовини на нафту. А субдукція та рифтогенез можуть призвести до утворення басейнів, у яких може накопичуватися нафта. Тому у результаті в одних регіонах імовірність виявлення нафтових родовищ вища, ніж в інших.

За даними дослідження Rystad Energy, проведеного 2023 року, у світі залишилося близько 1,6 трильйона барелів видобувної нафти (1 барель нафти дорівнює 159 літрам). Є також видобувна нафта, яку ми ще не виявили, це більш туманна цифра, хоча в 2012 році Геологічна служба США оцінила її в 565 мільярдів барелів.

Коли люди витратять видобуту нафту

Відповідь на це питання складна. Протягом десятиліть галузеві експерти заявляли, що запасів нафти, виходячи з розвіданих запасів, вистачить приблизно на 50 років.

Ця цифра не сильно змінилася через те, як вона розраховується: кількість років до вичерпання нафти дорівнює нинішнім розвіданим запасам, розділеним на річний світовий попит. Наша оцінка розвіданих запасів збільшилася, тому що ми постійно знаходимо нові родовища, а кількість часу, що у нас залишилася, не сильно змінилася, тому що ми витрачаємо нову нафту приблизно так само швидко, як і знаходимо її. Однак в якийсь момент ця рівновага зміститься.

Це тому, що швидкість, з якою ми можемо знайти і добути нафту, не статична. Тобто, у міру того, як ми знаходимо найпростіші для видобутку запаси, можливості для нових відкриттів скорочуються. Потім ми розробляємо нові технології, які розширюють наші можливості з пошуку нових родовищ.

"Штучний інтелект полегшить пошук нових запасів, а нові технології видобутку полегшать їхній видобуток в найближчі роки. Це може збільшити нашу оцінку загальних видобувних запасів нафти", - розповів Кевін Бук, керуючий директор ClearView, дослідницької фірми з Вашингтона, округ Колумбія, яка вивчає тенденції в енергетиці. "Ми очікуємо досить значного майбутнього для нафти".

Але з іншого боку рівняння, попит на нафту, ймовірно, зміниться найближчими роками. У міру того, як світ відходить від нафти як джерела енергії завдяки переходу на електромобілі, згідно зі звітом BP про енергетичний прогноз на 2023 рік, попит, швидше за все, стабілізується. Так, у жовтні 2023 року Міжнародне енергетичне агентство заявило, що очікує, що споживання нафти досягне піку до 2030 року, а потім знизиться. А це означає, що у нас може бути достатньо нафти на набагато більший термін, ніж давній 50-річний прогноз.

"Нафтова промисловість не завалиться, тому що у нас скінчилася нафта, її ще багато", - сказав Макдональд.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.