Мед - це смачно, а ще дуже корисно і, виявляється, неабияк мультифункціонально!
В дитинстві нас часто частують медом, бо вважається, що такий смаколик - найбільш безпечний для дітей, бо натуральний. І це дійсно так. Мед - це щось про сонце і здоров'я, така собі українська суперсила! Мед - також поширена кулінарна добавка: ну які млинці чи пироги без меду! Крім того, всім відомо, наскільки широко мед використовують в косметології - з нього роблять маски для шкіри й волосся, адже він живить та насичує природним блиском.
Мед можна використовувати для покращення росту та здоров'я рослин. Розчиніть невелику кількість меду у воді та полийте цим розчином землю навколо рослин. Це покращить ґрунт, забезпечить рослинам необхідні поживні речовини й прискорить їхній ріст.
Змішайте мед з водою та обробіть цим розчином стовбури та гілки дерев. Мед має антибактеріальні властивості, які захистять ваші дерева від шкідників та хвороб.
Мед можна використовувати для створення липкої пастки від комах. Нанесіть мед на паперовий лист або шматок картону і повісьте поряд з рослинами, щоб залучити та вловити мух чи мурах.
Змішайте мед з ефірними оліями - лаванди, розмарину або апельсина, й розмістіть цей ароматизатор у кімнаті. Мед поступово виділятиме аромат, створюючи приємну атмосферу в будинку.
Нанесіть тонкий шар меду на металеві предмети, як от лопати, садові інструменти або металеві прикраси. Мед допоможе захистити метал від корозії та надасть йому блиску.
А ще медом лікуються:
За захворювань дихальної системи може бути ефективним мед з липи. За гінекологічних та урологічних захворювань, розладів шлунково-кишкового тракту і нервової системи використовують акацієвий мед, гречаний і липовий. Перебіг хвороб серцево-судинної системи полегшують вересовий і гречаний мед.
Мед є менш калорійним за цукор (100 грамів меду містить 330 ккал, 100 грамів цукру - 387 ккал). За відсутності протипоказань мед як заміна цукру може стати більш корисною частиною раціону. Мед містить понад 200 хімічних елементів, тож для користі достатньо щодня з'їдати 100-150 г за кілька приймань.
Мед можна класти в чай, додавати в маринад для м'яса й птиці, використовувати з кавовим жмихом чи морською сіллю для скрабу в бані, а також додавати в тісто для випічки смаколиків. Причому, для цього згодиться як свіжий, так і старий зацукрований мед. Останній також можна їсти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.