Кава без кофеїну: хіміки розповіли, що ви насправді п'єте

Кава без кофеїну може бути шкідлива - стверджує дехто.

Кава, кофеїн, здоров'я, корисні поради, напій, продукти
Кава без кофеїну - всі за і проти: чи варто пити цей напій

Більшість з нас люблять каву за її смак, та не всім подобається її дія - неспання, тахікардія тощо. Вихід є - пити каву без кофеїну, адже саме він провокує ці фізіологічні реакції на каву. Та деякі хвилюються, що хімічна речовина, яка використовується для видалення кофеїну з кавових зерен, може збільшити ризик раку. Експерти пояснили, чи варто хвилюватися, пише NYTimes.

Вживання кави є ключовим компонентом ранкової рутини багатьох людей. Кава - разом із землистим ароматом і горіховим смаком - дарує енергію на день, допомагає прокинутись і збадьоритись, зрештою налаштуватись на активність. Але захоплення цим напоєм може призвести до небажаних наслідків. Напій об'ємом 225 мл може містити від 80 до 100 міліграмів кофеїну, який посилює нервозність, занепокоєння та проблеми зі сном.

Тож люди зізнаються, мовляв, хочуть пити каву вдень, але НЕ хочуть НЕ спати вночі. І дійсно смачною альтернативою є кава без кофеїну, яка зазвичай позбавлена ​​щонайменше 97 відсотків кофеїну. Та деякі організації з охорони здоров’я висловили занепокоєння щодо хімічної речовини, яка використовується в процесі декофеїну, що може підвищити ризик певних видів раку. 

Ось що вам слід знати, переконують американські хіміки.
Ось що вам слід знати, переконані американські хіміки.

Як роблять каву без кофеїну

Існує кілька способів приготування кави без кофеїну, але два поширені методи використовують хімічні речовини - метиленхлорид або етилацетат - для вилучення та розчинення кофеїну з кавових зерен. Один з методів передбачає прямий контакт кавових зерен з хімікатами. Все починається з пропарювання зелених несмажених кавових зерен, щоб вони розбухли та розкрили пори. Потім боби промивають у цих речовинах, щоб видалити кофеїн. Потім їх знову пропарюють і промивають, щоб видалити залишки хімікатів, а потім кавові зерна обсмажують.

Після очищення кавових зерен від кофеїну можуть залишитися сліди хімікатів. Але після обсмажування зерен хімічні речовини майже повністю випаровуються: кавові зерна зазвичай обсмажують при температурах від 356 до 464 градусів за Фаренгейтом, а метиленхлорид і етилацетат киплять приблизно при 104 і 171 градусах за Фаренгейтом. Кінцевий продукт, як правило, не точно такий на смак, як звичайна чашка кави, але якщо добре приготувати, то різниця майже не відчутна.

Чи існує небезпека 

В тій кількості, в якій використовуються хімікати для очищення кави від кофеїну, вони не становлять загрози для здоров'я, переконані хіміки. Однак люди, які піддаються впливу хімічних речовин, таких як метиленхлорид, наприклад працівники, які використовують його для видалення фарби або знежирення металів, можуть мати підвищений ризик раку печінки та легенів і пошкодження центральної нервової системи.

У квітні Агентство з охорони навколишнього середовища заборонило використання метиленхлориду в більшості випадків. Та хімічну речовину все ще можна використовувати для декофеїну кави, оскільки харчові продукти та напої в основному регулюються Управлінням з контролю за продуктами й ліками, яке визначило, що кава без кофеїну не повинна містити більше 0,001 відсотка хімічної речовини. Це означає, що було б практично неможливо випити достатню кількість кави без кофеїну, щоб піддати себе небезпечним рівням метиленхлориду.

Етилацетат, інша хімічна речовина, що використовується для декофеїну кави, також не викликає особливого занепокоєння. Вона природним чином міститься в деяких фруктах, таких як ківі та гуава, і використовується в таких продуктах, як лак для нігтів і друкарська фарба. Але немає доказів того, що це може збільшити ризик розвитку раку. Проте вплив етилацетату через вдихання, ковтання або контакт зі шкірою може викликати подразнення очей, шкіри або горла, відповідно до Центрів контролю та профілактики захворювань. Тим не менш, хімічна речовина не становить загрози здоров’ю в каві, кажуть експерти.

"Немає ніякої небезпеки для здоров’я, пов’язаної з вживанням кави без кофеїну. Кава без кофеїну - абсолютно безпечна незалежно від того, як вона була виготовлена", - кажуть хіміки.

Немає ніякої небезпеки для здоров’я, пов’язаної з вживанням кави без кофеїну!
Немає ніякої небезпеки для здоров’я, пов’язаної з вживанням кави без кофеїну!

Кава без хімікатів

Якщо залишки хімікатів у вашій каві все ще турбують вас, є альтернативи. Деякі бренди декофеїнують каву за допомогою швейцарського водного процесу (Swiss Water Process), який, як випливає з назви, використовує воду замість потенційно токсичних хімічних розчинників для видалення кофеїну з кавових зерен. Щоб зрозуміти, чи кавові зерна були знекофеїновані таким чином, подивіться на етикетку на пакетику. На ньому може бути штамп на кшталт "Water Process", "Swiss Water decaf" або "Swiss Water decaffeinated". Якщо після прочитання етикетки ви не впевнені, як була виготовлена ​​ваша кава без кофеїну, ви можете перевірити бренд на його сайті.

"Це не великий секрет. Вся ця інформація там є", - радять експерти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube