Компанія Маска побудує спеціальний деорбітальний корабель, який безпечно зніме космічну станцію з орбіти
Компанія SpaceX американського мільярдера Ілона Маска отримала контракт від NASA на розробку корабля, який дозволить звести з орбіти Міжнародну космічну станцію (МКС). Оголошений контракт має загальну вартість 843 мільйони доларів, включаючи запуск корабля. Після того, як SpaceX завершить роботу над “деорбітальним транспортним засобом”, він буде переданий NASA, яке візьме на себе його експлуатацію.
В повідомленні NASA йдеться, що SpaceX “розробить і доставить” апарат, призначений для безпечного сходу з орбіти космічної станції, мінімізуючи ризики для населених районів. Деорбітальний корабель має бути готовий до 2029 року, до запланованого виведення МКС з експлуатації у 2030 році.
МКС важить понад 400 т, та враховуючи її розміри, уламки від зведення станції з орбіти можуть завдати значної шкоди, що зумовило потребу в спеціалізованому транспортному засобі для безпечного виконання цього процесу. Спочатку NASA оцінювало вартість корабля для зняття з орбіти і пов’язаної з ним операції в трохи менше мільярда доларів США.
NASA ініціювало тендер на створення “деорбітального корабля” у вересні 2023 року. Потреба в такому транспортному засобі пов’язана з рішенням NASA та інших зацікавлених сторін вивести МКС з експлуатації, оскільки новіші, менші та приватні космічні станції вважаються більш придатними для майбутніх космічних досліджень.
Станція знаходиться на висоті понад 400 км над Землею. Через завершення терміну служби МКС планують "поховати" у Тихому океані.
“Вибір американського деорбітального корабля для Міжнародної космічної станції допоможе NASA та її міжнародним партнерам забезпечити безпечний і відповідальний перехід на низьку навколоземну орбіту після завершення роботи станції. Це рішення також підтримує плани NASA щодо майбутніх комерційних напрямків і дозволяє продовжувати використання навколоземного простору”, – заявив Кен Бауерсокс, помічник адміністратора Управління космічних польотів у штаб-квартирі NASA у Вашингтоні.
Космічну станцію офіційно схвалив президент США Рональд Рейган, а бюджет затвердив Конгрес США в 1984 році. Станція була спроектована між 1984 і 1993 роками. Елементи станції будували в США, Канаді, Японії та Європі, починаючи з кінця 1980-х років.
Перший модуль МКС був запущений у космос ще 1998 року. Загалом на станції, яка використовувалася для проведення наукових досліджень, побували сотні космонавтів із різних країн, які провели понад 3300 експериментів в умовах мікрогравітації. Міжнародну космічну станцію експлуатують п'ять космічних агентств: CSA (Канадське космічне агентство), ESA (Європейське космічне агентство), JAXA (Японське агентство аерокосмічних досліджень), NASA (Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору), "Роскосмос".
Станція була спроектована як взаємозалежна і її функціонування залежить від внеску всіх учасників партнерства. США, Японія, Канада та країни-учасниці ESA зобов'язалися експлуатувати станцію до 2030 року. Росія взяла на себе зобов'язання як мінімум до 2028 року. Безпечне сходження Міжнародної космічної станції є обов'язком усіх п'яти космічних агентств.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.