Найдивніші речі, які люди відправили в космос
За останні 60 років людство запустило на орбіту і за її межі величезну кількість об’єктів, багато з яких абсолютно не пов’язані з науковими дослідженням. Деякі з цих речей надсилаються з чисто символічною чи політичною метою. Інші для спілкування: ми сподіваємося, що щось або хтось знайде їх і зрозуміє, що ми за вид, можливо, навіть надішле дружнє привітання у відповідь або щось зі своїх культових речей.
Але, можливо, ми також хочемо зробити величезний простір Всесвіту трохи більш людяним і схожим на домашній задній двір - замість незвіданої прірви, пише BigThink. В списку речей, які полетіли в космос - радіопередачі, рекламні повідомлення, технічні досягнення та артефакти. Розглянемо деякі з них детальніше.
За даними Лабораторії реактивного руху NASA, першу пісню в стилі хіп-хоп, призначену для іншої планети, передали на Венеру. 4-хвилинну пісню The Rain Міссі Елліот передали 12 липня цього року масивом гігантських радіоантен, які надсилають команди на далекі космічні зонди. Це друга пісня, яку передали в такий спосіб. Першою стала пісня The Beatles - Across the Universe. Остання ж робота містить зразки пісні I Can’t Stand the Rain (містить в назві слово "дощ" - прим. ред.), записаної Енн Піблз у 1973 році, але пекельна поверхня Венери не бачила дощу мільярди років, хоча цілком ймовірно, що колись він там був.
Астронавт "Аполлона - 14" Алан Шепард у 1971 році контрабандою переправив два м’ячі для гольфу на поверхню Місяця, де він потім розмахував ними у своєму скафандрі - за допомогою спеціальної шестикутної головки, прикріпленої до місячного інструменту для взяття проб. Шепард сподівався, що нижча місячна гравітація - приблизно одна шоста від земної - дозволить йому зробити рекордні знімки. Але він закинув першу кульку в сусідній кратер, а потім сказав, що друга куля пролетіла "кілометри". Однак, експертний аналіз з використанням фотографій, зроблених астронавтами "Аполлона - 14" і зображень з орбітального апарату NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, показав, що другий мах Шепарда проштовхнули м’яч лише на 36,5 метрів.
Компанія Pizza Hut надіслала піцу російському екіпажу на Міжнародну космічну станцію в 2001 році. Цей обід обійшовся приблизно в 1 мільйон доларів! Тоді телевізійна реклама показала космонавтів, які їдять піцу, разом із кадрами запуску попередньої ракети - допоміжника, яку російське космічне агентство прикрасило логотипом спонсора польоту - Pizza Hut. Проведення часу в космосі заглушає смакові рецептори, тому піцу готували з додаванням солі та спецій, а також використовували звичайну салямі, тому що пепероні запліснявів би до моменту прибуття на орбіту. А от астронавтам NASA на МКС у той час було заборонено їсти піцу через суворі правила агентства щодо корпоративного спонсорства.
Фрагменти історичного літака Wright Flyer, а саме двигуна, що злетів у 1903 році, переніс на поверхню Місяця в 1969 році Ніл Армстронг з місячного посадкового модуля "Аполлон - 11". Під час польоту космічного шатла "Челленджер" у 1986 році на орбіту доставили записку, написану Орвіллом Райтом, і фрагменти з "Райт Флаєра", але вони були втрачені, коли шаттл вибухнув трохи більше ніж через хвилину після запуску, убивши всіх семеро астронавтів. Нещодавно фрагменти з Wright Flyer знову приземлилися на Марс разом із марсоходом Perseverance у 2021 році. Тоді Ingenuity здійснив 67 польотів на Червоній планеті - перші польоти за межі Землі - маючи на собі частину першого літака.
Засновник SpaceX і компанії з виробництва електромобілів Tesla Ілон Маск стояв за проектом 2018 року з виведення Tesla Roadster на орбіту навколо Сонця разом із манекеном у космічному скафандрі під назвою Starman. Цей трюк був розроблений, щоб підкреслити вантажопідйомність нових важких ракет Falcon Heavy від SpaceX. Коли авто почало обертання по орбіті, манекен Starman "слухав" на музичному плеєрі два треки Девіда Боуї, по одному в кожному вусі - Space Oddity та Is There Life on Mars? У бардачку автомобіля також була копія роману Дугласа Адамса "Автостопом по Галактиці" та цифровий диск із творами наукового фантаста Айзека Азімова. "Стармен" і його Tesla все ще знаходяться на орбіті навколо Сонця і навіть можуть врізатися в Землю!
Перше "космічне поховання" відбулося в 1992 році, коли кремовані останки творця "Зоряного шляху" Джина Родденберрі винесли на орбіту космічним човном "Колумбія", а потім повернули на Землю. Відтоді NASA та приватні космічні компанії запустили в космос прах кількох учених і знаменитостей. У деяких випадках попіл залишився в космосі. Практика ракетного викидання такого попелу в космос викликає суперечки, оскільки нескінченно малі частинки попелу, що рухаються на високих швидкостях, можуть пошкодити супутники та інші космічні апарати.
Нещодавня ж місія з відправлення праху 70 людей на поверхню Місяця зустріла спротив, оскільки місяць є священним у деяких системах вірувань. Ця місія була запланована на січень 2024 року, але посадковий модуль не зміг дістатися до Місяця через проблеми з силовою установкою, згорівши під час повторного входу в атмосферу Землі.
