Секс допоміг пояснити, чому у динозаврів були маленькі передні лапи

Читать на русском

Досі палеонтологи не мали відповіді, чому руки динозавра настільки малі

Читать на русском
Чоловік та динозавр
Передні лапи динозавра були вдвічі коротші, ніж його голова

Досі палеонтологи не мали відповіді, чому руки динозавра настільки малі

Тиранозавр рекс, мабуть, найвідоміший з динозаврів, відомий своїми величезними зубами та гігантськими розмірами, а також порівняно маленькими передніми лапами. Однак таке безглузде співвідношення характерне не тільки для короля динозаврів: багато інших видів мали маленькі кінцівки. Так, палеонтологи виявили новий вид динозаврів, який і наштовхнув їх на думку, що крихітні "руки" не грали дуже важливої ролі, але все ж таки були потрібні хижакам.

Щоправда, у тому, що ніхто не знає напевно. Тероподи, як і всі інші нептахові динозаври, вимерли 66 мільйонів років тому, тому нам ніколи не вдасться побачити на власні очі, як вони керували своїми маленькими кінцівками, пише IFLScience. На щастя, у палеонтологів є деякі теорії.

Вчені знайшли новий вид динозаврів, який вони назвали Meraxes gigas. Свою назву цей вид отримав на ім'я дракона Мераксеса із серіалу "Гра престолів". Цей великий хижий динозавр належить до сімейства динозаврів під назвою кархародонтозавріди. І ця знахідка є найбільш повним скелетом представника цього сімейства з усіх виявлених палеонтологами. Завдяки цій знахідці вчені запропонували своє пояснення того, чому такі великі м'ясоїдні динозаври мали такі маленькі передні лапи.

Ця знахідка є найбільш повним скелетом представника цього сімейства з усіх виявлених палеонтологами
Ця знахідка є найбільш повним скелетом представника цього сімейства з усіх виявлених палеонтологами

"Вони, можливо, використовували руки для репродуктивної поведінки, наприклад, для утримування самки під час спарювання", - стверджує керівник проекту Хуан Канале. "Короткі руки, можливо, навіть допомогли M. gigas та іншим тероподам залучити потенційних партнерів. Статевий відбір - потужна еволюційна сила. Але з огляду на те, що ми не можемо безпосередньо спостерігати за їхньою поведінкою, бути в цьому впевненим неможливо".

Канале також припустив, що, незважаючи на те, що вони були такими маленькими, їхні витончені руки могли допомогти динозаврам встати після падіння. Його вага близько 7000 кілограмів - вага великого африканського слона - означає, що тиранозавра, ймовірно, було важко піднятися з землі, тому навіть найменші руки могли б допомогти йому.

У тиранозавра завдовжки 14 метрів довжина рук була б меншою за метр. Це еквівалентно людині зростом 1,8 метра із довжиною рук всього 13 сантиметрівУ тиранозавра завдовжки 14 метрів довжина рук була б меншою за метр. Це еквівалентно людині зростом 1,8 метра із довжиною рук всього 13 сантиметрів
У тиранозавра завдовжки 14 метрів довжина рук була б меншою за метр. Це еквівалентно людині зростом 1,8 метра із довжиною рук всього 13 сантиметрів

"Коли вони піднімалися з присілого положення, вони могли використовувати руки, щоб зробити крихітне віджимання тиранозавра", - розповів Скотт Персонс, головний куратор Музею природної історії Мейса Брауна. "Але ви повинні розуміти, що насправді це допомагає тиранозаврам лише на 0,6 метрів. А потім йому потрібно відірватись від землі ще приблизно на 4,5 метри".

Інша теорія полягає в тому, що кінцівки динозаврів розвинулися короткими, щоб знизити ризик випадкових укусів іншими тиранозаврами під час годування. Простіше кажучи, побратими з меншою ймовірністю могли б відкусити лапу одного з родичів.

"Якщо кілька дорослих тиранозаврів поїдають одну тушу, як це відбувається? Декілька великих голів з неймовірно потужними щелепами і зубами, що розривають і гризуть тіло і кістки прямо поряд з вами. Що, якщо твій "друг" вирішить, що ти підійшов надто близько? Він може попередити, відкусивши кінцівку", - пояснив палеонтолог Кевін Падіан.

Деякі вчені стверджують, що такі кінцівки тиранозавра насправді могли бути використані як зброя. Згідно з одним дослідженням 2017 року, вони, можливо, були пристосовані для "жорстоких ударів, що рубають" - хоча ця думка заперечується, враховуючи, наскільки вони малі. Інші теорії щодо того, чому у деяких теропод були такі крихітні руки, включають копання гнізд та догляд за ними. Також, можливо, зіткнувшись з еволюційним тиском, подібні до тиранозаврів витрачали менше енергії на підтримку розміру рук, натомість спрямовуючи її на розвиток більш довгих ніг або більшої голови.

"Тварина може присвятити лише певну частину свого тіла тієї чи іншої речі", - розповів Джон Хатчінсон, біолог з Королівського ветеринарного коледжу Лондонського університету. "Вона не може бути майстром на всі руки. Таким чином, у вас або дуже узагальнене тіло, в якому все однаково спеціалізоване для якоїсь загальної екологічної ніші, або ви дійсно спеціалізуєтеся, як Ті-Рекс, який суперспеціалізований, щоб бути переднім хижаком".

Тиранозаври та інші тероподи, можливо, використовували свої руки для чогось, але знадобиться ще багато досліджень і скам'янілості, що добре збереглися, щоб з'ясувати для чого саме.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.