Кидати палити краще до 40 років: потім теж можна, але чи є сенс

Читать на русском

Цигарки забирають у людини 12-13 років життя.

Читать на русском
Кидати палити краще до 40 років: потім теж можна, але чи є сенс
Угода проста: роки життя в обмін на відмову від нікотину

Цигарки забирають у людини 12-13 років життя.

І до початку повномасштабної війни тютюнова статистика в Україні виглядала не радісно - постійними курцями була майже третина населення, точніше, 26,5%. За перший рік війни вона підросла щонайменше на 5%, свіжих опитувань ще не проводилося. Майже 63% курців планують кинути палити, при цьому понад 16% говорять про необхідність професійної допомоги. А найзатятіший контингент - від 30 до 49 років, у цьому проміжку курять 42% українців. І це той вік, у якому відмова від паління принесе найефективніший результат, повідомляє NEJM Evidence.

“Оновлення” життя відбувається менш ніж за три роки

Канадські вчені провели масштабне дослідження, що вивчало зв'язок відмови від паління та смертності. Було проаналізовано дані майже півтора мільйона пацієнтів із США, Канади, Великобританії та Норвегії, зібрані з 1974 по 2018 роки. Результат - навіть пізня відмова від паління суттєво продовжує життя, тому покинути ніколи не пізно.

Позитивні зміни у здоров'ї тих, хто кинув палити, за даними вчених, сталися менш як за три роки. Але велике значення має вік, у якому люди відмовляються від цигарок.

Різниця в ризику загальної смертності при припиненні паління менш ніж за 3 роки була найвищою у молодих людей і поступово зменшувалась у старшому віці. У жінок і чоловіків, які кинули палити до 40 років або молодше, рівень смертності практично дорівнює рівню тих, хто ніколи не палив. Для жінок відмова від паління запобігала смерті на 95%, для чоловіків - на 90%.

Різниця у підвищеному ризику смертності серед жінок та чоловіків віком від 50 до 59 років становила 63% та 54% відповідно. А у віці від 60 до 79 років - 40% та 33%. Щоправда, після 70-ти більшіссть людей зазвичай палити вже не кидають.

Кинув до 40 - вважай, що й не палив

Для обох статей курців найчастішою причиною смерті, спричиненої згубною звичкою, були судинні хвороби. На другому місці – рак, на третьому – респіраторні захворювання. Якщо говорити про кількість років, які могли б бути прожиті, але були забрані цигарками, це 12-13 років життя.

Серед курців різного віку припинення куріння на 10 і більше років призводило до виживання, порівнянного з тим, що й у тих, хто ніколи не курив. І дарувало ще 8-15 років, залежно від супутніх хвороб.

У загальній статистиці виживання до 80 років було найбільшим у тих, хто кинув палити до 40 років - їм це подарувало 12 років життя. Ті, хто кинув у проміжку від 40 до 49 років, прожили на 6 років довше. Ті, хто відмовилися від сигарет між 50 і 59 роками, отримали “бонус” у вигляді 2,5 років життя.

Так чи інакше, навіть протягом перших трьох років після відмови від паління колишні курці повертають собі п'ять потенційно втрачених років життя, і це привід задуматися, чи хочете ви обміняти їх на цигарки.

Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.