Чому немовлята труть очі - відповідь науки

Зорове освоєння світу - трудомісткий та стомлюючий процес для малюка

немовля сон дитина спить
Таким нехитрим способом маленькі діти сигналізують про втому та необхідність перерви.

Поки дитина не навчилася ходити, їй нічого не залишається, як вивчати навколишню дійсність на слух  і "на око". Всі батьки знають: якщо малюк почав терти очі – він хоче спати. Але чому тоді дорослі не труть їх при нестачі сну? Виявляється, причина у втомі, яка у маленьких і великих проявляється по-різному, але при цьому абсолютно для всіх тертя очей – сигнал про необхідність перерви, повідомляє Live Science.

Малята моргають у 15 разів рідше, ніж дорослі

На думку педіатрів, весь час, що немовлята не сплять, у них зайнятий пильним спогляданням всього, що відбувається навколо них - і це дуже втомлює. І щойно дитина починає терти очі, вона транслює - "я втомився". Так само відбувається у дорослих, що зосереджено працюють за комп'ютером годинами - вони теж труть очі, щоб позбутися зорової напруги та дискомфорту. Різниця лише тому, що ми потерли, допомогли очам сфокусуватися і працюємо далі, а немовля - потер і заснув, іншого способу відпочити в нього поки що немає.

Очі маленьких дітей швидко втомлюються і через те, що вони рідко моргають. Якщо дорослі роблять це в середньому 15 разів на хвилину, то новонароджені та немовлята – лише кілька разів, а буває що й один раз на хвилину. А це веде до сухості та, відповідно, втоми очей.

Вчені вважають, що рідкісне моргання малюків базується на трьох причинах.

  • По-перше, їхні очі не потребують такої кількості рідини для зволоження.
  • По-друге, для одержання візуальної інформації їм доводиться сильно зосереджуватись, що призводить до зменшення частоти моргань. У дорослому світі так відбувається при синдромі комп'ютерного зору, коли зорова увага на екран монітора або смартфона зменшує кількість моргань і викликає сухість очей.
  • По-третє, у немовлят ще не розвинена дофамінова система мозку, що пов'язана з морганням.
Потираючи очі, діти ніби змушують їх моргати
Потираючи очі, малюки начебто змушують їх моргати

Не терти до іскор з очей

Так що потирання очей – це свого роду і несвідоме нагадування, що треба частіше моргати.

«Це схоже на дихання, частота якого зазвичай автоматична та достатня. Однак, коли ми відволікаємось чи втомлюємося, ми можемо дихати недостатньо часто або недостатньо глибоко. Тому ми зітхаємо. Протирання очей у дітей може бути схоже на зітхнення про здоров'я очних яблук», - пояснює американський офтальмолог Роберт Арнольд.

Але, як би не було приємно терти очі і дорослим, і дітям надмірно захоплюватися цим процесом небезпечно. Він знижує кров'яний тиск за рахунок стимуляції трійчастого та блукаючого нервів, які йдуть від мозку до очей та від мозку по всьому тілу відповідно. У деяких людей це може знизити частоту серцевих скорочень більш ніж на 20%, призвести до брадикардії, коли частота скорочень стає меншою за 60 ударів на хвилину, і навіть зупинки серця.

З іншого боку, хронічне тертя очей може викликати ослаблення та спотворення рогівки і в'ялість повік, які через тертя втрачають еластичність Тому всім любителям терти очі офтальмолог радять розраховувати силу тиску. Вона має бути такою ж, як при витиранні обличчя рушником, а не до іскор та спалахів в очах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна  тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube