Чому у світлячків горить не голова, а дупка

Читать на русском

Ці дивовижні комахи використовують світлові сигнали як засіб спілкування

Читать на русском
ліс комахи світло світлячок
Таємниче світіння в лісі означає масовий флірт світлячків.

Ці дивовижні комахи використовують світлові сигнали як засіб спілкування

Якщо чоловікам, які прагнуть сподобатися, доводиться демонструвати блискучі машини, годинники або золоті зливки, то в деяких комах засіб для залучення протилежної статі завжди при собі. І якщо вас з дитинства не влаштовувала теорія про те, що світлячки світяться у темряві, аби людям не було страшно, ви правильно підозрювали, що це брехня. Насправді дорослі світлячки демонструють унікальні миготливі сигнали залицяння, випромінювані спеціальними світловими органами, повідомляє IFlScience.

Не пролітайте повз!

У більшості видів цих комах здатні випромінювати світло і самці, і самки. Для них це спосіб спілкування, залицяння та захисту. Поки світлячки перебувають у стані личинки, а це триває близько двох років, своїм світінням вони відлякують хижаків. Личинки мають гіркий смак і світло – своєрідна антиреклама для птахів та гризунів. Спробувавши один раз на смак цю гидоту, хижаки, побачивши світіння, вже нізащо не повторюватимуть сумний досвід. Навіть існує теорія, що чудове світло цих комах виникло для демонстрації світу "я красивий, але несмачний" 

Безпека - це, звичайно, добре і важливо, але головне - розмноження, і тут світло відіграє вирішальну роль, тому що за його допомогою світлячки шукають і залучають партнерів до парування. Причому кожен вид має світлові сигнали готовності. І найвражаюче видовище відбувається в місцях проживання світлячків у середині літа. Самки починають світитися, запрошуючи партнерів "не пролітати повз", а ті у відповідь виконують шлюбні танці і включають свої вогні, які мають сильніше світіння. На жаль, світло гасне, як тільки утвориться пара і починається спарювання. Ті ж, кому не пощастило знайти партнера, можуть зробити ще одну спробу за ніч.

У кожного виду є свої сигнали готовності до кохання.
Кожен вид має свої сигнали готовності до любові.

Світло - у ліхтарі, ліхтар - на попі

І все в цій історії дуже романтично, крім одного моменту: чому світиться не голова, не вусики, не крила, а попа? Виявляється, світловий орган формується "наприкінці" світлячка. На стадії личинки він утворюється на восьмому відділі черевця, а коли личинка стає комахою, розташовується в тій частині черевця, що ділиться на секції або вентрит. У самок світловий орган розташований на шостому вентріті, у самців - на шостому та сьомому.

Саме тут, на нижній частині черевця, усередині світлового органу, який називають "ліхтарем", відбувається процес, званий біолюмінісценцією. Він полягає у поєднанні хімічних речовин з киснем. Коли молекули кисню з'єднуються з кальцієм, аденозинтрифосфорною кислотою, що є основним джерелом клітинної енергії, та хімічною речовиною під назвою люциферин, виробляється світло.

Більшість світлячків можуть регулювати яскравість свого світіння і влаштовувати спалахи світла з перервами - те, що ми бачимо мерехтливим.

До речі, ККД світіння у них дуже високий - понад 90% витраченої енергії переходить у світ.

Цікаво, що світло, яке асоціюється з цими комахами, є для них і однією з найбільших загроз. Мова йде про штучне світло, яке використовує людство, а для світлячків це світлове забруднення. Воно порушує процес спарювання, оскільки дезорієнтує світлячки, які просто не можуть знайти собі пару.

Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.