Про це розповів відомий лікар Євген Комаровський
Комбуча прекрасно охолоджує в спеку. Цей напій виник в Китаї, перші згадки про неї датуються 200 роком до нашої ери. У XX столітті комбуча потрапила в Східну Європу та Німеччину й тільки на початку XXI сторіччя стала дуже популярною, опинившись у США. Про це розповів популярний в Україні лікар Євген Комаровський.
Комбуча - це ферментований продукт, що має солодкувато-кислуватий, ледь газований смак. Американці виробляють комбучу в промислових масштабах, вірогідно, через моду на ферментовану їжу. Проте 70% цього ринку складають суміші комбучі з соками та навіть алкоголем, і тільки 30% - чиста комбуча. Сьогодні світовий ринок комбучі оцінюється в 1,7 млрд доларів, а до 2030 року може вирости до $10 млрд, прогнозують аналітики. Українці ж часто роблять комбучу самі, прямісінько вдома.
При цьому чайний гриб і комбуча, попри звичні уявлення українців, речі дещо різні, переконаний лікар Комаровський. Чайний гриб це симбіотичне існування оцтових та дріжджових бактерій. Його опускають в розчин цукру та чаю - зазвичай чорного, іноді зеленого. При кімнатній температурі дріжджі ферментують цукор до етанолу (спирту), а вже той розкладають оцтові бактерії. Виникають кислоти - оцтова, молочна та глюконова (Е574). Тобто, чайний гриб - це фактично, за словами лікаря, закваска, що являє собою суміш бактерій, а напій, який виходить в результаті - це вже комбуча.
Дослідити процес ферментації комбучі дуже складно: через масу факторів склад напою може постійно змінюватись (це залежить від особливостей використовуваних колоній бактерій, температури повітря, посуду та кількості цукру тощо). Станом на сьогодні, за даними лікаря Комаровського, немає чітких даних щодо того, що комбуча корисна чи здатна лікувати або профілактувати будь-які хвороби!
"Якщо ви отримуєте від пиття комбучі задоволення - це і є позитивний вплив на ваше здоров'я. Проте медики не рекомендують застосовувати комбучу для лікування хвороб. Тобто, якщо у вас мігрень, пити треба не комбучу", - констатує лікар.
Також існує міф, що комбуча має пробіотичні властивості. Пробіотики - це живі мікроорганізми, які в організмі людини профілактують хвороби:
Перші нечасто може містити чайний гриб, проте в комбучі їх мало. Також рідко зустрічаються лактобацили.
"Говорити, що комбуча містить пробіотики - це швидше міф. Нічого подібного на практиці немає", - підкреслив лікар.
В комбучі при цьому - величезна кількість вітаміну В, зокрема В12. Тому лікар рекомендує комбучу веганам. Цей напій містить меншу кількість заліза, міді, хрому, цинку, поліфенолів. Комбуча містить алкоголь! Тому її вживання не рекомендується дітям до чотирьох років та вагітним. Мамам, які годують грудьми, комбучу слід вживати обережно, дітям старше - 100 мл на два тижні, і досить. Дорослим людям - не більше 120 мл чистої комбучі на добу.
Лікар попередив, що за умов приготування комбучі вдома можна підхопити бактеріальну інфекцію - через порушення технології приготування (брудна тара, незакриті склянки, підмішування тощо). Будьте обережні, дотримуйтесь харчових норм.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.