Мішки, що містять понад дві тисячі поліпів - дитинчат медуз, полетіли в космос у 1991 році на космічному човні "Колумбія" разом із запасом штучної морської води, щоб визначити, як ці істоти розвиватимуться в умовах мікрогравітації. Вони не тільки нормально розвивалися, але й процвітали - до кінця місії через дев’ять днів понад 60 тисяч молодих медуз були живі в космосі. Однак коли вони повернулися на Землю, космічні медузи не могли нормально плавати під нормальною гравітацією, оскільки вони не могли відрізнити верх від низу. Космічні вчені зробили висновок, що люди, вирощені в умовах мікрогравітації, можуть мати ту саму проблему.
Також відомі як тихоходки, ці мікроскопічні створіння здаються майже незнищенними і зустрічаються в багатьох різних середовищах на Землі. Щоб перевірити межі їхньої живучості, російські вчені у 2007 році відправили їх на орбіту, де піддали їх відкритому вакууму та радіації космосу протягом приблизно 10 днів. Коли тихоходки повернулися на Землю, вони були в порядку. Нині їх використовують в кількох орбітальних експериментах. А в 2021 році їх відправили на Міжнародну космічну станцію, щоб побачити, як вони адаптуються до умов тривалого космічного польоту.
Пакунки від Nickelodeon з липкою дитячою іграшкою були запущені на Міжнародну космічну станцію у 2020 році. Річ у тім, що іграшковий слиз - це неньютонівська рідина. Він тече інакше, ніж звичайні рідини, такі як вода, і астронавти хотіли спостерігати за його поведінкою в умовах мікрогравітації. Це також було популярною розвагою серед екіпажу, який зняв кілька відео, демонструючи унікальні властивості слизу в космосі.
У 2003 році зразок червоної фарби, відомої як Rosso Corsa (червоний Ferrari - прим. ред.), був запечатаний у склі та запущений космічним кораблем ESA Mars Express на Червону планету. Фарба була піддана суворим випробуванням перед запуском, щоб визначити, чи зразок витримає подорож, під час якої він мчатиме зі швидкістю три кілометри щосекунди - набагато швидше, ніж будь-який земний Ferrari. Зразок фарби прикріпили до орбітального апарату Mars Express, який все ще обертається навколо планети, а не до посадкового модуля Beagle 2, який вийшов з ладу під час спуску.
Мікрочіп пам’яті, відомий як "Драйв безсмертя", який містить повні послідовності ДНК ряду знаменитостей, у тому числі вченого Стівена Хокінга та коміка Стівена Колбера, доставили на Міжнародну космічну станцію космічним кораблем "Союз" у 2008 році. Вони залишаються там досі. Заявлена ідея полягала в тому, що сканування збереже ДНК людини на випадок, якщо на Землі станеться глобальний катаклізм. Мікрочіп також містить оцифровану копію дитячої книги Хокінга.
Останки скелетів цих стародавніх тварин запускали в космос щонайменше чотири рази, востаннє на борту ракети Blue Origin у 2021 році. У цьому випадку це були останки птахоподібного хижака, на ім'я Дромеозавр. Після повернення на Землю фрагменти кісток динозавра продали на благодійному аукціоні. Вперше кістки динозавра полетіли в космос в 1985 році. Тоді хребці й яєчна шкаралупа динозавра виду Майазаура полетіли на "Челленджері". Кістки повернулися на Землю приблизно через вісім днів, а "Челленджер" вибухнув через шість місяців, у січні 1986 року, під час своєї десятої місії. У 1998 році череп представника ще одного виду динозаврів доставили на борт космічного човна "Індевор" - з кістками тиранозавра Рекса, який також літав під час тестового польоту космічного корабля NASA Orion у 2014 році.
Цей твір мистецтва був частиною проекту американського скульптора Форреста Майєрса, який попросив п’ятьох своїх друзів-художників - Воргола, Роберта Раушенберга та Девіда Новроса, а також скульпторів Джона Чемберлена та Класа Олденберга - створити ескізи для нанесення на керамічну пластину, яку буде запущено на Місяць. Однак NASA цього не схвалило, і тому Майєрс таємно домовився, щоб пластина з малюнками сформувала одну з плиток посадкового модуля "Аполлон - 12", який торкнувся поверхні Місяця в 1969 році. І хоча це ніколи не було підтверджено, здається, ескізи все ще знаходяться на Місяці. Пізніше Воргол стверджував, що його ескіз включав монограму, утворену з його ініціалів - A.W, але для інших вона виглядала дещо схожою на пеніс.
У 2016 році астронавт Скотт Келлі одягнувся в контрабандний костюм горили для жартів, переслідуючи інших астронавтів навколо Міжнародної космічної станції. Очевидно, це був другий костюм горили, призначений для польоту в космос: астронавт Марк Келлі - близнюк Скотта Келлі, а тепер сенатор США - також контрабандою провозив костюм горили в космос - на борту ракети SpaceX Falcon 9 у 2015 році.
Фігурки з дитячого блоку Lego кілька разів відправляли в космос. Перший раз це сталося під час запуску ракети - зонду в 1980 році, вона перетнула лінію Кармана, перш ніж повернутись на Землю. Останніми Lego, відправленими в космос, були фігурки раннього італійського астронома Галілео Галілея, римського бога Юпітера та богині Юнони, що перебували на борту зонда NASA Juno під час його запуску у 2011 році. Juno вийшов на орбіту навколо Юпітера у 2016 році й досі працює, несучи свою крихітну пластикову команду!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.