Хірургам забороняють робити несправжні операції через етику: але ж ця брехня дійсно лікує

Фальшиве втручання в більшості випадків є таким же ефективним, як і справжнє

операція хірург пацієнт
Часто пацієнтам стає краще вже від підготовки до операції.

Дивно влаштований людський мозок: дослідження свідчать, що три чверті пацієнтів відчувають поліпшення стану тільки від думки, що їм зробили операцію. А процес підготовки, операційна, наркоз, шов після операції, під час якої може нічого і не відбуватися – все це дає такі самі результати, як і реальна операція

І фальшива операція - найпотужніше плацебо із усіх існуючих, яке випереджає і таблетки-пустушки, і солону воду замість медикаментозної ін'єкції. До того ж, цей феномен має абсолютно медичне пояснення, повідомляє ScienceAlert.

Знеболили, розрізали та зашили

Понад пів сотні досліджень плацебо-контрольованих операцій довели, що більш ніж у половині випадків імітація хірургічного втручання ефективна, як і звичайна операція. Про цю дивовижну особливість процедур плацебо вчені дізналися ще в 90-х, під час лікування пацієнтів із сильними болями в колінах, що сковують рухи. Тоді 180 людям із такими симптомами було проведено артроскопію. "Справжня" операція включала знеболення, введення артроскопа в коліно для відновлення пошкодженого хряща і видалення фрагментів кістки, що викликають біль.

Імітація артроскопії полягала лише в знеболюванні та невеликих розрізах на колінах – більше нічого. Але обставлено все було по-справжньому, і пацієнти не були присвячені у деталі - це називається "засліпленням" і застосовується, щоб очікування пацієнтів не вплинули на кінцевий результат. 

І справжня, і хибна артроскопія дають позитивний ефект.
І справжня, і хибна артроскопія дають позитивний ефект.

За два роки спостереження за всіма прооперованими виявилося, що і у зменшенні болю, і у відновленні функціональності імітація нічим не поступається операції.

Пізніше стало зрозуміло, що фальшива хірургія працює не лише з лікуванням колін, а й з спини, головного мозку, хребта. Неустановка мозкових імплантів при лікування мігрені має той самий ефект, як і установка, а несправжня лазерна хірургія зупиняє шлунково-кишкову кровотечу так само добре, як і справжня.

Обманювати - погано, але іноді корисно

Вчені проти того, щоб називати імітації операцій обманом чи плацебо, оскільки вони запускають фізіологічні процеси, що сприяють лікуванню. Йдеться про каскад загоєння ран, який пов'язаний із здатністю людського тіла відновлюватися мимоволі. 

За словами директора Стонігейтського центру передового досвіду в галузі емпатичної охорони здоров'я Джеремі Хоуїка, після будь-якого порізу, зокрема від скальпеля хірурга, активізується каскад загоєння ран. 

“Він включає утворення тромбів, щоб зупинити кровотечу, лейкоцитів, що пожирають шкідливі бактерії, створення нових тканин і кровоносних судин для харчування тканин і закриття рани. Зрештою, рубцова тканина та шкіра покривають рану”, - пояснює експерт.

Скальпель, руки хірурга та ніяких додаткових пристроїв.
Скальпель, руки хірурга та жодних додаткових пристроїв.

А найголовніше, що каскад загоєння ран змінює механіку частин тіла, аби зменшити біль та покращити їх функціонування. 

Крім того, фльшива хірургія включає і знеболювання, і це дозволяє людям вільніше рухатися, а значить, і тренувати пошкоджені функції, зміцнюючи їх і виліковуючись.

Питання, чому ж людство досі не замінило дорогі операції, які не кожен може собі дозволити, на їхню імітацію, упирається в етику. По-перше, є думка, що фіктивна процедура надто ризикована. Хоча захисники фальшивої хірургії вважають, що ризику якраз менше, наводячи приклад вертебропластики при зламаних хребцях. Справжня операція передбачає ін'єкцію цементного клею в хребет, який може витекти та призвести до нових переломів.

По-друге, імітація процедури змушує дурити людей, кажуть експерти з етики, і це погано. Але дослідження доводять ефективність фальшивої хірургії і у випадках, коли пацієнти знали, що відбуватиметься. Отже, такі втручання можуть проводитися і чесно, тільки називатися вони повинні не імітацією, не плацебо, а мінімально інвазивною хірургією.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube