Жертви, мабуть, були рабами чи бранцями ворожого населення
На півдні сучасного Беніну знаходиться місто Абомей. Кажуть, споруда, розташована в цьому місті, була побудована з використанням крові 41 жертви жертвопринесення вуду. А нове дослідження показує, що ця легенда, мабуть, правдива.
Будучи столицею стародавнього королівства Дагомея, Абомей був резиденцією 12 королів, які правили поспіль з 17 на початок 20 століть, пише IFLScience. Дев'ятий король Гезо займав трон з 1818 по 1858 рік і був відомий своєю владою та військовою жорстокістю.
Наче підкреслюючи той факт, що король Гезо не ледарював, автори нового дослідження пояснили, що "алея, що веде до його хатини, була [нібито] вимощена черепами та щелепами повалених ворогів", а його трон "спочиває на черепах чотирьох переможених ворожих лідерів". Тим часом на території палацу знаходиться похоронна хатина, побудована з нетрадиційних матеріалів.
"Сполучна речовина стін не є стандартним розчином, а, як стверджується, зроблено з червоної олії та очищувальної води, змішаної з кров'ю 41 жертви - 41 - священне число у вуду", - пояснили дослідники. "Жертви, мабуть, були рабами чи бранцями ворожого населення".
Культ вуду був і залишається основною магічною та релігійною практикою жителів цього регіону, пронизуючи у тому числі їхнє повсякденне життя. В рамках цих практик використання крові людини або інших тварин є невід'ємною складовою. У даному випадку жертовна данина "була покликана захистити те, що залишилося від тонкої сутності померлого царя".
Автори дослідження використовували тандемну мас-спектрометрію високої роздільної здатності, щоб визначити точний склад розчину. Це дозволило їм охарактеризувати білки всередині оболонки. Цікаво, що вони виявили сліди пшениці, яка в країнах Африки на південь від Сахари вирощувалася лише через багато часу після смерті Гезо. Проте дослідники відзначають, що Гезо був великим шанувальником французького імператора Наполеона III і часто відправляв дипломатичні подарунки, такі як тканини, зброю та каурі з Беніну до Франції. Тому можливо, що пшениця поширювалася в іншому напрямку: французькі багети та інші хлібобулочні вироби подавалися Гезо, а потім додавалися до ступки його палацу як частина жертовного приношення.
Проведене дослідження дозволило ідентифікувати кілька тисяч фрагментів білків різних організмів, 1240 з яких належали до еукаріотів. Серед них вчені виділили п'ять помітних таксонів високого рангу: хордові (Chordata), стрептофіти (Streptophyta), аскоміцети (Ascomycota), базидіоміцети (Basidiomycota) та членистоногі (Arthropoda). На частку хордових припало 64% залишків білків еукаріотів. Ці пептиди, за даними біологів, належали лише двом видам: курці (Gallus gallus) - 23 видоспецифічні послідовності (4%) - і людині (Homo sapiens) - 246 видоспецифічних послідовностей (96%) При цьому багато з виявлених людських пептидів являли собою фрагменти специфічних білків крові: гемоглобіну, імуноглобуліну та альбуміну.
Отримані результати, за даними біологів, підтвердили попередні повідомлення, що під час будівництва стін похоронних споруд використовувалася людська кров, а також, як показало дослідження, куряча.
На думку авторів дослідження, смерть королів Дагомеї часто супроводжувалася жертвою до 500 жертв під час ритуалу, відомого як "Великі звичаї". В даний час неясно, чи була пролита кров, знайдена в стінах гробниці Гезо, під час такого випадку, хоча дослідники кажуть, що подальший аналіз ДНК може допомогти точно визначити, скільки людей мимоволі запропонували свою життєву кров, щоб освятити споруду.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.